Nowoczesna antykoncepcja – wkładki domaciczne

Nowoczesna antykoncepcja domaciczna to implanty zawierające hormony.

Popularna “spirala” dostała nowe życie stając się nowoczesną metodą antykoncepcyjna. Dziś odchodzi się już od konwencjonalnych wkładek antykoncepcyjnych na rdzeniach poprzecznych i pionowych ze srebrnymi i złotymi drucikami zwanych powszechnie spiralami, choć mają kształt litery “T”. Dzisiejsze wkładki  codziennie rano uwalniają progesteron. Zalecane są kobietom, które już rodziły. 

dr Jacek Tulimowski – specjalista ginekolog położnik

 Jak działają wkładki domaciczne. Czy są bezpieczne i skuteczne?

Pytają Państwo o metody i mechanikę działania najnowszych wkładek antykoncepcyjnych.

Implanty antykoncepcyjne 

Trzeba zwrócić uwagę, że odchodzi się już od konwencjonalnych wkładek antykoncepcyjnych na rdzeniach poprzecznych i pionowych ze srebrnymi i złotymi drucikami. Obecnie używa się implantów zawierających specjalny, używany właśnie we wkładkach progestagen – etonogestrel. Dzięki użyciu hormonu wielokrotnie zwiększa się skuteczność takiej metody i najnowsze wkładki domaciczne mają skuteczność porównywalną do tabletek antykoncepcyjnych.

spirala
Historia “spirali” jest bardzo długa; pierwsze modele robione z rybich ości zakładano w starożytności wielbłądzicom, by nie zachodziły w ciąże podczas wielotygodniowych wędrówek przez pustynię.

Jak działają wkładki domaciczne.

Po pierwsze wkładki powoduję, że błona śluzowa macicy (endometrium) staje się cieńsza. Gdy endometrium jest cienkie nie dochodzi do zapłodnienia. Po drugie: progesteron w jamie macicy powoduje wydzielanie bardzo gęstego śluzu, który prawie w 100% jest nieprzepuszczalny dla plemników. Efektem tego jest brak możliwości zapłodnienia. Proszę pamiętać, że te wkładki nie mają efektu wczesnoporonnego.

Wkładki dla kobiet, które nie rodziły

 Nowością na rynku jest wkładka dla pacjentek, które nie rodziły.  To bardzo ważne, bo dzięki temu ginekolodzy mogą proponować antykoncepcje długofalową i długoterminową kobietom, które nie planują założenia rodziny. Ta metoda jest pozbawiona większości skutków ubocznych występujących w przypadku innych środków antykoncepcyjnych. 

Progestagen – składnik wkładki domacicznej 

Progestageny –to grupa hormonów sterydowych.Naturalnym progestagenem jest żeński hormon płciowy – progesteron.

Według rekomendacji Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (z 2008 roku progestageny można rozważyć jako leki pierwszego wyboru w terapii endometriozy, ponieważ są tak samo efektywne w redukowaniu bólu jak danazol, czy analogi GnRH, jednak są tańsze i mają mniej działań niepożądanych. Do tej pory nie prowadzono badań porównujących różne substancje czynne pod kątem skuteczności w leczeniu ognisk endometriozy. W badaniach nad miejscowym stosowaniem progestagenów w postaci kształtki uwalniającej lewonorgestrel u kobiet z dysmenorrhoeą po 12 miesiącach leczenia wykazano istotną redukcję bólu podczas miesiączki i współżycia oraz wysoki stopień satysfakcji pacjentki, a także istotną redukcję endometrialnych guzków. Coraz większe zainteresowanie budzi inny preparat depot – implant uwalniający etonogestrel.

Summary
Nowoczesna antykoncepcja - wkładki domaciczne
Title
Nowoczesna antykoncepcja - wkładki domaciczne
Description

Popularna "spirala" dostała nowe życie stając się nowoczesną metodą antykoncepcyjna. Dziś odchodzi się już od konwencjonalnych wkładek antykoncepcyjnych na rdzeniach poprzecznych i pionowych ze srebrnymi i złotymi drucikami zwanych powszechnie spiralami, choć mają kształt litery "T". Dzisiejsze wkładki codziennie rano uwalniają progesteron. Zalecane są kobietom, które już rodziły. O nowoczesnej metodzie antykoncepcyjnej mówi ginekolog dr Jacek Tulimowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *