Stulejka – popularne schorzenie małych chłopców.
Stulejka – męskie schorzenie wrodzone lub nabyte polegające na zwężeniu ujścia napletka, które uniemożliwia (stulejka całkowita) lub utrudnia (stulejka częściowa) ściąganie napletka (we wzwodzie lub w stanie spoczynku penisa). Łacińska nazwa pochodzi od greckiego słowa φῑμός, czyli kaganiec
dr Stefan Czarniecki – urolog, Centrum Medyczne Ameds
Co to jest stulejka? Jak ją rozpoznać, do kogo się zgłosić i jakie jest standardowe postępowanie?
Rodzice często pytają czym jest stulejka. Stulejka może zdarzyć się u dzieci, wtedy gdy napletka nie da się odprowadzić całkowicie z końca prącia.
Nie każdą stulejkę trzeba leczyć

Stulejki u dzieci początkowo wcale nie trzeba leczyć. Jest to coś co w pierwszej kolejności powinien obserwować pediatra. Między 3 a 5 rokiem życia dochodzi do naturalnego oddzielenia napletka. Jeżeli napletek do 4-5 roku życia jest kompletnie nieodprowadzalny lub wąskie ujście napletka powoduje napełnianie się końcówki napletka przy oddawaniu moczu, zaleca się aby udać się z dzieckiem do pediatry.
Leczenie sterydowe
Jeżeli pediatra uzna to za stosowne, zaleci stosowanie sterydu – najczęściej jest to betametazon. Kuracja wygląda tak, że dziecko ma dwa razy dziennie smarowaną zwężoną część napletka przez okres dwóch tygodni przy delikatnym rozciąganiu tego napletka. Potem następuje dwutygodniowa przerwa i kolejna próba przez kolejne dwa tygodnie. Zazwyczaj wystarcza to, żeby napletek dostatecznie się rozszerzył, funkcjonalność w pełni powróciła oraz żeby w przyszłości nie było z tym żadnych problemów.
Wizyta u urologa pediatrycznego
Dodam, że ten tryb postępowania zaciągnięty jest z wytycznych pediatrycznych amerykańskich i wydaje się bardzo przydatny w codziennej praktyce dla pediatrów. Jeżeli ten sposób nie będzie dostateczny na pewno należy się zgłosić do urologa pediatrycznego. Jest to urolog, który zajmuje się wyłącznie chorobami dzieci. Wtedy urologiczny, plastyczny zabieg tego napletka spowoduje rozszerzenie jego światła i możliwość swobodnego oddawania moczu.
Stulejka w dzieciństwie to stan fizjologiczny
Pojęcie to jako określenie stanu chorobowego (patologicznego) ma sens dopiero od pewnego momentu rozwoju organizmu, gdyż u większości noworodków, niemowląt i dzieci (do około 2-3 lat) płci męskiej nie można napletka odsunąć do rowka zażołędnego i jest to prawidłowy stan fizjologiczny. W przypadku noworodków napletek jest sklejony z żołędzią za pomocą mastki. Za stulejkę uważa się również taki stan, w którym napletek pozwala się odprowadzić do rowka zażołędnego, ale w trakcie erekcji powoduje ucisk i ból.
Dodaj komentarz