Antykoncepcja po 40-tce

Czy antykoncepcja po 40. roku życia powinna się zmienić tak jak zmienia się organizm kobiety  

Antykoncepcja dla kobiet dojrzałych. Antykoncepcja zbiór różnorodnych metod mających na celu niedopuszczenie do zapłodnienia przez plemnik komórki jajowej, lub implantacji zarodka w jamie macicy. 

dr Jacek Tulimowski – specjalista ginekolog położnik

Od lat biorę te same pigułki antykoncepcyjne, czy w związku ze zbliżającymi się 40 urodzinami powinnam pomyśleć o zmianie?

 

Antykoncepcja w okresie po 40 roku życia? Oczywiście część pań skwituje to delikatnym uśmiechem: już nie chcą rodzić, twierdza, że  mając 40 lat szansa zajścia w ciążę jest mało prawdopodobna, a właściwie znikoma. Nie ma nic błędniejszego; ja sam w zeszłym roku prowadziłem kilkanaście ciąż pacjentek po 43 roku życia i ciąże skończyły się oczywiście szczęśliwymi porodami. To tylko potwierdza fakt, że można po 40 roku życia zajść w ciążę, donosić ją i urodzić zdrowe dziecko. I proszę pamiętać o antykoncepcjijeśli kobieta nie planuje macierzyństwa w wieku 40-kilku lat, powinna zapytać lekarza o metody dla siebie. Wszystkie metody dostępne dla kobiet we wcześniejszym wieku 20 czy 30 lat są dostępne dla kobiet w wieku około 40 lat.Dotyczy to tabletek, plastrów, proszków dopochwowych, wkładek wewnątrzmacicznych, implantów jak również innych metod.

Antykoncepcja– zbiór różnorodnych metod mających na celu niedopuszczenie do zapłodnienia przez plemnik komórki jajowej, lub implantacji zarodka w jamie macicy. Podział sposobów zapobiegania ciąży opiera się na mechanizmach ich działania. Wykorzystanie zmian fizjologicznych podczas cyklu miesiączkowego kobiety charakteryzuje tzw. metody naturalne. Hamowanie owulacji stanowi cel antykoncepcji hormonalnej. Uniemożliwienie kontaktu gamet – metod mechanicznych i chirurgicznych. Z kolei uniemożliwienie implantacji już zapłodnionej komórki jajowej jest domeną niektórych metod antykoncepcji hormonalnej. Ważne: środki antykoncepcyjne powinny być zalecone przez lekarza, ktory weźmie pod uwagę wiek, kondycję i potrzeby pacjentki.

Antykoncepcja dojrzałych kobiet
Dopóki organizm kobiety produkuje wystarczająco estrogenów a jajniki funkcjoują, dopóty kobieta może zajść w ciążę. Zakładanie, że po 40 roku życia seks nie grozi ciążą jest absolutnie błędne. Teraz wiele kobiet decyduje się na macierzyństwo dopiero po ukończeniu 40 roku życia.

Ciąża po 40-tce? Konieczne dodatkowe badania.

Coraz więcej pacjentek zachodzi w ciążę  późno, co oznacza, że pierwsza ciąża jest w czterdziestym roku życia lub później. Oczywiście, z taką ciążą wiąże się szereg komplikacji. Pierwsza jest taka, że niełatwo zajść w ciąże w czterdziestym roku życia ponieważ część cykli jest nieowulacyjna. Należy robić szereg badań, które pokażą czy nasze szanse są takie, żeby w ogóle myśleć o ciąży. 40 letnia para ma 5-8% szans na ciążę; jest to związane właśnie z pogorszeniem owulacji, gorszą jakością komórek jajowych, ze współistniejącymi chorobami.

Ciąża po 40  to również wyzwanie dla lekarzy wielu specjalności. Trzeba ustabilizować współistniejące choroby jak na przykład choroby tarczycy, nadciśnienie, choroby serca. Pacjentki biorące leki np. nadciśnieniowe muszą przejść na preparaty, które są w ciąży dozwolone. Czyli ciąża w tym wieku oznacza wiele dodatkowych badań.

Czy ciąża po 40 wiąże się z ryzykiem?

Po 35 roku życia kobiety  rośnie ryzyko wad płodu, przede wszystkim trisomii, czyli zespołu Downa, Jacobsa i Patau. Ryzyko trisomii po 35 roku życia ocenia się jako 1/300 ciąż. Im później tym ryzyko chorób genetycznych jest wyższe. Dlatego pacjentki po 30 roku życia dokładnie badamy, wykonujemy  testy takie jak chociażby test zintegrowany czyli połączenie testu Pappa z USG, testy oceniające genetykę  płodu na podstawie badania krwi matki – mamy w Polsce dostępne już dwa takie testy, lub testy inwazyjne: amniopunkcja, biopsja trofoblastu czy Kordocenteza. Ciąża w późniejszym wieku wiąże się z szeregiem dodatkowych badań, ale bez paniki. Cały świat zachodzi teraz w ciąże późno – coraz częściej widzimy mamy 40 + zamiast ma 17 letnich.

 

Komentarze

  1. aakasia o 01:34

    mam 42 lata. Lekarz powiedzial, ze bez lekow nie zajde w ciaze…. wiec nie bralam pod uwage ciazy… a teraz mam 2 miesiecznego syna….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *