Chirurgia estetyczna i medycyna estetyczna – czym się różnią, kiedy i jak z nich korzystać?

Chirurgia estetyczna to zabiegi wprowadzające nieodwracalne zmiany w wyglądzie. Medycyna estetyczna proponuje zabiegi, które nie zmieniają rysów twarzy, zapobiegają powstawaniu głębokich zmarszczek, zapewniają dobry wygląd.

W ofercie medycyny estetycznej także znajdziemy zabiegi, które bardzo zmieniają nasz wygląd i wpływają na strukturę skóry, dlatego o każdej ingerencji powinien decydować lekarz. Jakie to zabiegi?

dr Urszula Brumer – lekarz medycyny estetycznej, klinika Medycyna Młodości

Chirurgia estetyczna – czym różni się od medycyny estetycznej? Kto może sięgnąć po inwazyjne zabiegi, jaka jest szansa ich powodzenia? Kiedy zdecydować się na lifting laserowy, a kiedy chirurgiczny? Jaka jest różnica jakościowa obydwu zabiegów?

Chirurgia estetyczna 

Chirurgia estetyczna jest zdecydowanie bardziej inwazyjna niż medycyna estetyczna. Generalnie, polega na tym, że coś wycinamy, coś przeszywamy lub coś zmieniamy, a osiągnięte tą drogą efekty są nieodwracalne. Z tego względu decyzję o zabiegach chirurgii estetycznej trzeba głęboko przemyśleć i być naprawdę przekonanym do konkretnego zabiegu.

Medycyna estetyczna 

W medycynie estetycznej zabiegi powtarzamy. Jeżeli są to zabiegi z zakresu stymulacji czy regeneracji, to każdy z nich poprawia wygląd pacjenta i odmłodzi go. W repertuarze tych zabiegów jest osocze bogatopłytkowe, komórki regeneracyjne, technologie takie, jak HIFU czy plazmowa. Natomiast w chirurgii estetycznej jest jeden zabieg, który polega na usunięciu nadmiaru skóry. Mówimy tutaj o liftingu twarzy, podbródka albo o operacjach plastycznych powiek. Chirurgia estetyczna zmienia twarz, w odróżnieniu od medycyny estetycznej, pomijając zabiegi z wykorzystaniem botoksu i kwasu hialuronowego, które również zmieniają nam twarz. Natomiast dzięki medycynie regeneracyjnej i stymulującej jesteśmy w stanie odmłodzić pacjenta czy pacjentkę bez zmiany rysów twarzy.  W chirurgii estetycznej ryzyko zmiany rysów twarzy jest bardzo duże, szczególnie przy liftingach twarzy i podbródka.

Uwaga na kwas hialuronowy! 

Chirurgia plastyczna a medycyna estetyczna
Chirurgia estetyczna to inwazyjne, nieodwracalne zabiegi mające na celu zmianę wyglądu twarzy. Obejmuje zabiegi na powierzchni skóry twarzy: zdejmowanie wierzchniej warstwy naskórka, wygładzanie cery, korekta  kształtu nosa, uszu, powiek górnych, powiek dolnych, wycinanie nadmiaru skóry. Chirurgia dzieli zabiegi na plastyczne i rekonstrukcyjne.  Do chirurgii plastycznej zalicza się  lifting, odsysanie tłuszczu, powiększanie biustu, rekonstrukcję piersi po mastektomii.  

Mówi się, że spadła ilość zabiegów chirurgii estetycznej na korzyść zabiegów w medycynie estetycznej.Ten trend ma dużą szansę odwrócenia się na korzyść chirurgii estetycznej. Jest to związane z tym, że coraz młodsze dziewczyny robią sobie zabiegi z wykorzystaniem dużych ilości kwasu hialuronowego. Budują sobie nim policzki, wypełniają usta, ale w sposób przerysowany. Kwas hialuronowy ma to do siebie, że wiąże wodę, która jest cięższa niż tkanka. Nasza tkanka podskórna, która w większości składa się z tłuszczu jest lekka, natomiast woda jest bardzo ciężka – każda cząsteczka kwasu wiąże 500 razy więcej wody. Jeżeli kwas hialuronowy podany w dużych ilościach zwiąże tą wodę i zwiększy swoją objętość, to mamy do czynienia z rozciąganiem skóry oraz uciskaniem tkanek, które leżą obok, co przyspiesza ich zanik i degenerację. W efekcie końcowym, jeżeli pacjentka będzie często powtarzać zabiegi i dopychać coraz więcej kwasu hialuronowego, będzie miała rozciągniętą skórę i brak tkanki podskórnej. Powstaje więc duża szansa, że te pacjentki będą w przyszłości musiały ratować się chirurgią estetyczną, bo z tak mocnym rozciągnięciem skóry i takimi ubytkami tkanki podskórnej medycyna estetyczna może sobie nie poradzić. To może spowodować odwrócenie tego trendu na korzyść chirurgii estetycznej.

 Kiedy po raz pierwszy zdecydować się na zabieg medycyny estetycznej? 

Jeżeli powiem, że nawet w wieku dwudziestu kilku lat, to mogę zostać osądzona od czci i wiary. Nie oznacza to jednak,  że dwudziestolatka powinna poddać się każdemu zabiegowi. Są kobiety, które mają  bardzo silną mimikę czoła i bardzo wcześnie zarysowują się im zmarszczki mimiczne na czole, także lwia zmarszczka między brwiami. Z doświadczenia wiemy, że jeżeli szybko zdecyduje się na zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej, to istnieje bardzo duża szansa, że będzie ona miała tylko dwa zabiegi w życiu. Jeżeli w tym wieku doprowadzimy do osłabienia mięśni odpowiedzialnych za lwią zmarszczkę, to nie będzie już z nią żadnego problemu w przyszłości. Mięśnie zostaną na tyle osłabione, że czoło przestanie się marszczyć i nie będzie produkowało lwiej zmarszczki. Takie właśnie doświadczenia mamy w naszej klinice.

 Medycyna dla trądzikowców 

Są również pacjenci z problemem trądzikowym, więc wykorzystanie u nich zabiegów, które w jakiś sposób leczą ten trądzik, usuwają zmiany i w efekcie zapobiegają powstawaniu blizn –  jest wskazane. Tacy pacjenci powinni jak najbardziej zgłaszać się do gabinetów medycyny estetycznej, nawet w młodym wieku.

 Przeciwko zmarszczkom i starzeniu 

Jeżeli chodzi o profilaktykę przeciwstarzeniową, to rozpoczynamy ją około 30 roku życia.  Nie mówię tutaj jednak o botoksie czy kwasie hialuronowym, ale o peelingach, mezoterapii, czasami o jakimś laserze frakcyjnym, ale nie ablacyjnym. Nie takim, który zdziera skórę, ale takim, który ją przebudowuje. Im pacjentka jest starsza, im wyższa jest granica wieku, tym intensywniej wchodzimy z bardziej inwazyjnymi zabiegami. Wówczas nie mówimy już o profilaktyce przeciwstarzeniowej, ale również o cofaniu zmian, które pojawiły się w procesie starzenia.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *