Trądzik młodzieńczy u młodzieży i dorosłych – przyczyny, leczenie

Trądzik młodzieńczy – koszmar okresu dojrzewania staje się coraz częściej udziałem dorosłych.

Gdy już wystąpi to niełatwo jest się go pozbyć.

dr Jowita Dejewska – specjalista w dziedzinie dermatologii, wenerologii i medycyny estetycznej; DERMADERMIS Gabinet Dermatologii i Medycyny Estetycznej;  ul. Jakubowska 22/1, Warszawa

Czy to możliwe, że mając 25 lat ciągle mam trądzik młodzieńczy? Czy to znaczy, że mam problem z hormonami? Czy istnieją domowe sposoby leczenia trądziku młodzieńczego, czy też zawsze trzeba zgłaszać się do dermatologa? Jak wygląda leczenie ostrej postaci trądziku?

 

Trądzik młodzieńczy coraz częściej dotyczy dorosłych kobiet. Jeśli chodzi o trądzik tzw. młodzieńczy, powoli porzucamy już nazwę młodzieńczy. Ostatnio mam coraz więcej pacjentek powyżej 25 roku życia, choć i mężczyźni  bardzo często mają trądzik. Od niedawna funkcjonuje nowe określenie – trądzik dorosłych kobiet.

trądzik dorosłych kobiet
Zmora nastolatków nie mija wraz z dojrzewaniem. Warunki życia spowodowały, że nieszczęsne krosty towarzyszą kobietom i mężczyznom w dorosłym życiu. Zła wiadomość jest taka, że nie da się takiego trądziku całkowicie wyleczyć. Dobra – medycyna estetyczna ma coraz więcej narzędzi, by chorej skórze przywracać zdrowy wygląd.

Trądzik – choroba gruczołów łojowych

Trądzik generalnie jest chorobą gruczołów łojowych, gdzie mamy nadmierną produkcję łoju – łojotok, a do tego zaburzone są także złuszczanie i rogowacenie skóry, zatkane węższe ujścia gruczołów łojowych na skórze. W tych warunkach tworzą się zaskórniki, czyli ten nadaktywny gruczoł łojowy pracuje, zbiera się łój i nie może wyjść, natłuścić skóry, bo łój – brzydko się nazywa, ale jest niezwykle potrzebny, żeby skóra była elastyczna, błyszcząca, chroniła się przed bakteriami, przed mrozem, przed światem zewnętrznym. Z racji tego że łój nie może wyjść tworzą się zaskórniki. Ucisk skóry powoduje stan zapalny a tak naprawdę bakteria, która powoduje krostki ropne, korzysta z pewnego stanu na skórze. Dlatego trądzikiem nie można  się zarazić. To nie jest choroba zakaźna oraz bakteryjna.

Dlaczego skóra choruje?

Na nadczynność gruczołów łojowych mogą wpływać rozmaite rzeczy, głównie hormony.

To dlatego w okresie dojrzewania jest taki “wybuch” trądziku. Również w zaburzeniach hormonalnych może się trądzik nasilać. Do tego nieprawidłowa pielęgnacja, przesuszanie skóry, stosowanie zbyt agresywnych preparatów do mycia twarzy.  Im bardziej skóra jest sucha – tym bardziej gruczoły łojowe “się starają”. Tak  więc przebywanie w klimatyzacji, niestosowanie odpowiednich kremów, picie bardzo dużej ilości kawy a małej ilości wody mogą skórę przesuszać i sprzyjać powstawaniu łojotoku. Dodatkowo używanie nadmiernej ilości może skutecznie zatkać pory skóry i wspomóc tworzenie się zaskórników;  te grube warstwy pudrów zatykają nam dodatkowo ujścia gruczołów łojowych. Nazywamy to nawet trądzikiem kosmetycznym i nawet lekka korekta sposobu makijażu może przynieść skórze ogromne korzyści.

Trądzik a dieta

Kolejnym tematem w trądziku jest dieta i  tutaj mamy kilka aspektów: z jednej strony na pewno dieta wpływa na skład łoju, bo jemy dużo tłustych rzeczy. Tłuszcze utwardzone, przemysłowe w gotowych potrawach to  prosta droga do trądzikowej cery: występują w nich także tłuszcze palmowe, sojowe i rozmaite, nie za bardzo szlachetne i to sprzyja trądzikowi. Z drugiej strony są słodycze i bardzo pikantne potrawy: to właśnie z nich olejki eteryczne wychodzą wraz z potem na skórę i sprzyjają stanom zapalnym. Wiele osób mówi, że po wyjściu z meksykańskiej czy hinduskiej restauracji ma troszkę większy wysyp zmian. Jeszcze inni pacjenci na przykład reagują trądzikiem przy nadwrażliwości na gluten czy laktozę. Dlatego przy opornym trądziku warto również poruszyć aspekt dietetyczny.

Skierowanie na badania hormonalne 

Pacjentki które do mnie trafiają z trądzikiem dorosłym, są już po prostu nim zmęczone. Miejscowe i doustne leki nie działają. Trądzik bardzo wpływa na jakość życia osobistego, a także stosunki w pracy , gdzie ta presja na dobry wygląd jest ogromna. Przychodzą do mnie pacjentki, które mają ewidentne problemy hormonalne: wypadają im włosy, mają jakieś ciemne włoski na twarzy, zaburzenia miesiączkowania. Wtedy koniecznie trzeba zrobić badanie hormonalne,. Podobnie  w trądziku opornym, występującym na 1/3 twarzy, gdzie guzki są głębokie bolesne i długo się utrzymują, występują z przebarwieniami – to też wskazuje na to by zrobić badanie hormonalne. Wtedy dowiadujemy się często, że trądzik z którym tak się męczymy ma bardzo banalną przyczynę – jest nią na przykład lekko przekroczony poziom testosteronu. Czasem chorobę tarczycy rozpoznajemy jako dermatolodzy, czasem są to zaburzenia hormonu prolaktyny.

Ważna jest zatem współpraca z ginekologiem i endokrynologiem – zwłaszcza u osób dorosłych. U młodych osób wiek dojrzewania jest okresem burzy hormonalnej. Liczymy na to że powinien naturalnie minąć. Jednak jeśli trądzik nie przechodzi i mamy te 25 lat to staramy się badania hormonalne zrobić.

Leczenie trądziku

W leczeniu trądziku stosujemy zawsze na początku leczenie miejscowe. Jeżeli nie daje sobie ono rady, to przechodzimy do etapu leków doustnych i najczęściej są to antybiotyki, które stosuje się dosyć długo, dłużej niż u internisty – czyli nie jest to tydzień ale dwa, trzy albo nawet cztery tygodnie. Jest to bezpieczne i łagodne dla organizmu. Natomiast taką ostatnią instancją ale bardzo skuteczną jest doustna izotretynoina – czyli preparat, który jest pochodną witaminy A, który hamuje działanie gruczołów łojowych. Jest to dowód na to, że nie jest to choroba bakteryjna dlatego że preparat ten nie działa na bakterie w żaden sposób, a trądzik potrafi bardzo skutecznie zniwelować. Nazwałam to ostatnią instancją, ponieważ działanie to jest odsuwane w czasie aby spróbować innych metod. Jest to leczenie które wymaga dobrego kontaktu z lekarzem: częstych odwiedzin, częstych badań żeby monitorować stan zdrowia pacjenta. Nie jest to nic niebezpiecznego, ale staramy się, żeby pacjent był przebadany, żeby był w dobrym kontakcie i czuł się dobrze przy stosowaniu tego leku, żeby następowała poprawa stanu miejscowego skóry. Staramy się również, żeby badania były jak najbardziej w normie. Jest to lek, którego branie jest absolutnie przeciwwskazane kobietom w ciąży ze względu na witaminę A, która powoduje zaburzenia płodu.

Izotretynoina – skuteczne lekarstwo na trądzik młodzieńczy 

Lek wypłukuje się po miesiącu z organizmu i spokojnie można po 2 miesiącach od zakończenia terapii zachodzić w ciążę bezpiecznie i bez żadnych komplikacji. Sam lek stosuje się około 5 – 6 miesięcy, w niezbyt wysokich dawkach ale także nie za niskich, żeby skuteczność jednak była widoczna. Jest to bardzo skuteczne leczenie, które daje duża satysfakcję, pacjenci są bardzo zadowoleni. Między innymi dlatego, że jest to teoretycznie leczenie jednorazowe i gruczoły łojowe powinny być przyhamowane na bardzo długo, a być może na zawsze. Jest to zatem metoda dająca dermatologowi dużą satysfakcję, że można pomagać w taki prosty sposób. Uważam jednak, że współpraca pacjenta z lekarzem podczas brania tego leku jest konieczna. Pacjent musi być obecny. Trochę trudniej jest stosować to leczenie gdy pacjent wyjeżdża na długo.

Summary
Trądzik młodzieńczy u młodzieży i dorosłych - przyczyny, leczenie
Title
Trądzik młodzieńczy u młodzieży i dorosłych - przyczyny, leczenie
Description

Trądzik generalnie jest chorobą gruczołów łojowych, gdzie mamy nadmierną produkcję łoju – łojotok, a do tego zaburzone są także złuszczanie i rogowacenie skóry, zatkane węższe ujścia gruczołów łojowych na skórze. Trądzik coraz częściej dotyka dorosłych kobiety i mężczyzn - im jesteśmy starsi tym trudniej go leczyć. O trądziku, przyczynach, skutkach i profilaktyce mówi dermatolog dr Jowita Dejewska

Komentarze

  1. melania o 12:07

    Próbowałam najpierw domowymi sposobami się leczyć, ale pryszcze były niepokonane. Wstyd było do pracy chodzi z taką buzią w krostach. Na szczęście w aptece mi polecili żel punktowy (XXX), który radzi sobie z wypryskami znakomicie – znikają błyskawicznie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *