Orientacja seksualna – jak zyskać pewność?

Orientacja seksualna czasem nie jest oczywista od początku

Na pytanie o nasza orientację seksualna nie odpowie żaden specjalista. Orientacja nie jest chorobą i nie można jej diagnozować. Orientacja seksualna jest sprawą wrodzoną, ale do jej świadomości dochodzi się samodzielnie

dr Agata Loewe – seksuolog, Instytut Pozytywnej Seksualności

Jak zyskać pewność co do orientacji seksualnej? Czy to możliwe, żebym sie myliła co do tego, że podobaja mi się dziewczyny? 

Częstym pytanie, z którym młode osoby zgłaszają się do seksuologa jest: jak mieć pewność co do tego, jakiej jestem orientacji seksualnej?

Orientacji seksualnej się nie diagnozuje

Jeżeli ktoś przychodzi do gabinetu psychologicznego i oczekuje szybkiej i jednoznacznej odpowiedzi – zawiedzie się. ,Żaden psycholog, seksuolog ani inny specjalista medyczny czy psychologiczny nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Orientacji seksualnej się nie diagnozuje. To, co zazwyczaj robią specjaliści to rozmowa o tym skąd wynika taka refleksja, czy powoduje ona jakiś dyskomfort albo negatywne myśli na własny temat, a może właśnie pozytywne myśli i dlaczego. Nasuwa się też pytanie, czy to jest spowodowane np. tym, że jestem kobietą i podoba mi się koleżanka z pracy, czy będąc chłopakiem podoba mi się jakiś kolega?

Podoba nam się osoba, nie płeć

Czasami wątpliwość budzi sytuacja, w której zaczyna nam się podobać jakaś osoba. Naturalnie powstaje wtedy pytanie: czy chodzi o tę konkretną osobę,  czy też może aczyna nam się podobać więcej osób tej samej płci. Wtedy owszem, można zadać sobie pytanie, czy może jestem osobą biseksualną, czy może heteroseksualną, czy może homoseksualną?

Te wszystkie pytania mogą się kłębić w naszych głowach, a dopiero w pewnym momencie poczujemy, która orientacja odnosi się do nas z cała pewnością.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *