Cellulit i hormony

Cellulit i hormony

Cellulit w leczeniu hormonalnym. Cellulit i hormony to para z piekła rodem.  Jaki jest mechanizm powstawania “skórki pomarańczowej” i jakie narzędzia ma współczesna dermatologia do walki z tym świństwem.

Dr Jowita Dejewska – specjalista w dziedzinie dermatologii, wenerologii i medycyny estetycznej; DERMADERMIS Gabinet Dermatologii i Medycyny Estetycznej; ul. Jakubowska 22/1, Warszawa, Saska Kępa; Tel: 695 333 695. 

Czy kuracja hormonalna (leczenie niepłodności, endometriozy etc.) ma związek z powstawaniem cellulitu? Czy istnieją środki zaradcze? Jak walczyć z cellulitem?

Cellulit nazywany przez pacjentów skórką pomarańczową dla nas lipodystrofią i zmianami obrzękowo – włóknistymi w tkance podskórnej.

Jak się pozbyć cellulitu
Można zaryzykować stwierdzenie, że cellulit istnieje ponad podziałami: mają go gwiazdy Hollywood, bogate i biedne kobiety, te które się ruszają i te, które siedzą – różne jest tylko nasilenie zjawiska. Na powstawanie skórki pomarańczowej ma wpływ sam fakt, że jesteś kobietą. Medycyna estetyczna idzie w sukurs, ale przyznaje, że cellulit jest wyjątkowo uparty.

Jest to przebudowa skóry w głębokich jej warstwach. Chodzi o to, że mamy zraziki tłuszczu otoczone tkanką włóknistą; jeżeli ona przerasta i przerasta tą tkankę tłuszczową, dochodzi do tego że przerośnięta tkanka włóknista pociąga skórę w dół a tkanka tłuszczowa część skóry pociąga w górę i mamy efekt pikowania skóry jaki jest na skórce pomarańczowej.W momencie kiedy jest to mało nasilony cellulit, skóra wygląda ładnie, ale kiedy ją naciśniemy zobaczymy skórkę pomarańczową. Jeśli jest to średnie nasilenie, to już gołym okiem widać, że coś ze skórą jest nie tak. W skrajnych przypadkach mamy grudki, zgrubienia a nawet bolesność tej tkanki.

Skąd się bierze cellulit na udach, pośladkach, brzuchu, łydkach i ramionach? 

Głównym winowajcą są hormony: estrogeny,  więc w leczeniu ginekologicznym czy w leczeniu endometriozy czy niepłodności wpływ hormonów jest taki, że może to nasilać okresowo lub nawet trwale cellulit. W takim wypadku jedyne co możemy, to samemu w domu pilnować diety – mimo że większość leków hormonalnych nasila apetyt. Zdarza się to bardzo często jeżeli dochodzą do tego jakieś leki sterydowe. Również apetyt i zatrzymanie wody w organizmie powoduje że ta masa ciała może nawet oscylować. Jeśli dopasuje się to do cyklu miesięcznego, to bywa że te wahania wagi się zmieniają, co też wpływa na powstanie cellulitu. Jeżeli mamy bardzo siedzący tryb życia, jeżeli pijemy dużo kawy, alkoholu i do którego dorzucimy papierosy, to na pewno sprzyja to bardzo powstawaniu cellulitu.

Jak się pozbyć cellulitu

Jest kilka metod leczenia. Jeżeli mamy pacjentkę, która jest w trakcie leczenia niepłodności to istnieje ryzyko że jest właśnie w ciąży. Wtedy zupełnie inaczej do niej podchodzimy i stosujemy metody raczej neutralne. Pacjentka powinna powiedzieć lekarzowi, że chce się zająć cellulitem, ale musi także dodać, że jest w trakcie starania o dziecko, bo pewne procedury są wtedy przeciwwskazane. Tutaj stosujemy dietę, ruch, bezpieczne masaże, czyli wszystko co poprawi nam krążenie tej okolicy i troszkę wymasuje nam zalegające płyny. Błonka w masażu jest usuwana dzięki czemu rzeczywiście wygładza się skóra. Natomiast jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, typu wspomniana ciąża – wtedy ten wachlarz działań jest troszeczkę większy. Stosujemy wtedy, z jednej strony rozmaite urządzenia, które zimną bądź wysoką temperaturą, kriomasażem działają nam na tkankę tłuszczową. Mamy różne urządzenia wykorzystujące fale radiowe albo ultradźwięki. Stosujemy także mezoterapię igłową, która działa na głębokie warstwy skóry. Można też używać koktajli, które poprawiają metabolizm skóry, albo substancji rozpuszczających tkanki tłuszczowe czy niszczących komórki tłuszczu. Te tłuszcze metabolizowane są później w wątrobie i wydalane z organizmu. Stosuje również różne preparaty, które rozpuszczają tkankę łączną. To wszystko razem powinno być zebrane w jakiś program, dlatego że nie da się rozwiązać problemu cellulitu wyłącznie zabiegiem medycyny estetycznej, czy wyłącznie masażem.

Idealne efekty są wtedy, kiedy możemy połączyć działania domowe – kiedy pacjentka wchodzi w rytm dietetyczno – ćwiczeniowy z zabiegami przy pomocy których dodatkowo możemy pomóc.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *