Pierwszy raz. Dojrzałość płciowa a dojrzałość emocjonalna.

Pierwszy raz  jest tylko wtedy magiczny , gdy dokładnie wiesz co, z kim i dlaczego chcesz robić. 

Inicjacja seksualna  jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu emocjonalnym. Przygotowania do niej  obejmują zdobycie  wiedzy o ciele i jego reakcjach, długie rozmowy z partnerem, a także przygotowanie odpowiedniej scenografii i czasu. 

Anna Jabłońska – psycholog seksuolog

Czy jest jakiś określony przez naukę moment, kiedy pierwszy seks może być naprawdę udany?

Dla większości ludzi inicjacja seksualna, czyli ten pierwszy raz jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu. Jest czymś, co kojarzy się z romantyzmem, z namiętnością, z przyjemnością, z czymś, co w taki sposób powinno się wspominać, albo się wspomina.

Beautiful young girl with pink lily
Mówiąc brutalnie: nigdy nie będzie już drugiego pierwszego razu. Inicjację seksualną nazywano romantycznie utratą niewinności. Pierwszy seks na długo zbuduje wyobrażenia o tym jak wygląda bliskośc fizyczna – może do niej równiez zniechęcić. W odczuwaniu przyjemności przeszkadza stres, strach przed ciążą, kompleksy. Dlatego wazne są – po pierwsze: szczera rozmowa ze soba samym, po wtóre – rozmowa z partnerem i po ostatnie, ale nie mniej ważne – pewność, że seks będzie absolutnie bezpieczny pod każdym względem.

Odpowiedni moment 

Wiele osób zadaje sobie to pytanie: czy to właśnie jest odpowiedni moment? Jakie warunku muszą być do tego spełnione?

Myślę, że dojrzałość płciowa czyli dojrzałość organów płciowych jest  jest niewystarczającym warunkiem do tego, by rozpocząć życie seksualne. Ważna jest tu kombinacja dojrzałości płciowej z dojrzałością emocjonalną i wiedzą na temat przebiegu samego aktu seksualnego, nt. konsekwencji, seksualności, a także wiedzą związaną ze znajomością samego ciała, ze znajomością reakcji swojego ciała. To bardzo ważne, by kombinacja tych trzech czynników występowała w momencie, gdy podejmujemy decyzję o pierwszym razie.

Czym jest dojrzałość biologiczna? Czym jest dojrzałość emocjonalna? 

Dojrzałość biologiczna to dojrzałość naszego ciała do doznań, do odczuwania, do orgazmu, do tego, abyśmy mogli osiągać pełne zadowolenie.

Warto powiedzieć o tym, że proces rozwoju psychologicznego, czyli osiągania dojrzałości  emocjonalnej nigdy nie przebiega w sposób usystematyzowany i tak prosty jak proces dojrzałości płciowej. Proces rozwoju psychologicznego jest dużo bardziej skomplikowany; zależy on od naszych doświadczeń i przeżyć. Dojrzałość emocjonalna jest indywidualna u każdego.

Dojrzałość płciowa

Dużo prościej jest w przypadku dojrzałości płciowej –  za zakończenie dojrzewania biologicznego uznaje się górną granicę normy 16 lat.

16 lat to wiek, gdy możemy powiedzieć, że  człowiek jest dojrzały płciowo. Oczywiście, dziewczynki dojrzewają trochę wcześniej, jest to zwykle 14-16 rok życia, gdzie już są wykształcone piersi, regularne miesiączkowanie. Chłopcy osiągają pełną dojrzałość zwykle około 15-16 roku życia, czasami 18 rok życia.

Ostatnio przeglądałam badania, które mówią o tym, że mężczyzna staje się dojrzały emocjonalnie 11 lat później od kobiet, w wieku 43 lat.

Mówiąc o dojrzałości emocjonalnej w kontekście inicjacji seksualnej warto wspomnieć, że prawo polskie uznaje, że osoba, która ukończyła 15 lat jest już zdolna do wyrażenia świadomej zgody na inicjację seksualną, że posiadła już taką dojrzałość emocjonalną, która pozwala na wyrażenie świadomej zgody na akt seksualny.

Czy to prawda, że pierwszy raz nigdy nie jest przyjemny?

