Antykoncepcja dopochwowa

Antykoncepcja dopochwowa: krążek, tabletki, globulki, pianki, pierścienie.

Antykoncepcja bez recepty: globulki, żele i kremy plemnikobójcze są dostępne bez recepty, nie wymagają dodatkowych badań. Mogą uczulać! Globulka dopochwowa ma działanie antykoncepcyjne, nawilża pochwę i polecana jest kobietom bez stałego partnera, a współżyjącym sporadycznie.

dr Jacek Tulimowski – specjalista ginekolog położnik

Moje pokolenie pamięta rewelację z Czechosłowacji czyli Potentex Oval – powszechnie dostępną dopochwową antykoncepcję. Czy tego rodzaju środki są jeszcze dostępne? I co z ich skutecznością?

Środki plemnikobójcze – chemia, dyskomfort.

Wiele lat temu na rynkach zachodnich i polskim pojawiły się dopochwowe środki chemiczne zawierające nonoxynol, czyli preparat plemnikobójczy. Aplikowane były w postaci kremu, globulek, czy specjalnych tabletek dopochwowych. Oczywiście ma to swoje plusy i minusy.

  • Po pierwsze – jest to metoda chemiczna o niewielkiej stosunkowo skuteczności.
  • Po drugie – przed każdym stosunkiem należy pamiętać o  aplikacji czy to kremu lub tabletki (około 15 minut przed stosunkiem).
  • Po trzecie – w większości przypadków te środki się pienią i wyciekają, w związku z tym w testach konsumenckich pacjentki podawały duży dyskomfort przy stosowaniu tych właśnie metod  antykoncepcyjnych.

W związku z powyższym jest to metoda niszowa. Obecnie właściwie rzadko stosowana; jest dostępna na rynku farmaceutycznym, a więc niektóre pacjentki stosują ją do tej pory, natomiast większość pacjentek stara się stosować antykoncepcję o wysokim współczynniku skuteczności, albo metody tak zwane długoterminowe, czyli  przez wiele lat skuteczne bez konieczności regularnego przyjmowania preparatów. To są metody, które zaczynają coraz częściej gościć na rynkach zachodnich.

Antykoncepcja dopochwowa
Pianki, kremy, globulki antykoncepcyjne – te metody odchodzą dziś w zapomnienie jako niewygodne i nieskuteczne. Maja swoje zalety, bo na przykład nawilżają pochwę, ich używanie jest jednak połaczone z dużym dyskomfortem. Antykoncepcja dopochwowa nie blokuje owulacji, a działa zabójczo na plemniki.

Dla kogo globulka antykoncepcyjna?

Globulka plemnikobójcza, np. Patentex Oval, szczególnie polecana jest paniom, które współżyją sporadycznie. Przepisywana jest również tym kobietom, które wkrótce planują zajść w ciążę i muszą odczekać dwa – trzy cykle po odstawieniu pigułek lub po usunięciu wkładki wewnątrzmacicznej. Globulka rozwiązuje także problem suchości w pochwie, gdyż podczas używania jej znika problem braku poślizgu i drobnych otarć.

Aby globulka zadziałała musi się znaleźć głęboko w pochwie na 15 minut przed stosunkiem. Założona zbyt płytko lub tuż przed wytryskiem nie zadziała, gdyż rozpuszcza się około 10 minut.

Globulka nie zabezpiecza stuprocentowo przed ciążą i nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Dlatego warto stosować ją wraz z prezerwatywą., która stanowi dodatkowe zabezpieczenie zarówno antykoncepcyjne, jak i chroniące przed zarażeniem się rzeżączką, kiłą, żółtaczką zakaźną, chlamydiozą lub wirusem HPV.

Skuteczność antykoncepcji dopochwowej

Skuteczność metod antykoncepcji określa się za pomocą  skali  Pearla. Określa on ilość ciąż, które pojawiły się w ciągu jednego roku u 100 par stosujących określoną metodę antykoncepcji. W przypadku globulek wynosi on 2-30, co oznacza, że ryzyko zajścia w ciążę jest stosunkowo wysokie. Dlatego też globulki dopochwowe antykoncepcyjne najlepiej połączyć z innym środkiem, np. prezerwatywą.

Summary
Antykoncepcja dopochwowa
Title
Antykoncepcja dopochwowa
Description

Antykoncepcja bez recepty: globulki, żele i kremy plemnikobójcze są dostępne bez recepty, nie wymagają dodatkowych badań. Mogą uczulać! Globulka dopochwowa ma działanie antykoncepcyjne, nawilża pochwę i polecana jest kobietom bez stałego partnera, a współżyjącym sporadycznie. O krótkotrwałych metodach antykoncepcyjnych mówi ginekolog dr Jacek Tulimowski

Komentarze

  1. Maja o 13:26

    Raz w życiu kupiłam globulki, to była jakaś masakra! Po kilku takich próbach, dziwnych wynalazków, zainwestowałam w komputer cyklu lady comp. Od tamtej pory polecam wszystkim, bo wart jest tego polecenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *