Botoks? Po co ci on, gdy jest osocze bogatopłytkowe!

Botoks jest bardzo pożytecznym narzędziem w medycynie estetycznej. Osocze bogatopłytkowe potrafi zdziałać cuda.

Osocze pozyskuje się z krwi pacjenta i wykorzystuje jego odżywcze właściwości. Terapia może cofnąć niektóre objawy starzenia i zatrzymać je na chwilę.

dr Urszula Brumer – lekarz medycyny estetyczne, klinika Medycyna Młodości 

Na czym polega tzw. wampirzy lifting? Czy boli? Jakie efekty daje? Co wybrać – osocze czy botoks?

Jakiś czas temu, zanim koncerny farmaceutyczne mocno się rozbudowały i zaczęły sprzedawać różnego rodzaju kremy, opatrunki itd., osocze bogatopłytkowe było wykorzystywane do leczenia ran, z bardzo dobrymi efektami. Z czasem ktoś wpadł na pomysł, żeby zacząć je wykorzystywać w medycynie estetycznej. Nazwano to wampirzym liftingiem, ponieważ wampiry piły krew tylko w jednym celu – aby żyć długo i wyglądać młodo. Do tego właśnie dążyły zabiegi z osoczem bogatopłytkowym.

Osocze bogatopłytkowe – co to jest?

Osocze bogatopłytkowe jest to frakcja krwi, którą pozyskujemy poprzez odwirowanie krwi. Zabieg rozpoczyna się od tego, że pobieramy pacjentowi odpowiednią ilość krwi, która zostanie wykorzystana do zabiegu i umieszczamy ją w specjalnych probówkach. Następnie wirujemy ją w odpowiednich parametrach wirówki, w zależności od tego jakie osocze chcemy uzyskać i do jakich probówek to pobieramy. Podczas wirowania krew się rozwarstwia, na samym dole mamy elementy morfotyczne, potem kożuszek leukocyterny, a na samej górze osocze bogatopłytkowe, czyli osocze ze wszystkimi płytkami krwi jakie się z tej krwi pozyskują.

Osocze bogatoplytkowe lepsze od botoksu
Osocze stanowi ponad 55 % krwi. Mówiąc w dużym skrócie jest to płynny składnik krwi, w którym znajdują się zawieszone elementy komórkowe. Osocze do zabiegów uzyskuje się przez wirowanie krwi zabezpieczonej odpowiednio przed krzepnięciem. Botoks to jad kiełbasiany, czyli silna neurotoksyna. Jej działanie polega na trwałym połączeniu z płytką nerwowo-mięśniową i blokowaniu skurczu mięśnia.

Płytki krwi – im więcej, tym lepiej

Jeden system bardzo mocno wyróżnia się spośród całej masy systemów dostępnych na rynku. Nazywa się on Angel System i  jest rzeczywiście wyjątkowy. Wyjątkowość tego systemu i zabiegów wykonywanych z jego wykorzystaniem polega na tym, że jako jedyny pozwala nam uzyskać bardzo dużą koncentrację płytek w małej ilości osocza. Osocze to jest na tyle skondensowane i skoncentrowane, że wykonujemy tylko jeden zabieg, który można powtórzyć po pół roku, bądź roku. Jest to więc bardzo komfortowy zabieg dla pacjentów, którzy nie lubią często przychodzić, nie lubią często się kłuć albo przyjeżdżają do nas z zagranicy. Kolejną wartością tego systemu jest to, że ponieważ jest to jedyny system do pozyskiwania osocza, gdzie wirowanie nie odbywa się w probówce, a na talerzu, który jest wykorzystywany w separatorach komórkowych, to w tym osoczu znajdują się również leukocyty. Jest to więc jedyne osocze, które zawiera także komórki krwi. Płytki krwi to nie są komórki, tylko płytki, które zawierają w sobie czynniki wzrostu.

Osocze bogatopłytkowe – botoks unieruchamia, osocze odżywia, regeneruje, pobudza do wzrostu 

Osocze bogato płytkowe może być wykorzystywane w mezoterapii – wybraną okolicę ostrzykujemy drobnymi depozytami. Może to być twarz, szyja czy dekolt, ale również skóra głowy przy problemie wypadania włosów. W naszej klinice wykorzystujemy osocze w  intratermoterapii , czyli podajemy osocze do tkanki podskórnej, ponieważ zauważyliśmy, że procesy regeneracyjne i stymulacyjne po podaniu osocza bogatopłytkowego mają bardzo korzystny wpływ na regenerację tkanki podskórnej. Podanie osocza do tkanki i aktywowanie go przez nasze własne jony wapnia, doprowadza do rozpadu tych płytek. Płytki się rozpadają i zostają uwolnione wszystkie zawarte w nich mediatory. Pacjenci odczuwają to jako delikatne mrowienie i zwiększanie objętości tej okolicy. Pomimo pozornego wrażenia nie ma tam dużego obrzęku,bo to właśnie jest efekt uwalniania tych wszystkich mediatorów z płytek.

Laboratorium lekarza medycyny estetycznej – czary, cuda czy nauka? 

Powinniśmy wykonywać jak najmniej ruchów z osoczem i wykonać zabieg jak najszybciej po uzyskaniu osocza w procesie wirowania. Ta konieczność wynika z natury płytek krwi – są bardzo wrażliwymi elementami i mają nam się aktywować w skórze, nie na zewnątrz. Jeżeli zaktywują się na zewnątrz pod wpływem różnych bodźców, wstrząsania czy innych czynników mechanicznych, to efekt zabiegu będzie dużo gorszy.

Wskazania do zabiegu z osoczem bogatopłytkowym – trądzik, blizny, wypadanie włosów, zmarszczki 

Jeżeli chodzi o wskazania do zabiegu z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, to możemy podzielić je na profilaktykę przeciwstarzeniową oraz odmładzanie pacjentów. Bardzo często wykorzystujemy osocze przy zmianach skórnych o typie trądziku. Osocze bogatopłytkowe jest dla nas również podstawą leczenia blizn, tylko trzeba wiedzieć co się robi i potrafić to zrobić. Wtedy efekty przy leczeniu blizn są bardzo dobre, podobnie jak podczas leczenia wypadania włosów. Na pewno są one znacznie lepsze u kobiet niż u mężczyzn, ale czasami efekty zaskakują nawet nas.

Profilaktyka przeciwstarzeniowa

Jeżeli chodzi o profilaktykę przeciwstarzeniową, ale również odmładzanie, to pochwalę się, że kiedy pacjentki wracają na tak zwane zabiegi przypominające, czyli po wykonaniu na początku serii trzech zabiegów –  co 3-6 miesięcy wracają na zabieg przypominający z osoczem, to naprawdę wyglądają coraz młodziej. Zabiegi wykonywane osoczem, pozyskiwanym w dowolnym procesie wirowania, powinny być wykonywane mniej więcej co  3 miesiące –  4 zabiegi w roku. Odstępy między zabiegami nie powinny być dłuższe niż 6 miesięcy. Najlepiej powtarzać zabieg co 3-6 miesięcy, żeby proces odmładzania postępował.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *