Dojrzewanie chłopca

Dojrzewanie chłopca zaczyna się około 10 roku życia, jak ocenić czy przebiega prawidłowo? Dziecko ma prawo do intymności, rodzice nie powinni jej naruszać. Przygotowując się do rodzicielstwa czytamy wiele książek o wychowaniu, dostajemy mnóstwo porad na temat jak sobie poradzić z małym i dużym dzieckiem. Rzadko instruuje się nas jak konkretnie powinien przebiegać rozwój płciowy chłopaka, z którego ma wyrosnąć fantastyczny mężczyzna.

dr Jan Karol Wolski – specjalista androlog urolog

Jakie są symptomy dojrzewania płciowego chłopca. Kiedy powinny prawidłowo wystąpić?

Jak ocenić rozwój płciowy syna bez naruszania jego intymności?

 

Obserwacja pokwitania naszego syna jest bardzo ważnym zadaniem rodziców. Teraz dzieci i młodzież dojrzewają znacznie szybciej niż nasza grupa pokoleniowa ich rodziców i dziadków. Już po 10 roku życia możemy zauważyć powiększenie się prącia, zwiększenie pigmentacji czyli ściemnienie skóry w okolicach krocza i pojawienie się tam owłosienia. Owłosienie pojawia się wtedy także pod pachami. Wydłuża się także owal twarzy: twarz dziecka jest okrągła, dorośli mają twarze bardziej pociągłe. Także wtedy skok pokwitaniowy jest widoczny we wzroście chłopca.

dojrzewanie chłopca
Najważniejsze jest, żeby rozmowa o dojrzewaniu w ogóle się odbyła i była serdeczna. Pomoże jeśli tata opowie o własnych przejściach z okresu pokwitania.

Najwłaściwszą osobą do oceny jakości czy zaawansowania pokwitania i rozwoju płciowego chłopca jest jego ojciec.  Pamięta przecież  jeszcze swoje dojrzewanie i potrafi porównać swój rozwój z tym, co dzieje się z chłopcem. Analiza własnych wspomnień może rozwiać jakieś rodzicielskie niepokoje, ale i zmobilizować do wizyty u  lekarza. 

Oznaki dojrzewania – zmiana zainteresowań, zmiana proporcji ciała, apetyt, charakterystyczny zapach. 

Co świadczy o tym, że proces dojrzewania się rozpoczął?  Zmiana zainteresowań, zmiana proporcji ciała, zwiększenie apetytu, zwiększenie masy mięśniowej i charakterystyczny zapach, który wiąże się z dojrzewaniem gruczołów apokrynowych (gruczoły wydzielnicze) , wydłużenie owalu twarzy.  Są też zjawiska, które wszystkim kojarzą się z pokwitaniem. Możemy je prosto zweryfikować i omówić z synem. Dzieci wchodzące w okres pokwitania są często przerażone tym, co się dzieje z ich ciałami. Dziewczynki przeżywają pierwszą miesiączkę, a chłopcy wydłużenie prącia i liczne erekcje,  a  zmazy nocne potrafią wprawić chłopca w popłoch.

Ważne jest więc, aby tata wyjaśnił dziecku, że te “stygmaty pokwitania”  to norma fizjologiczna okresu przejścia z dziecięctwa czyli okresu niedojrzałości płciowej, w dorosłość

Męskie rozmowy

Jest dużo emocji związanych z przekazywaniem informacji o pokwitaniu. Myślę, że  można tu dokonać zabiegu socjotechnicznego zwracając uwagę syna na kolegów: czy zwróciłeś uwagę na to jak zmienił się Andrzej?  Mówi grubym głosem i ma już wąs, inaczej patrzy na dziewczyny, etc. U Ciebie pewnie tez tak zaraz będzie…. Warto przypomnieć synowi, że samemu się przez to przechodziło, ale czasy były takie, że ten temat raczej nie był poruszany w rozmowach. Teraz, na szczęście jest inaczej.

 

 

Summary
Dojrzewanie chłopca
Title
Dojrzewanie chłopca
Description

Dojrzewanie chłopca zaczyna się około 10 roku życia, jak ocenić czy przebiega prawidłowo? Dziecko ma prawo do intymności, rodzice nie powinni jej naruszać. Przygotowując się do rodzicielstwa czytamy wiele książek o wychowaniu, dostajemy mnóstwo porad na tema jak sobie poradzić z małym i dużym dzieckiem. Rzadko instruuje się nas jak konkretnie powinien przebiegać rozwój płciowy chłopaka, z którego ma wyrosnąć fantastyczny mężczyzna. My to robimy : dr Jan Karol Wolski - androlog, urolog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *