Dojrzewanie – łagodzenie objawów wydaje się możliwe.
mgr Anna Tychmanowicz – farmaceuta, Apteka Radosna
Tytułowe pytanie zadają tłumnie rodzice nastolatków i same nastolatki. Uwaga! Na dojrzewanie są sposoby!
Wahania nastrojów rozdrażnienie, migreny, zmiany na skórze towarzyszą każdemu dojrzewaniu. Można zacisnąć zęby i przeczekać, ale można sobie pomóc.
Wspomaganie procesu dojrzewania
Nastolatce, która nie może sobie poradzić z emocjami i wchodzi w okres dojrzewania, możemy pomóc przede wszystkim rozmową, która jest niezbędna w relacji między dzieckiem a rodzicami. W rozładowaniu takiej sytuacji emocjonalnej pomagają również preparaty ziołowe, np. herbatka melisowa na noc oraz preparaty z grupy homeopatycznej wspierające opanowanie tych emocji np. Sedatif pc. Dziecko będzie uspokojone, wyciszone, będzie bardziej kontrolować emocje i nie będzie miało problemów ze snem. Są to preparaty całkowicie bezpieczne. Magnez jest również składnikiem, który warto rozważyć w tego typu sytuacjach.
W momencie dojrzewania pojawiają się również problemy na skórze. Można to złagodzić dobrze dobranymi kosmetykami, bądź suplementami zawierającymi wyciąg z bratka, z soli cynkowej. Takie preparaty neutralizują działanie gruczołów łojowych.

Dojrzewanie płciowe
Wydzielanie hormonów płciowych przez gonady podlega działaniu gonadotropin, substancji hormonalnych wytwarzanych przez komórki gonadotropowe przedniego płata przysadki. W Polsce pierwsze objawy dojrzewania pojawiają się na ogół u dziewczynek między 10. a 11., a u chłopców między 11,5.-12,5. rokiem życia. Za najwcześniejszy wiek, w którym może się rozpocząć fizjologiczne dojrzewanie przyjmuje się jednak 8. rok życia u dziewcząt i 9. rok życia u chłopców. Pod wpływem pulsacyjnego wydzielania gonadotropin przez przysadkę dochodzi do stymulacji jajników i jąder, które rozpoczynają produkcję hormonów odpowiednich dla danej płci – estrogenów u dziewcząt, a testosteronu u chłopców.
Magnez – przyjaciel nastolatków i kobiet w menopauzie.
Magnez jest jednym z najpospolitszych pierwiastków, występuje w skorupie ziemskiej i w wodzie morskiej.
Magnez jest ważny dla utrzymania ciśnienia osmotycznego krwi oraz właściwej struktury rybosomów. Jest składnikiem kości, poza tym jest bardzo istotny dla właściwego funkcjonowania systemu nerwowego.
Zapotrzebowanie na magnez u dorosłych wynosi 300-400 mg na dobę i chociaż jest go w naturze dużo, to na skutek stosowania nawozów oraz chemicznego konserwowania żywności coraz mniej go dostarczamy z żywnością. Inne przyczyny niedoboru magnezu to: nadużywanie alkoholu i kawy, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, stres, nadmiar tłuszczów, dysfunkcje nerek.
Objawy niedoboru magnezu.
Objawami niedoboru magnezu są: zwiększenie pobudliwości nerwowo-mięśniowej oraz osłabienia i nieprawidłowości pracy serca czyli: drgania jednej z powiek, czy też częściowo górnych warg, bolesne skurcze łydek, uczucia odrętwienia i mrowienia w kończynach, wzmożone wypadanie włosów, łamliwość paznokci, próchnica zębów, zespół niespokojnych nóg, bolesne miesiączki. Osoba z niedoborem magnezu jest rozdrażniona, często czuje się zagubiona, może mieć stany lękowe, a nawet stany depresyjne. Brak magnezu utrudnia koncentrację, zaburza sen, powoduje zawroty głowy, migreny, nudności. W zaawansowanych stadiach niedobór magnezu skutkuje kołataniem serca, arytmia, nadciśnieniem, miażdżycą.
Dodaj komentarz