Inicjacja seksualna 

Pierwszy raz jest bardzo ważnym wydarzeniem w życiu każdego człowieka, a jednak nie czytamy, ani nie dowiadujemy się na ten temat zbyt wiele. Nie przegadujemy tego tematu z naszym przyszłym partnerem seksualnym, a możliwość doinformowania się omijamy szerokim łukiem, pozbawiając się wiedzy na ten temat. Informacje na temat seksualności, pierwszego razu, możemy uzyskać w wielu miejscach, a jednak nie sięgamy po te informacje. Porównując to do zakupu  smartfona mam odczucie, że niemal każdy z nas czyta instrukcje, dowiaduje się od sprzedawcy jak wygląda gwarancja, a także zdobywa szereg przydatnych informacji dotyczących funkcjonowania sprzętu; podobnie dowiadujemy się jak najwięcej na temat sprzętu AGD, w który inwestujemy – potrafimy tą wiedzę uzyskać, dlatego, że temat jest dla nas ważny. Nie widzę tego natomiast w kontekście seksualności, ani w podejściu do pierwszego razu. Bardzo często akt seksualny podejmują osoby niedoinformowane, które mało wiedzą na ten temat, pomimo szerokiego dostępu do wiedzy. Często nie przestrzegamy tej zasady w stosunku do odbywającego się już, albo mającego odbyć się współżycia. Godzimy się na niewiedzę, a może ona poważnie zaszkodzić, gdyż osoby nieprzygotowane, nie znające swojego organizmu podejmują pierwszy raz współżycie. Przyszli partnerzy powinni porozmawiać ze sobą o tym, o swoich wyobrażeniach, o swoich fantazjach, o potrzebach czy obawach. Dowiedzieć się, co siedzi w głowie tej drugiej osoby, z którą mają być za chwilę tak blisko.

Nie ma gwarancji sukcesu

Natura nie udziela nam żadnych gwarancji. Jedyną naszą gwarancją na to, by ten pierwszy raz był dla nas fajny, godny zapamiętania, by ten pierwszy raz nie wiązał się z dużym rozczarowaniem, czy z jakimiś poważniejszymi problemami jest ta, jaką możemy dać sami sobie. A polega ona na tym, aby dobrze przygotować się do pierwszego razu, aby być gotowymi, aby wiedzieć kim jest mój partner, jakie on ma oczekiwania, co może nam zaoferować od strony emocjonalnej, jakie ma wyobrażenia, jakie fantazje. Ta wiedza na temat seksualności, w tym na temat bezpiecznej antykoncepcji  jest jedyną  gwarancją, którą możemy sami sobie zaoferować.

Pierwszy raz – naprawdę tego chcę!

Wszystkie dziewczyny w mojej klasie maja już ten pierwszy raz za sobą, ja jeszcze nie. Czy to znaczy, że jestem aseksualna? czy powinnam się zgłosić do jakiejś poradni?

…żeby dwoje chciało naraz 

Bardzo ważna jest chęć, to by człowiek, który decyduje się na ten pierwszy raz mógł powiedzieć sam do siebie: ja chcę, chcę tego dla siebie. Jestem gotowy sam dla siebie. Nie dlatego, że czuję presję, nie dlatego, bo czuję formę przymusu, nie chcę tego, by zatrzymać partnera, nie chcę tego, bo partner tego ode mnie wymaga. Ta  presja, o której mowa  może zniknąć jutro, pojutrze, partner może odejść, a ja zostanę sama ze sobą. Nigdy nie wiemy, czy z tym partnerem będziemy pół roku, rok, całe życie, czy może kilka miesięcy, ale wiemy, że ze sobą będziemy całe swoje życie. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby to była moja własna decyzja. I to, oprócz wiedzy i dojrzałości jest jednym z podstawowych warunków rozpoczęcia współżycia.

Najlepszy czas na inicjację seksualną 

Odpowiedź  na pytanie jaki jest ten właściwy czas na pierwszy raz? brzmi: uważam, że nie ma uniwersalnego, konkretnego, najlepszego czasu na podjęcie współżycia.

Nie ma uniwersalnej zasady, ale są warunki, które powinniśmy spełnić, by uznać,  że to może być ten moment, to może być ten czas, kiedy możesz być usatysfakcjonowany podjęciem współżycia. Są to: dojrzałość płciowa, dojrzałość emocjonalna, wiedza oraz obopólna chęć. To są nasze zielone światła, które pokazują nam, że tak,że  jest OK.  To nam samym ma być z tą decyzją dobrze.

Jeśli ktokolwiek planuje pierwszy raz, to dobrze gdy zada sobie pytania: Czy ty tego chcesz? Po co ty tego chcesz? Jak tego chcesz? Tzn. w jaki sposób tego chcesz, czy masz jakieś wyobrażenie na ten temat? Gdzie tego chcesz? W jakim otoczeniu? Czego oczekujesz od tego pierwszego razu?

Warto sobie wyobrażać ten swój pierwszy raz. Mimo, że wyobrażenia często mijają nam się z tym, co realne, to jednak wyobrażenia kreują nasze cele.

Bardzo ważne jest uczucie i poczucie, że ta osoba, z którą chcę mieć swój pierwszy raz odwzajemnia moje uczucia: uczucie chęci, uczucie pożądania, uczucie miłości, którą ją darzę. Istotne, byście oboje odpowiedzieli sobie na pytanie: czym jest dla mnie sam akt?  Bo dla mnie będzie czymś innym, dla Kowalskiego będzie czymś innym, a dla Iksińskiej będzie jeszcze czymś innym.Nie zostawiam wszystkich myśli i wyobrażeń sama dla siebie, bo nie będę brała w tym udziału sama, tylko z kimś.

 

 

Summary

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *