Pierwsza miesiączka – skąd masz wiedzieć, że to już niedługo?

Pierwsza miesiączka pojawi się zapewne około 12 – 13 roku życia. Wcześniej pojawiają się pewne znaki, po których rozpoznasz, że to już niedługo.

dr. Witold Rogiewicz – ginekolog położnik, ultrasonolog

Zdarzy się wkrótce tak, że będziesz miała krwawienie, które jest związane z tym, że stajesz się prawdziwą kobietą i, że kiedyś w przyszłości będziesz maiła dzieci. Nie należy się tego bać, ale trzeba o tym natychmiast powiedzieć mamie, opiekunowi lub komuś, kto jest w pobliżu. Nie jest to nic związanego z chorobą – jest to po prostu naturalny cykl, który będzie się powtarzał co miesiąc aż do 52 roku życia, kiedy to miesiączkowanie się skończy. 

Miesiączka to nic wstydliwego!

Pamiętaj więc: miesiączka to nie choroba; to także nic wstydliwego – to norma! Twoja mam i babcia miesiączkują lub miesiączkowały, to samo dzieje się z Twoimi koleżankami. Podstawowa sprawa jest poinformowanie kogoś dorosłego o wydarzeniu i uzyskanie pomocy w tej sytuacji. Przecież miesiączka może zdarzyć się w szkole, na wakacjach.

Objawy zbliżającej się miesiączki. 

To nie jest tak, że miesiączka pojawia się znienacka. Dwa lata wcześniej zaczynają się pojawiać żółte upławy, które zasychają w postaci skorupki na majtkach – po łacinie to się mądrze nazywa “fluor pubertalis“. Jeśli więc zauważysz na swojej bleliźnie taką wydzielinę, to  na wakacje, do szkoły etc.  zabierasz wkładki higieniczne  i wiedzę o tym, jak ta miesiączka przebiega. Miesiączkę poprzedzają także inne objawy dojrzewania płciowego: zmiana  wyglądu piersi, pojawi się owłosienie pod pachami i na wzgórku łonowym.

Jeśli miesiączka wystąpi zbyt szybko powiedz o tym mamie lub tacie!

Pamiętaj!  Gdy miesiączka pojawi się zbyt wcześnie, albo w nieoczekiwanym czasie lub miejscu powiedz o tym rodzicom!  W niektórych przypadkach miesiączka jest tak obfita, że krwawienie musi być sprawdzone przez lekarza.  To sprawdzenie będzie najczęściej polegało na badaniu USG przez brzuch, którego możesz się nie bać bo to badanie nie boli. Podczas tego badania do brzucha przykłada się specjalną sondę, która pozwala sprawdzić co się w środku dzieje; nie jest to żadna operacja ani zabieg. Jeśli lekarz stwierdzi, że nadmierne krwawienie jest niedobre, da Ci po prostu lekarstwa. 

Pierwsza miesiączka
Pierwsza miesiączka to fantastyczne wydarzenie! Oznacza, że stajesz się dorosła i zyskujesz prawo do wkroczenia do niezwykłego świata prawdziwych kobiet. Staniesz się piękna i mądra jak Twoja mama. Miesiączka może być bolesna, ale to sygnał płynący z ciała, że przygotowuje się do tego, byś w przyszłości mogła mieć dzieci.

Co to jest miesiączka? 

Poza okresami ciąży i karmienia piersią  u zdrowej kobiety menstruacja powtarza się  co mniej więcej 28 dni i trwa około 4 dni.  Pierwsza miesiączka oznacza początek okresu dojrzałości, a ostatnia wyznacza menopauzę, która stanowi linię graniczną między dojrzałością płciową a starością kobiety. Menopauza jest to ostatnia miesiączka w życiu kobiety; następuje ono najczęściej między 45. a 55. rokiem życia.  Tuż przed miesiączką i w jej trakcie możesz odczuwać ból w piersiach i dole brzucha, niezwykłe zmęczenie, rozdrażnienie. To wina układu hormonalnego.

Cykl menstruacyjny ma trzy fazy. W trakcie trwania cyklu miesiączkowego, w układzie płciowym zachodzą zmiany, umożliwiające dojrzewanie komórki jajowej, jajeczkowanie i przygotowanie błony śluzowej macicy na przyjęcie zapłodnionego jajeczka. W przypadku gdy nie dojdzie do zapłodnienia dochodzi do zmian zanikowych śluzówki macicy i jej złuszczania się, co objawia się krwawieniem.

Występowanie cyklu menstruacyjnego kontrolowany jest przez układ hormonalny, jest oznaką dobrze funkcjonującego układu rozrodczego kobiety i jest niezbędny do rozmnażania. Cykl zwykle dzieli się na trzy etapy: fazę folikularną, owulację i fazę lutealną.  Długość cyklu liczy się od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego do ostatniego dnia przed następną miesiączką.

Czy wiesz, że…

…istnieje pogląd, że menstruacja doprowadziła do wynalezienia ubrania? Nasi przodkowie mieszkali w Afryce, więc było im ciepło.  Dopóki wszyscy chodzili nago, nie mogli też znać wstydu związanego z nagością. To właśnie chęć ukrycia krwawienia mogły być powodem, dla którego kobiety jako pierwsze zapragnęły zasłaniać swoją okolicę intymną.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *