Zły dotyk to każdy dotyk niechciany
Nie ma znaczenia, czy doszło już do przemocy. Nie ma znaczenia, czy ktoś złapał mnie za pierś, za pupę czy za cokolwiek innego. Zły dotyk jest wtedy, kiedy ja sobie go nie życzę.
Patrycja Wonatowska – seksuolożka, edukatorka seksualna, terapeutka, Instytut Pozytywnej Seksualności, Grupa edukatorów seksualnych PONTON
Pamiętam z dzieciństwa nieprzyjemne uczucie gdy nieznana mi bliżej ciocia przytulała mnie i całowała. Do dziś nie lubię zbyt bliskiego kontaktu.
Zły dotyk to może to być zwykłe podanie ręki, do którego ktoś mnie przymusza. Dlaczego nie chcesz tego zrobić? – Po prostu nie mam na to ochoty. Bardzo cię szanuję, ale nie chcę tego zrobić. Mam do tego pełne prawo. Myślę, że warto nieustannie to sobie powtarzać. Staram się uświadamiać, szczególnie rodzicom i opiekunom, jak istotne jest mówienie o tym dzieciom. Jeśli tego nie robimy dziecko często wchodząc w dorosłość, nie potrafi powiedzieć nie i zareagować w momencie, kiedy ktoś je dotyka. Kiedy ktoś niechcący złapie je za pupę czy za jakąkolwiek inną część ciała to jest przekroczenie granic i zły dotyk.

Zły dotyk – u cioci na imieninach
Co robić z nadmiernymi uściskami babć, cioci i wujków? Przede wszystkim warto jest uczyć siebie wzajemnie. Jeżeli zatem ja mam taką wiedzę, warto przekazywać ją innym. Trzeba jasno powiedzieć, że jeżeli dana osoba czy dziecko nie ma absolutnie ochoty na całusy i uściski, to ma do tego prawo. Proszę, żeby nikt mojego dziecka do tego nie zmuszał.
Warto pytać
Rzeczywiście, niektóre uczucia, na przykład spontaniczną radość, okazujemy zazwyczaj całymi sobą. Ja jestem zwolenniczką właśnie tej koncepcji, żebyśmy pytali. Pytajmy mimo wszystko. W ten sposób dajemy możliwość wyznaczania granic, szczególnie małemu dziecku. Dziecko dorasta, jest nastolatkiem czy nastolatką i niejednokrotnie zdarza się, że jest podszczypywane przez innych członków rodziny, łapane za policzki, ściskane, a to wcale nie jest dla niego przyjemne.
Zły dotyk – przekraczanie granic
Bardzo ważne jest nie tylko mówienie dzieciom o ich prawach, ale i dawanie przykładu. Jeżeli nie chcesz tego kontaktu, to podziękuj, odejdź, nie masz obowiązku tego robić, to jak najbardziej fair. Młoda osoba wchodząc w dorosłe życie, zaczynając życie seksualne, będzie wiedziała, że jeżeli coś wywołuje dyskomfort może postawić granicę. Będzie umiała powiedzieć: Wiesz nie mam na to ochoty. Nie tym razem, może innym, może nigdy. Ale nie dzisiaj.
Wszystkie dzieci nasze są
Niestety dzieci, które są wychowywane tak, że ktoś zawsze ma możliwość przekroczyć ich granice, mogą być wykorzystywane. I nie chodzi tylko o molestowanie czy gwałt. Ich granice mogą być przekraczane w wielu obszarach życia, a ciągłe przekraczanie granic może po prostu prowadzić do frustracji. Taka osoba nie będzie naprawdę wiedziała, co jest jej, co sprawia jej przyjemność, co będzie miłe, a co niemiłe, co będzie przyjemne, a co nie. Jeżeli nie uczymy dziecka wyznaczania swoich granic, to ono nigdy nie zrozumie z czym jest mu dobrze
Dodaj komentarz