Próchnica zębów – co robić?

Próchnica zębów nie tylko niszczy uśmiech, nieleczona jest przyczyną chorób uogólnionych

Jest to najpowszechniejsza choroba ludzkości – dotyka aż 96 procent populacji

lek.med. Marzena Kupis – stomatolog, gabinet stomatologiczny Your Dentist, Grzybowska 2/32, Warszawa, www.yourdentist.pl, tel. 604555704

Co to jest próchnica, skąd się bierze i jak z nią walczyć ?

Próchnica - co robić
Pierwsze oznaki próchnicy zębów wyglądają niewinnie – to brunatne punkciki, które zauważy tylko stomatolog podczas kontroli. Choroba rozwija się  przez bakterie w płytce nazębnej, w wyniku metabolizmu cukrów. Czasem bakterie przenikają  do krwi – mówimy wtedy o bakteriemi. Choroba odogniskowa zębów i przyzębia może mieć przebieg ostry albo utajony.

Co to jest próchnica zębów, to na ogół każdy z nas mniej więcej wie. Jest to bakteryjna choroba zakaźna tkanek twardych zęba.

Próchnica zębów – czym grozi?

Dotyka ona niestety w naszym społeczeństwie aż 96% populacji.

Istnieje wiele zabobonów na temat leczenia próchnicy u dzieci, zostawiania jej nieleczonej. Konsekwencją jest oczywiście proces zapalny sięgający głębiej, z czasem potrzebne jest leczenie kanałowe i mogą się również pojawić infekcję w okolicy zalążków zębów stałych.

Skąd się bierze próchnica? 

 Próchnica jest chorobą zakaźną,  o czym powinny pamiętać  obowiązkowo przyszłe mamy i młode mamy.

Udowodnione jest, że czynnik wywołujący próchnicę przenoszony jest ze śliną. Jeśli mamy mają zwyczaj sprawdzania temperatury pokarmu próbując go z butelki przed podaniem dziecku lub czyszczenia smoczka we własnej  jamie ustnej., to powinny natychmiast z niego zrezygnować.

Czy próchnica jest zaraźliwa? 

To samo ryzyko zakażenia  dotyczy oczywiście dorosłych partnerów podczas pocałunków.  Świadomość społeczna dotycząca przenoszenia i skutków próchnicy  zdecydowanie powinna zostać zwiększona. Ludzie muszą wiedzieć, że nieprzyjemny zapach z ust partnera lub zauważone ubytki próchnicowe powinny nas zmobilizować, by zapisać partnera na wizytę  u dentysty.

Jakie choroby powoduje próchnica? 

Chorób odogniskowych od zębów jest bardzo dużo.

Mówimy tu jeż nie o próchnicy, zębów, a o infekcji, która poszła dalej w stronę korzenia i spowodowała powstanie zmian okołowierzchołkowych pod korzeniami zębów. Możliwe ogniska chorobowe w obrębie jamy ustnej to: stan zapalny jamy obocznej nosa,  nieprawidłowo wypełnione kanałami zębów, zapalenie i zgorzel miazgi, zapalenie tkanek okołowierzchołkowych , zęby zatrzymane, zęby dodatkowe, zapalenie dziąseł itd.

Choroba odogniskowa może skutkować nawet zapaleniem wsierdzia, zawałem serca, sepsą, zawału,  bólami głowy, zaburzeń dermatologicznych, zapaleniem płuc, uszkodzeniem  nerek etc.

Jak zapobiegać chorobom odogniskowym? 

Przede wszystkim trzeba dbać o higienę jamy ustnej, regularnie kontrolować stan zębów i usuwać wszelkie ogniska zapalne. Jest to szczególnie ważne przed  zabiegami chirurgicznymi, przy chorobach nerek, kłopotach kardiologicznych.

Summary
Próchnica zębów  - co robić?
Title
Próchnica zębów - co robić?
Description

Próchnica zębów nie tylko niszczy uśmiech, nieleczona jest przyczyną chorób uogólnionych. Jest to najpowszechniejsza choroba ludzkości - dotyka aż 96 procent populacji. Choroby odogniskowe spowodowane nieleczona próchnicą mogą dotyczyć układu krążenia, układu nerwowego i nerek. Co to jest próchnica zębów mówi stomatolog Marzena Kupis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *