Choroby tarczycy a antykoncepcja

Choroby tarczycy a antykoncepcja

Antykoncepcja przy Hashimoto. Jeżeli tarczyca odpowiada za gospodarkę hormonalną, to rodzi się pytanie, czy chora tarczyca nie powoduje problemów z dobraniem antykoncepcji. A może w naszej szerokości geograficznej, gdzie wszystkie tarczyce cierpią na brak jodu, nie ma to żadnego znaczenia?

dr n. med. Witold Rogiewicz – specjalista ginekolog położnik, ultrasonolog, rogiewicz.pl

Mam problem z tarczycą a konkretnie chorobę Hashimoto. Czy istnieje dla mnie jakaś skuteczna antykoncepcja hormonalna? Dodam, że raz już antykoncepcja nie zadziałała.

niedoczynność tarczycy
Tarczyca to nieparzysty gruczoł wydzielania wewnętrznego występujący u kręgowców. Wytwarza hormony trójjodotyroninę (T3), tyroksynę (T4) i kalcytoninę, wpływając na metabolizm i gospodarkę wapniowo-fosforową organizmu. U kobiet mogą wystąpić zaburzenia w pracy tarczycy podczas ciąży, co wynika ze zmiany w regulacji hormonalnej u kobiet ciężarnych

Autoimmunologiczne zapalnie tarczycy

Choroba Hashimoto, czyli autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, w żaden sposób nie wyklucza brania antykoncepcji hormonalnej. Wręcz przeciwnie, lekarza często lecząc tarczyce ustawiają pacjentki również na hormonach płciowych. Jest to wręcz wskazane, a nie przeciwwskazane. Należy skontaktować się ze swoim endokrynologiem, czy z ginekologiem, który zna się na hormonach innych niż płciowe i ustawić tarczycę wraz z ustawieniem leczenia antykoncepcyjnego.

Hormony tarczycy posiadają liczne funkcje i są niezbędne dla organizmu. Istotnym składnikiem hormonów jest jod przyswajany z wodą i pokarmem. Z jodu i aminokwasów tarczyca wytwarza trójjodotyroninę, tyroksynę i kalcytoninę. Hormony te w miarę zapotrzebowania są wydzielane do organizmu.

Funkcja hormonów tarczycy

Hormony tarczycy stymulują rozwój i wzrost organizmu, wzmagają procesy przemiany materii i energii i mają istotne znaczenie dla rozwoju ośrodkowego układu nerwowego. Obniżenie ich działania hamuje fizyczne i psychiczne procesy zachodzące w organizmie, powoduje spowolnienie, ospałość, wrodzony zespół niedoboru jodu. Wzmocnienie ich działania może wywołać chorobę Gravesa-Basedowa.

TSH (tyreotropina) – hormon, który produkowany jest przez przedni płat przysadki mózgowej i bierze udział w regulacji wydzielania trójjodotryniny (T3) i tyroksyny (T4) przez tarczycę. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości TSH wykonywane są specjalistyczne badania wolnych hormonów tarczycy (FT3 i FT4). Wartości referencyjne dla TSH wahają się w zakresie od 0,4 do 4,0 mlU/l dla dorosłej osoby. Wartości referencyjne podane w opisach badań nie są wartościami stałymi. Ich wielkość zależy od wielu czynników: wieku, płci i metody oznaczenia użytej w laboratorium – wartości liczbowe przedstawione jako wyniki mogą mieć różne znaczenie w różnych laboratoriach. Dlatego swój wynik zawsze porównuj z normą, która jest podana na wydruku wyników badania i skonsultuj koniecznie z lekarzem.  Duży nadmiar tych  hormonów jest czynnikiem ryzyka nagłej śmierci sercowej albo powolnej, z powodu powikłań osteoporozy.

FT3  jest jednym z dwóch głównych hormonów produkowanych przez gruczoł tarczowy. Poziom FT3 informuje czy tarczyca działa prawidłowo i jest stosowany głównie jako badanie pomocnicze w diagnostyce nadczynności tarczycy. Wysokie wyniki oznaczeń całkowitej T3 lub wolnej (fT3) mogą wskazywać na nadmierną aktywność tarczycy (nadczynność). Niskie wyniki oznaczeń mogą wskazywać na niedoczynność narządu.

FT4 tyroksyna wolna – hormon wydzielany przez tarczycę.  Stężenie FT4 zmniejsza się w niedoczynności tarczycy, natomiast zwiększa się w nadczynności tarczycy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *