Bóle owulacyjne

Bóle owulacyjne nie muszą występować w każdym cyklu

 Owulacja oznacza gotowość komórki jajowej do zapłodnienia, co u zdecydowanej większości ssaków jest zsynchronizowane z równoczesną, okresową gotowością samicy do kopulacji i jest przez nią sygnalizowane za pomocą odpowiednich sygnałów (ruja). Tylko u nielicznych gatunków, w tym u człowieka, owulacja jest ukryta. Niektóre kobiety nigdy nie czują bólu w czasie owulacji, inne czują go czasem , a jeszcze inne zawsze. Dlaczego tak jest, co z tego wynika i jak sobie pomóc?

dr n. med. Witold Rogiewicz – specjalista ginekolog położnik, ultrasonolog.

 Co jakiś czas – nie zawsze – odczuwam silny ból jajników w czasie owulacji. Czy ten ból powinien mnie niepokoić? I czy to znaczy, że czasem nie mam owulacji?

Ból jajników podczas owulacji nie musi występować za każdym razem.

Nie każda kobieta odczuwa ból 

Bóle owulacyjne nie występują zawsze i nie u wszystkich kobiet. Są kobiety, które nigdy nie czują swojej owulacji, które są na to niewrażliwe. Przypomnijmy sobie, co się dzieje w czasie owulacji  – w czasie owulacji rośnie pęcherzyk Graffa, który napina otoczkę jajnika . Niekóre kobiety to czują i jest to dla nich bolesne. W czasie owulacji, czyli samego procesu pęknięcia tego pęcherzyka część płynu pęcherzykowego wylewa się do jamy brzusznej dając niewielkie objawy podrażnienia.

Cykle bezowulacyjne

Co do pytania, czy u jednej kobiety naprzemienne odczuwanie i nieodczuwanie bólu w trakcie owulacji oznacza jej obecność lub brak – tak jest i to może to oznaczać. Samego potwierdzenia owulacji możemy dokonać robiąc badanie USG i stwierdzając, że był pęcherzyk Graffa, który pękł po owulacji. Cykle bezowulacyjne zdarzają się u każdej pacjentki i zdarzają się tym częściej im ona jest starsza. Ocenia się, że u pacjentki mniej więcej 35-letniej co trzeci cykl jest nieowulacyjny.

Bóle owulacyjne
Ból jajników może być odczuwany co jakiś czas, nie oznacza to jednak braku owulacji. Jeśli masz wątpliowści, bo kiedyś bolało co miesiąc, a teraz jest inaczej warto monitorować cykl miesięczny u ginekologa. U większości kobiet powyżej 35 roku życia co trzeci cykl jest bezowulacjny.

Czy oznaczanie dni płodnych i niepłodnych jest skuteczną antykoncepcją?

Dni płodne i niepłodne, jako metoda antykoncepcji, są to tzw. metody planowania macierzyństwa. Należy pamiętać, że przy metodach naturalnych jest koniecznych kilka warunków. Ośmiogodzinny sen, prawidłowe odżywanie, brak stresu zapewnia rzeczywiście regularny cykl, a skuteczność tych metod jest wysoka. W większości przypadków niestety obecny tryb życia doprowadza do tego, że te metody są zawodne. Możemy oczywiście planować ciążę używając testów owulacyjnych, do nabycia w aptece. To są bardzo proste testy. Możemy oczywiście planować ciążę z pomocą lekarza, w sensie badań ultrasonograficznych, gdzie zjawiamy się u doktora prowadzącego i on monitoruje owulację i określa nam po kilku badaniach USG prawdopodobny czas owulacji. Możemy również obserwując własny organizm mieć takie wrażenie, że wiemy kiedy jest ta owulacja i wtedy określamy dni płodne. Proszę pamiętać, że są to metody, które przy współczesnym życiu niestety na bardzo wysokich obrotach i w stresie z tym związanym, nie sprawdzają się w 100%.

Summary
Bóle owulacyjne
Title
Bóle owulacyjne
Description

Owulacja oznacza gotowość komórki jajowej do zapłodnienia, co u zdecydowanej większości ssaków jest zsynchronizowane z równoczesną, okresową gotowością samicy do kopulacji i jest przez nią sygnalizowane za pomocą odpowiednich sygnałów (ruja). Tylko u nielicznych gatunków, w tym u człowieka, owulacja jest ukryta. Niektóre kobiety nigdy nie czują bólu w czasie owulacji, inne czują go czasem , a jeszcze inne zawsze. Dlaczego tak jest, co z tego wynika mówi ginekolog dr Witold Rogiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *