Rodzice mają moc kształtowania losu swoich dzieci. Już w dzieciństwie mogą z nich uczynić szczęśliwszych dorosłych.
Najważniejszą rolę w wychowaniu przyszłego partnera idealnego ma dom rodzinny. Dla przyszłego życia uczuciowego dziewczyny najistotniejszy jest ojciec.
dr Robert Kowlaczyk – seksuolog
Chciałbym wychować syna na fajnego faceta i przede wszystkim dobrego partnera – takiego, który uszczęśliwi żonę i da poczucie bezpieczeństwa dzieciom. Sam pochodze z domu, w którym rodzice sie nie szanowali. Czy mam szansę na sukces?
Wychowanie na partnera
Bardzo istotne jest znalezienie złotego środka: pojawia się przecież obawa, że jak będziemy chwalić dziecko, to stanie się ono narcystyczne, bardziej egocentryczne. Nie jest to do końca prawdą – dziecko trzeba chwalić za zalety, które posiada; jeżeli dobrze wykona zadanie to oczywiście trzeba je pochwalić; jeżeli ładnie wygląda to trzeba mu też o tym powiedzieć.
Rodzice są najczęściej tym pierwszym zwierciadłem, w którym dziecko się przegląda.
Nie jest prawdą, że im więcej pozytywnych informacji dziecko dostanie tym bardziej i szybciej stanie się egocentryczne i narcystyczne. Warunkiem jest, że dziecko dostaje informacje zgodne z prawdą. Oczywiście dziecko należy także karać w momencie, gdy przekracza pewną normę, którą ustaliliśmy.
Badania Diversa – kto będzie miał udane życie seksualne?
Badania Diversa pokazały, że dzieci, które dostają dużo informacji na temat własnej atrakcyjności o wiele pewniej w przyszłości czują się w budowanych relacjach.
Jeśli chodzi o dziewczęta okazało się, że znacznie rzadziej decydują się na ryzykowne sytuacje seksualne niż dziewczęta, które informacji o swojej atrakcyjności dostawały w dzieciństwie znacznie mniej. Okazuje się, że dla tych drugich seks stał się elementem poszukiwania samopotwierdzenia i budowania swojej atrakcyjności.
U chłopców jest odwrotnie. Im więcej informacji o swojej atrakcyjności dostawali, tym częściej decydowali się na ryzykowne sytuacje seksualne w przyszłości.

Tata nie wraca ranki, wieczory
Współcześnie problem jest taki, że ojcowie niewiele uczestniczą w wychowywaniu swoich dzieci.
Natomiast ich rola w wychowaniu jest bardzo istotna, kluczowa wręcz i dotyczy to wychowania tak dziewczynki jak i chłopca.
Wychowaniem w naszej kulturze zajmują się głównie kobiety. Chodzi zarówno o wychowanie w domu jak i na poziomie instytucji – w przedszkolach, w szkołach najczęściej jest to wychowanie przez kobiety i ten wzorzec, który jest przekazywany to jest wzorzec rozumienia kobiecego. Bardzo istotne jest to, żeby chłopiec jednak miał trochę inny wzorzec wychowania niż dziewczynka, żeby te wzorce nieco się różniły, bo przecież inny on jest u kobiet, a inny u mężczyzn.
Córeczka tatusia
Ojciec ma bardzo istotny wpływ w budowaniu samooceny dziecka, zwłaszcza córki. Generalnie można stwierdzić, że matka buduje samoocenę dziecka bezwarunkowo; miłość matki jest w pewien sposób bezwarunkowa, a miłość ojca warunkowa. Zauważmy: gdy jesteśmy chwaleni za osiągnięcia, dostajemy wtedy akceptację od ojca. To są nieco różne aspekty: poczucie całkowitej akceptacji jest bardzo istotne, ale budowanie samooceny poprzez stawianie sobie wyzwań, przełamywanie kryzysów, radzenie sobie z problemem czy nagradzanie za radzenie sobie z problemem także jest istotne.
Dodaj komentarz