Czas na dziecko – trzeba się zbadać!

Czas na dziecko i trzeba podjąć odpowiedzialne kroki. Pierwsze to dokładnie badania.

Bezobjawowe infekcje w organizmie mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla ciąży, lub ją uniemożliwić.Wśród zestawu obowiązkowego młodej matki powinna znaleźć się wizyta u dentysty i seria badań zleconych przez ginekologa.

dr Maciej Lewandowski – specjalista ginekolog położnik, www.lew-lew.com.pl

Jakie badania pownnam wykonac myśląc o ciąży? Czy zwykła morfologia wystarczy?

Stomatolog i internista dla przyszłej matki 

Przed ciążą konieczne jest badanie internistyczne i usunięcie ognisk infekcji w zębach.

Przed ciążą należy wyleczyć zęby. Dobrze jest też wybrać się na wizytę kontrolną do internisty, by się wypowiedział czy z jego punktu widzenia wszystko jest dobrze. Następnie oczywiście wizyta ginekologiczna: świeża, aktualna cytologia. Musimy wiedzieć, że cytologia jest badaniem najistotniejszym w profilaktyce raka szyjki macicy – jest to tzw. profilaktyka bierna (badanie cytologiczne może nam pokazać to, co już w organizmie jest). Istnieje także coś takiego  jak profilaktyka czynna. To jest

Czas na dziecko - jak się przygotowacćdo ciąży
Infekcje urologiczne nie bolą, nie dają objawów a po cichu sączą swój jad. Chlamydioza może spowodować kłopoty ze wzrokiem i układem oddechowym dziecka. Mikoplazma powoduje stany przedrzucawkowe, poronienia, zapalenia błon płodowych, przedwczesne porody i zakażenia noworodka.

szczepienie przeciwko wirusom HPV, czyli wirusom brodawczaka ludzkiego – to są wirusy odpowiedzialne za powstawanie raka szyjki macicy. W każdym wieku kobieta może tego wirusa złapać, mężczyzna także i  w każdym wieku takie zakażenie może spowodować chorobę. Nie ma górnej granicy wieku jeśli chodzi o szczepienie przeciw HPV. Dolna granica szczepienia wynosi 9 lat.

Świeża, aktualna cytologia 

Cytologia jest świetnym badaniem przesiewowym w ramach profilaktyki biernej, natomiast czułość tego badania wynosi tylko 50-60%. Dlatego właśnie kobiety są proszone o to, by robiły cytologię regularnie raz do roku, ponieważ jeśli cytologia czegoś nie wykryje w jednym roku, to może wykryć w następnym.

Wykonując regularne badanie cytologiczne w odpowiedni sposób, odpowiednim sprzętem, jesteśmy w stanie wykryć 95% schorzeń szyjki macicy, które mogą być groźne. Jeżeli ktoś kiedykolwiek miał problem z cytologią, były jakieś wątpliwości, bądź była nieprawidłowa grupa cytologiczna lub był wykonywany zabieg w szyjce macicy, to warto pokusić się o badanie, które jest zdecydowanie bardziej czułe – kolposkopia. Jest to badanie, które pozwala obejrzeć dokładnie szyjkę macicy pod dużym powiększeniem. Smaruje się ją różnymi płynami, odczynnikami i wtedy szyjka macicy, jej nabłonek pokazuje nam swoją naturę -wówczas możemy zauważyć czy w środku jest niewykryta infekcja wirusem HPV i co z tego wszystkiego wynika. Dlatego lepiej zrobić też takie badanie by potem nie mówić, że cytologia jest zła bo czegoś nie wykryła. Sprawy cytologii i tych wszystkich badań dobrze jest wyjaśnić przed ciążą.

Zakażenie patogenami urogenitalnymi 

Kolejna kwestia to infekcje – wykrywamy także to, co jest bezobjawowe. Mogą być to: zakażenia patogenami urogenitalnymichlamydia, mikoplazmy, ureaplazmy. Pobieramy jeden wymaz z kanału szyjki macicy – badanie przeprowadzane wyłącznie technikami biologii molekularnej, inne badania są nieefektywne, bo są to metody mało czułe. Jeżeli badanie będzie miało wynik dodatni, to musimy leczyć oboje partnerów, ponieważ może to skończyć się źle dla przebiegu ciąży: może dojść do poronienia, ciąża może obumrzeć, lub nastąpić poród przedwczesny.

Infekcje układu moczowego 

Infekcje moczu, tzw zakażenie układu moczowego pod postacią bezobjawowego bakteriomoczu, nie w pełni objawowego zapalenia pęcherza moczowego, które objawia się oddawaniem moczu co 3 minuty po kropelce przy towarzyszącym temu bólu oraz inne takie jak: odmiedniczkowe zapalenie nerek i kolka nerkowa, powinny być rozpoznane przed ciążą i wyleczone ponieważ dają groźne powikłania.

Medycyna zna takie pojęcia jak bezobjawowy, niemy klinicznie, skąpoobjawowy. To są rzeczy, których się nie czuje, a które jednak występują i rozwijają się. Kolejnym błędem interpretacyjnym, który warto zapamiętać jest to, że badanie ogólne moczu daje nam informacje ogólne na temat tego co się dzieje w układzie moczowym. Badanie może dawać pewne sugestie, mogą się one wyrażać w postaci nieco zwiększonej liczby leukocytów, zmiany ph czyli odczynu, który powinien być kwaśny a jest np. obojętny 7,0 albo lekko zasadowy 8 – to mogą być jedyne cechy infekcji układu moczowego. Natomiast informacje na temat stanu bakteriologicznego układu moczowego dają nam badania bakteriologiczne czyli posiewy moczu. Stary, dobry, położniczy, nefrologiczny sposób to wykonanie 3 posiewów moczu dzień po dniu – nie jednego, bo często się okazuje, że np. z tych trzech jeden czy dwa wychodzą ujemne, a dopiero w tym trzecim wychodzi infekcja układu moczowego, ponieważ w poprzednich dniach ilość bakterii była mniejsza, stąd wynik ujemny. I przy takim wyniku następuje wskazanie do leczenia w przygotowaniu do ciąży.

 

Summary
Czas na dziecko - trzeba się zbadać!
Title
Czas na dziecko - trzeba się zbadać!
Description

Czas na dziecko. Przed ciążą należy wyleczyć zęby. Dobrze jest też wybrać się na wizytę kontrolną do internisty, by się wypowiedział czy z jego punktu widzenia wszystko jest dobrze. Następnie oczywiście wizyta ginekologiczna: świeża, aktualna cytologia. Co jeszcze należy zrobić, żeby niczego nie zaniedbać mówi dr Maciej Lewandowski, ginekolog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *