Blizny – co zrobić, by stały się mniej widoczne

Artykuł sponsorowany

Blizny po urazach i operacjach, blizny potrądzikowe, rozstępy – współczesna medycyna estetyczna świetnie sobie z nimi radzi

Bliznę usuwa się ze względów estetycznych, dla wygody, a czasem ze wskazań lekarskich.

dr Monika Bujanowska, internista, lekarz medycyny estetycznej Klinika medycyny estetycznej i ośrodek SPA SkinClinic,  tel. 22 424 46 46 ,  22 635 43 53,  tel.kom. 663 40 10 10

Moim kompleksem jest cera z bliznami po obfitym trądziku młodzieńczym.  Bardzo jej nie lubię i zawsze starannie przykrywam makijażem – czy jest jakaś możliwość pozbycia się moich blizn ?

Częstym problemem z jakim pacjenci zgłaszają się do naszej kliniki są rozstępy i blizny. Rozstęp to przecież także jest rodzaj blizny, tylko blizny zanikowej, która powoduje zcieńczenie skóry i jej zanik. Skóra w miejscu rozstępu jest bardzo cieniutka, co wygląda nieestetycznie. Natomiast blizna może charakteryzować się nadmierną wypukłością, co także może pacjentowi przeszkadzać.

Redukcja blizn to zabieg z użyciem lasera frakcyjnego. Ból jest minimalny, podobnie jak ryzyko powikłań. Wiadomo już, że technologia laserowa redukcji blizn jest najskuteczniejszą metodą wygładzenia skóry. Laser radzi sobie z bliznami po ospie, trądziku, a także po operacjach i urazach. Najtrudniej jest usunąć jest rozległą bliznę pooparzeniową, szczególnie jeśli powstała wiele lat temu.

Kiedy warto usuwać bliznę? 

Ten problem dotyczy osób w każdym wieku zarówno dzieci, osób dorosłych i osób starszych. Im starsza jest blizna, im więcej lat upłynęło od czasu, gdy się pojawiła, tym trudniej jest się jej pozbyć. Najlepiej usuwać blizny, nie starsze niż  3 – 4 lata. Jeżeli pacjent wykonuje zabieg operacyjny, który będzie obarczony blizną, po trzech miesiącach od zabiegu powinien zgłosić się do kliniki, aby rozpocząć serię zabiegów laserowych i wygładzić tą bliznę.

Blizny zanikowe – rozstępy 

Innego rodzaju problemem są rozstępy. Mamy z nimi do czynienia bardzo często, zwłaszcza wśród młodych, nastoletnich dziewcząt.

Nie znamy dokładnie przyczyny powstawania rozstępu. Z jednej strony jest to predyspozycja skóry do nieprawidłowej odnowy kolagenu i pojawia się w sytuacjach wzrostu, czyli właśnie u osób młodych. Jednak z drugiej strony na powstawanie rozstępu prawdopodobnie wpływ mają również hormony. Ważnym czynnikiem jest z pewnością nieprawidłowa dieta.

Laser na pomoc urodzie 

Na szczęście umiemy sobie z tym problemem poradzić z pomocą laserów. Zabiegi laserowe usuwania blizn i rozstępów zawsze wykonujemy w serii. Nie są one szczególnie bolesne, ale  możemy najpierw znieczulić skórę maścią znieczulającą. Zabiegi wykonujemy w serii od 3 do 6, mniej więcej w odstępie co trzy cztery tygodnie. Jednak w przypadku rozstępów warto zdać sobie sprawę z tego, że bardzo trudno pozbyć się ich całkowicie. Możemy je zmniejszyć, uzyskać kolor bardziej zbliżony do koloru skóry, a także spowodować, że będą mniej widoczne, jednak całkowite pozbycie się rozstępów jest praktycznie niemożliwe.


Blizny potrądzikowe 

Blizny potrądzikowe najczęściej zostają na twarzach osób, które nigdy nie podjęły właściwego leczenia i rozdrapywały ranki, ponownie je nadkażając. Zabieg redukowania blizny to działanie, by wyrównać zagłębienie w skórze i poprawić jej koloryt.  Wśród popularnych metod kosmetologicznych znajdują się dermabrazja i peelingi głębokie. Najskuteczniejsze są zabiegi laserowe, a efekty widać już po pierwszym z nich. Laser powoduje mikroskopijne uszkodzenia tkanki i stymuluje gojenie ich. Regeneracja skóry trwa około 6 miesięcy.

Blizny pourazowe

Blizny powypadkowe, oparzeniowe, po skaleczeniach mogą powodować ból i świąd. Takie blizny miewają skłonność do przesuszania, pękania,  przerastania, podrażnień. Zabiegi laserowe mają na celu spłycenie blizny poprzez usunięcie części tkanki łącznej i uelastycznienie skóry wokół tego miejsca, W wyniku tego działania pobudzony zostaje kolagen, powstaje nowa tkanka zbliżona strukturą i kolorem do zdrowej skóry.

Blizny pooperacyjne

Blizny np. po cesarskim cięciu należy usuwać jak najwcześniej. Z wiekiem blizny twardnieją i uwypuklają się, zmieniając odcień. Stare blizny stają się bardzo jasne lub przeciwnie – czerwone i sine. Ten kolor utrzymuje się już stale i bardzo trudno go zmienić.

Summary
Blizny - co zrobić, by stały się mniej widoczne
Title
Blizny - co zrobić, by stały się mniej widoczne
Description

Redukcja blizn jest możliwa dzięki zabiegom z użyciem lasera frakcyjnego. Ból i ryzyko powikłań są minimalne. Laser radzi sobie z bliznami po ospie, trądziku, a także po operacjach i urazach. Najtrudniej jest usunąć rozległą bliznę pooparzeniową, szczególnie jeśli powstawała wiele lat temu. O laserowych zabiegach usuwania blizn i rozstępów, mówi dr Monika Bujanowska ze SkinClinic

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *