Dojrzałość płciowa
Kiedy chłopiec staje się mężczyzną. Dojrzałość płciowa oznacza, że nasz organizm jest przystosowany do rozrodu. W przypadku dziewczynki są to regularne miesiączki i owulacje, a w przypadku chłopców, czy też młodych mężczyzn, jest to prawidłowa spermatogeneza.
dr Jan Karol Wolski – specjalista androlog urolog
Co to dokładnie znaczy “dojrzałość płciowa” i w jakim wieku się ją osiąga? czy chłopcy wchodzą w tą dojrzałość w innym okresie niż dziewczęta?
Dojrzałość płciowa oznacza, że nasz organizm, mówiąc medycznie, jest przystosowany do rozrodu. W przypadku dziewczynki są to regularne miesiączki i owulacje, a w przypadku chłopców, czy też młodych mężczyzn, jest to prawidłowa spermatogeneza, możliwość uzyskania erekcji, możliwość uzyskania wytrysku i możliwość odbycia stosunku.
Związane są z nimi typowe oznaki dojrzałości, tj. wzrost, owłosienie w odpowiednich miejscach płciowych, a więc okolice łonowe czy okolice pach. Odpowiednie gruczoły zaczynają produkować różne substancje, również zapachowe, także zmienia się spojrzenie na drugą płeć. Jednak w przypadku kobiet jest ono także zalotne, prowokujące, w przypadku mężczyzn pełne pożądania. To się widzi, że inaczej patrzą dzieci na siebie, inaczej ludzie w okresie dojrzewania, czyli nastolatkowie, a inaczej ludzie ukształtowani, czyli w pełni dojrzali płciowo dorośli. Mniej więcej można określić, że taka dojrzałość zostaje osiągnięta między 20 a 25 rokiem życia. Punktem zakończenia dojrzewania jest zakończenie wzrastania.

Prawidłowy rozwój chłopca
Obserwacja pokwitania naszego syna jest bardzo ważnym zadaniem rodziców. Teraz dzieci i młodzież dojrzewają znacznie szybciej niż nasza grupa pokoleniowa ich rodziców i dziadków. Już po 10 roku życia możemy zauważyć powiększenie się prącia, zwiększenie pigmentacji czyli ściemnienie skóry w okolicach krocza i pojawienie się tam owłosienia. Owłosienie pojawia się wtedy także pod pachami. Wydłuża się także owal twarzy: twarz dziecka jest okrągła, dorośli mają twarze bardziej pociągłe. Także wtedy skok pokwitaniowy jest widoczny we wzroście chłopca.
Najwłaściwszą osobą do oceny jakości czy zaawansowania pokwitania i rozwoju płciowego chłopca jest jego ojciec. Pamięta przecież jeszcze swoje dojrzewanie i potrafi porównać swój rozwój z tym, co dzieje się z chłopcem. Analiza własnych wspomnień może rozwiać jakieś rodzicielskie niepokoje, ale i zmobilizować do wizyty u lekarza.
Oznaki dojrzewania- zmiana zainteresowań, zmiana proporcji ciała, apetyt, charakterystyczny zapach.
Co świadczy o tym, że proces dojrzewania się rozpoczął? Zmiana zainteresowań, zmiana proporcji ciała, zwiększenie apetytu, zwiększenie masy mięśniowej i charakterystyczny zapach, który wiąże się z dojrzewaniem gruczołów apokrynowych (gruczoły wydzielnicze) , wydłużenie owalu twarzy. Są też zjawiska, które wszystkim kojarzą się z pokwitaniem. Możemy je prosto zweryfikować i omówić z synem. Dzieci wchodzące w okres pokwitania są często przerażone tym, co się dzieje z ich ciałami. Dziewczynki przeżywają pierwszą miesiączkę, a chłopcy wydłużenie prącia i liczne erekcje, a zmazy nocne potrafią wprawić chłopca w popłoch. Ważne jest więc by tata wyjaśnił dziecko, że te „stygmaty pokwitania” to norma fizjologiczna okresu przejścia z dziecięctwa czyli okresu niedojrzałości płciowej w dorosłość.
Dodaj komentarz