Pierwsza miesiączka – zwiastuny

Pierwsza miesiączka – objawy

Kiedy ukochana córeczka zmienia się w kobietę.  Pierwsza miesiączka to ważny moment, ale też – dla samej zainteresowanej – dosyć bolesny i nieprzyjemny. Jak się zorientować, że “to” już niedługo. Jak przygotować dziewczynkę na ten dzień, jak jej pomóc?  Wzorowy tata musi obejrzeć ten film!

dr n.med. Witold Rogiewicz – specjalista ginekolog położnik, ultrasonolog, rogiewicz.pl

Jak rozpoznać, że pierwsza miesiączka niedługo się pojawi?”

 

Najważniejsze, żeby dziecko dostało dobrą domową edukację. Bardzo nakłaniam moje pacjentki, żeby przychodziły na konsultację ze swoimi córkami i to bez względu na to, czy ona jest w ciąży, czy nie jest, czy chodzi tylko o usg, żeby po prostu przychodziła na rutynowe badanie z mamą. Kiedy widzi, że mama jest zbadana, że się rozbiera, że mama nie krzyczy, że się krew nie leje, że to jest zwykła, normalna wizyta, to potem, kiedy przyjdzie czas na tą dziewczynkę i przyjdzie czas na pytania, wizytę i badanie, ten stres, strach będzie o wiele mniejszy.

Co córka powinna wiedzieć o swojej pierwszej miesiączce?

Powinna wiedzieć, że ona kiedyś wystąpi. Dziewczynki w Polsce dostają okresu średnio statystycznie w wieku 13 lat.

Jeśli więc są mniej więcej w tym wieku i jadą na obóz na wakacje to powinny być poinformowane przez rodziców, jak wygląda miesiączka, że mają zabrać ze sobą, że ma zabrać ze sobą wkładki, podpaski; powinny wiedzieć jak zachowywać się w trakcie tego okresu – że krwawienia mogą być bardzo bolesne. Ta świadomość jest ważną rzeczą, natomiast przypadki, że dziewczyny są zaskoczone i nie wiedzą o co chodzi zdarzają się coraz rzadziej. To może dotyczyć bardzo młodych dziewczyn, czy dzieci. Pamiętajmy, że niektóre dziewczynki dostają miesiączkę w wieku poniżej ósmego roku życia – mówimy wtedy o patologii i musimy sprawdzić, co jest przyczyną tak wczesnego miesiączkowania – i tu największą rolę odgrywa rodzic, bo przecież takiej edukacji nie uzyskamy ani w szkole od pani od biologii, ani od pani od religii, która prowadzi wychowanie seksualne.

pierwsza miesiaczka
Dziewczynki oczekują od rodziców wskazówek co robic, kiedy zaczną miesiączkować. Tak wiedza da im nie tylko komfort psychiczny, ale pozwoli tez zaprzyjaźnić się z ciałem i oswoić z własną seksualnością.

Pierwsza  wizyta u ginekologa

Faktem jest, że pierwsza wizyta u ginekologa to jest temat tabu w Polsce. Wynika to z tego, że polskie kobiety nie chodzą do ginekologa i w związku z tym nie przyprowadzają do ginekologa swoich córek.  Rzeczywiście tak jest, że pierwsza wizyta u ginekologa powinna się odbyć około pierwszej miesiączki.  Nie jest to wizyta połączona z badaniem, z pobieraniem cytologii, z badaniem USG. To jest wizyta w której lekarz ginekolog wyjaśnia fizjologię cyklu, higienę w czasie menstruacji, używanie podpasek, tamponów, możliwe infekcje czyli te podstawowe rzeczy. Potem oczywiście sukcesywnie ta młoda dama lat 14 -15 zaczyna odwiedzać ginekologa wtedy, kiedy potrzeba. Ze względu na bezpieczeństwo i ustawę – w towarzystwie swojej mamy. Natomiast później jak już osiągnie pełnoletniość może do ginekologa przychodzić sama. Przy czym, co jest ważne, wtedy ma wdrukowane w głowie, że lekarz ginekolog jest przyjacielem kobiety i że należy go odwiedzać wtedy kiedy są pewne dolegliwości i przede wszystkim jeżeli rozpoczniemy współżycie seksualne, jeżeli planujemy macierzyństwo to wcześniej odwiedzamy ginekologa – więc proponowałbym aby pierwsza miesiączka była związana z pierwszą wizyta u ginekologa. Najpóźniej kiedy radzę udać się do ginekologa to czas około 18stego roku życia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *