Antykoncepcja hormonalna ma swoje skutki uboczne: źle wpływa na gęstość skóry.
Wadą hormonalnych metod antykoncepcyjnych jest ich niszczący wpływ na skórę. Ponieważ te metody są bardzo skuteczne zamiast z niej rezygnować warto powalczyć o stan skóry.
dr Agnieszka Sura – lekarz specjalista medycyny estetycznej; Centrum Medyczne Boston Clinic.
Czy antykoncepcja hormonalna ma wpływ na kondycję skóry?
Antykoncepcja hormonalna twarzy dodaje blasku, ale w innych miejscach przyspiesza powstawanie cellulitu.
Środki antykoncepcyjne zawierające estrogeny i progesteron wpływają dość korzystnie na skórę twarzy, która na ogół jest wygładzona i świetlista. Te same środki mają niezbyt korzystny wpływ jeśli chodzi o gęstość skóry, szczególnie ścian międzykomórkowych – skóra staje się bardziej wiotka, przez co pojawia się cellulit, odkłada się tłuszcz. Hormony wpływają na metabolizm węglowodanów i tłuszczów w organizmie, a to powoduje dodatkowa podatność skóry na tworzenie się cellulitu. Oczywiście, nie można powiedzieć, że to jedyny i bezwzględny czynnik powstawnia zmian cellulitowych.
Jak zapobiec skutkom ubocznym antykoncepcji i terapii hormonalnej?
Ważne jest, żeby w trakcie przyjmowania hormonów uprawiać sport, dbać o dietę i wykonywać drobne zabiegi, które będą stymulowały krążenie śródskórne i zmniejszą ryzyko cellulitu. U młodych pacjentek, które stosują antykoncepcję każdy zabieg bardzo szybko przynosi efekty, skóra jest bardzo podatna. Można powiedzieć, że objaw jakim jest cellulit to w pewnym sensie efekt “lenistwa” pacjentki, która nie chce o siebie zadbać. Nawet przyjmując antykoncepcję można mieć świetną skórę.

Każdy środek hormonalny ma wpływ na skórę.
Każdy środek hormonalny ma wpływ na skórę i na nasz wygląd, bo nie działają miejscowo, ale swoim działaniem obejmują cały organizm, jego metabolizm. Hormony wpływają na metabolizm wielu szlaków komórkowych czyli węglowodanów, kwasów tłuszczowych; hormony wpływają na nasz nastrój, na apetyt, na to, co jemy i jak się zachowujemy. Przyjmując preparaty hormonalne (antykoncepcję hormonalną, hormonalna terapię zastępczą, leczenie niepłodności) musimy mieć świadomość udowodnionego ich działania i wiedzę o wpływie hormonów na nasz wygląd, co pozwoli zapobiegać niekorzystnym skutkom ubocznym. Trzeba więc zwracać uwagę na dietę , na moment, kiedy przyjmuje się te środki i nie ograniczyć aktywności fizycznej. Powinnyśmy wykonywać drobne masaże – nawet w domu, jeśli nie chcemy/nie możemy korzystać z oferty gabinetu medycyny estetycznej lub kosmetycznego. Nawet drobny masaż pod prysznicem spowoduje, że zmiany skórne się cofną, a może nawet się nie pojawią.

Okres okołomenopauzalny to naturalny sprzymierzeniec zmian na skórze.
Oczywiście, ryzyko pojawienia się cellulitu i innych zmian skórnych rośnie z wiekiem, kiedy nasz metabolizm w sposób naturalny spowalnia, a hormony dodatkowo go jeszcze spowolniają. O ile u młodych kobiet łatwo cofnąc zmiany skórne, o tyle u starszych wymaga to więcej czasu i na efekt trzeba poczekać dłużej.
Rodzaje cellulitu
Cellulit lipidowy (tłuszczowy) – jest wynikiem patologii metabolizmu w głębokich warstwach skóry właściwej. Osłabienie tkanki łącznej prowadzi do przyrastania tkanki tłuszczowej poprzez magazynowanie energii oraz zbędnych produktów przemiany materii i toksyn. Dotyczy głównie kobiet z nadwagą i otyłych.
Cellulit obrzękowy (wodny) – powstaje na skutek patologicznej cyrkulacji krwi i chłonki, które nie odprowadzają toksyn z organizmu; jest wynikiem zatrzymywania się i gromadzenia wody w organizmie z powodu złych nawyków żywieniowych i zaburzeń gospodarki hormonalnej. Polega na przemieszczania się wody i tłuszczy w kierunku zewnętrznych warstw skóry. Dotyczy także kobiet szczupłych i aktywnych, a rozpoznać go można po możliwości odkształcenia ciała pod naciskiem.
Cellulit twardy(stały) – występuje najczęściej u osób młodych, nawet aktywnych i szczupłych, często towarzyszą mu rozstępy. Przerośnięte komórki tkanki tłuszczowej widać jedynie po ściśnięciu skóry. Nieleczony może prowadzić do ciężkiej postaci – stanu zapalnego w tkankach podskórnych.
Cellulit wiotki – występuje głównie u osób po 40. roku życia na skutek obniżenia jędrności i elastyczności skóry wywołany zmniejszeniem produkcji kolagenu oraz wahaniami masy ciała.
Antykoncepcja hormonalna, choć bardzo wygodna i zasadniczo bezpieczna takż ema swoje skutki uboczne. Przyjmowana stale może, ale nie musi, wpłynąć na kondycję skóry. Jeśli więc ktoś ma skłonności do cellulitu, to pigułka antykoncepcyjna proces powstawania skórki pomarańczowej pogłębi. Niewłaściwie dobrana kuracja może skutkować wypryskami na twarzy. Dlaczego tak się dzieje i na co warto uważać mówi dr Agnieszka Sura - dermatolog i specjalista medycyny estetycznej
Dodaj komentarz