Bolesne stosunki w okresie menopauzalnym

Bolesne stosunki w okresie menopauzalnym to, niestety, norma. 

Bolesne stosunki – dyspareunia mogą mieć wiele przyczyn, ale w tym wieku są na ogół związane z przekwitaniem. Są oczywiście proste sposoby na podniesienie komfortu życia seksualnego. Nie ma powodu, żeby tak łatwo z niego rezygnować.

 Małgorzata Pogorzelska – seksuolog

menopauza
Do stałego repertuaru menopauzy należą fale gorąca i gwałtowne zmiany nastrojów:,od euforii do rozpaczy. Kobietom zdarzają się także zaburzenia orientacji. Poza tym włosy staja się cieńsze i delikatniejsze, skóra, zwłaszcza ta na piersiach, szyi i biodrach – wiotczeje, w okolicach brzucha odkłada się tłuszcz. W całym tym kryzysie emocjonalno fizycznym kobietom nie wolno tracić fasonu i zaniedbywać obowiązków – w przeciwnym razie narażą się na pogardliwy komentarz :” no, ty chyba naprawdę masz klimakterium”!

Czy bolesne zbliżenia, których ostatnio doświadczam mogą mieć związek ze zbliżającym się przekwitaniem?

Bolesne stosunki około pięćdziesiątego roku życia najczęściej związane są ze zmianami hormonalnymi okresu menopauzy. Występują niezależnie od tego czy mamy do czynienia z wczesną menopauzą która może zacząć się około 40 r.ż., czy z menopauzą która przebiega łagodnie i daje nam niewiele nieprzyjemnych skutków, czy nawet z menopauzą która jest świetnie zaopiekowana przez lekarza ze świetnie dobraną terapią hormonalno-zastępczą.

Niestety, u kobiet występują  zupełnie naturalne procesy, które związane są z atrofią pochwy tzn. ze zmianami śluzówki pochwy.

Zmiany w ciele kobiety

Zmianom ulega sprężystość, elastyczność, ukrwienie oraz jędrność narządów zewnętrznych płciowych.Tak więc panie 50 + potrzebują więcej czułości, delikatności, a także dobrego nawilżenia w czasie kontaktu seksualnego. Co więcej: powinny zadbać o siebie i swoją seksualność ponieważ absolutnie żadna menopauza, żadne choroby czy problemy związane z wiekiem nie są przeszkodą do satysfakcjonującego życia seksualnego.

Najważniejsze jest to, żeby zaakceptować zmiany które nieodwracalnie zachodzą w organizmie i dostosować do nich swoje życie seksualne.  Trzeba na przykłd podjąć konieczne  leczenie,  jeśli nas coś niepokoi – iść na konsultację, jeśli mamy jakieś wątpliwości – rozwiać je u specjalisty i absolutnie nie odmawiać sobie życia seksualnego.

Menopauza, klimakterium, przekwitanie

Przekwitanie (menopauza, klimakterium; gr. meno (miesiąc) i pausis (przerwa, zatrzymanie)) – etap w życiu kobiety, pomiędzy wiekiem prokreacyjnym a początkiem starzenia się.

Menopauza jest trwałym fizjologicznym zatrzymaniem cyklu miesiączkowego. Wiąże się z ustawaniem czynności gonad, u ludzi następującym przeciętnie w wieku 45–55 lat i trwającym 1–2 lata. Ustanie miesiączkowania jest poprzedzone okresem, gdy staje się ono nieregularne.

Zmiany towarzyszące menopauzie obejmują przede wszystkim ustanie jajnikowej syntezy estrogenów oraz progesteronu. Efektem tych zmian są zaburzenia regulacji autonomicznego układu nerwowego, zmiany w sferze emocjonalnej, a w późniejszym wieku osteoporoza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *