Coming out – kryzys rodzinny
Homoseksualne dziecko. Film dla rodziców mierzących się z homoseksualną orientacją dziecka.
dr Agata Loewe – seksuolog, edukatorka seksualna, Instytut Pozytywnej Seksualności
Coming out – kryzys rodzinny. Jak reagować? Jak zareagować na słowa dziecka: “Mamo, tato, jestem lesbijką”? Podejrzewam, że mój syn jest homoseksualistą i niedługo powie mi o tym. Nie jestem gotowa na tą rozmowę i jej się boję!
Proces coming – out’u nie jest jednorazowym wydarzeniem. To, że nasze dziecko powie nam: mamo/tato jestem gejem/lesbijką albo dowiemy się o tym od znajomych, to nie jest coś co może zaważyć na tym, jaka będzie relacja z naszym dzieckiem.
Reakcja rodziców na deklarację o odmiennej orientacji seksualnej dziecka może wpłynąć na całe jego przyszłe życie; możemy dziecko uszczęśliwić, lub zmusić do nieustannego ukrywania się, unikania szczerości w relacji z nami etc.
Jak reagować na nieoczekiwane wyznanie dziecka ?
Dla wielu dzieci, to jak zareagujemy może być znaczącym wydarzeniem, które zaważy na większości naszych relacji z nimi. Może się wydarzyć tak, że zarówno dzieci jak i rodzice będą potrzebowali czasami kilku miesięcy/lat, żeby nauczyć się siebie na nowo, nauczyć się nowego kontekstu w jakim się znajdują; godzić się z kolejnymi etapami życia swoich dzieci.
Idealny partner dla dziecka
Inna sytuacja dotyczy tego jakie są nasze oczekiwania w stosunku do związków czy też partnerów naszych dzieci. Podobnie jest w sytuacjach związków heteroseksualnych kiedy dziecko przyprowadza partnera płci przeciwnej, który kompletnie nie pasuje do naszego światopoglądu i uważamy że naszego syna/naszą córkę stać na kogoś lepszego. Sytuacja jest o tyle trudniejsza, że dla dziecka partnera, który bardziej pasuje do naszego światopoglądu i do naszego pomysłu na to, jaki ten partner powinien być. Jaki powinien mieć status materialny, edukacyjny, czy też jakie powinno być jego pochodzenie. Warto jest wtedy to tłumaczyć w taki sposób, w jaki wytłumaczylibyśmy to naszemu heteroseksualnemu dziecku. Proszę przypomnieć sobie siebie z czasów młodości, pierwszych zakochań. Musimy uczyć się na swoich błędach.Bardzo ważne jest wsparcie, które możemy dać naszym dzieciom. I bez względu na to czy będziemy obserwować sukcesy czy porażki naszych dzieci, to fajnie jak będziemy częścią tych wszystkich wydarzeń.

Mamo, tato – jestem lesbijką!
Kiedy do Pani lub Pana przychodzi córka lub syn i mówi: mamo, tato jestem gejem, jestem lesbijką, to mogą się państwo zastanawiać, co w takiej sytuacji zrobić. Proszę sobie przypomnieć siebie w momencie, kiedy byli Państwo młodzi i chcieli się do czegoś przyznać swoim rodzicom, czego może Państwa rodzice nie chcieli słyszeć – jakiej reakcji chcieliby Państwo się po nich spodziewać?
Przede wszystkim, należy do końca wysłuchać tego, co dziecko ma Wam do powiedzenia. Słuchać z wyrozumiałością, ze spokojem zadać adekwatne pytania, starać się nie eskalować emocji, czyli nie wpadać w szał, w smutek – typu: Boże, co ja teraz zrobię z moim życiem, co sąsiedzi powiedzą – to nie jest w tym momencie ważne. To, co jest ważne w momencie, gdy dziecko przychodzi z zaufaniem, bo bardzo pragnie podzielić się tą informacją, to zapytanie się czy wszystko jest w porządku i czy możecie jakoś pomóc. Bo być może dziecko ma już jakieś kłopoty z tego powodu, np. w szkole doświadcza przemocy od rówieśników, a nauczyciele nie reagują. Jeżeli ta informacja Wam się nie podoba, to poproście o pewien czas, żeby się nad tym zastanowić. Warto w tym momencie udać się do psychologa, który jest wyspecjalizowany w tego typu kwestiach i zapytać się co zrobić, jeżeli macie jakieś wątpliwości, czy być może figurują w Waszych głowach stereotypy w rodzaju: może to kwestia nieudanej poprzedniej miłości, może dziecko jest jeszcze za młode, żeby w ogóle wiedzieć cokolwiek nt. własnej seksualności. Przypomnijcie też sobie siebie w wieku 15-16 lat, czy wtedy Wy byliście pewni swojej orientacji seksualnej. Tego typu rozmowa wymaga ogromnej otwartości od Was jak i od Waszych dzieci.
Dodaj komentarz