Chlamydia trachomatis

Chlamydia trachomatis – podstępny, cichy wróg.

Chlamydia jest najczęściej przenoszona drogą płciową, nie daje objawów, powoduje poważne konsekwencje z niepłodnością włącznie. 

 dr Maciej Lewandowski – specjalista ginekolog położnik , www.lew-lew.com.pl

Co to jest chlamydia? Jak się objawia? jakie są jej konsekwencje? 

Mówiąc o chlamydiach najczęściej jako ginekolog mam na myśli chlamydia trachomatis. W naturze występują jeszcze chlamydia pneumoniae, ale tym się zajmują lekarze innej specjalności.

Chlamydia podobnie jak mykoplazma należą do rodzaju pośredniego pomiędzy bakteriami a wirusami. Pewna identyfikacja występuje tylko przy badaniach techniką molekularną, czyli metodą PCR. Leczy się ją antybiotykami i to leczenie jest skuteczne, chyba, że infekcja trwa bardzo długo i dochodzi już wtedy do lekooporności i trudności technicznych z uzyskaniem sukcesu w postaci wyleczenia.

Chlamydia trachomatis, an obligate intracellular human pathogen, is one of four bacterial species in the genus Chlamydia. Chlamydia trachomatis is a gram-negative bacterium.
Chlamydia to Gram-ujemne bakterie wewnątrzkomórkowe, które  , wnikają do komórek gospodarza i tam się mnożą. Infekcja wywołana przez chlamydię najczęściej jest bezobjawowa choć może powodować zapalenie cewki moczowej, zapalenie najądrzy i zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzn, a u kobiet prawie w 50% jest przyczyną nadżerki szyjki macicy, zapalenia przydatków, niepłodności oraz zapalenia okołowątrobowego. U noworodków zarażonych matek występować mogą: zapalenie gałki ocznej lub zapalenie spojówek i zapalenie płuc. 

Choroba weneryczna

Chlamydia należy do kategorii chorób przenoszonych drogą płciową. W związku z tym jeśli zdiagnozujemy chorobę u pacjenta, to leczeniu musi zostać też poddany jego partner.

Jeśli chodzi o chlamydia trachomatis to jest rekomendacja Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego z 2007 roku, która mówi o konieczności rutynowego wykonywania badań przesiewowych u młodych kobiet, u kobiet które zmieniają partnerów oraz u takich, które planują macierzyństwo. Ta rekomendacja tyczy się również kobiet w początkach ciąży. Niestety to są rekomendacje merytoryczne, które nie znalazły odzwierciedlenia w praktyce bo z tego co wiem, NFZ takiej diagnostyki nie refunduje. Nie ma w kalendarzu refundowanych badań przesiewowych diagnostycznych metodą PCR w kierunku chlamydii trachomatis.

Zakażenie chlamydią – objawy, przebieg, leczenie

Chlamydia są bardzo groźne ponieważ są to zakażenia bezobjawowe, które powodują spustoszenie w układzie moczowo – płciowym. Mogą powodować różne stany zapalne i dopiero po jakimś dłuższym czasie okazuje się, że coś się w organizmie zaczyna dziać. Może to być  zapalenie otrzewnej – gdy mamy ostre zapalenie wyrostka robaczkowego, zapalenie narządu rodnego, czy mamy do czynienia z naciekiem okołowyrostkowym lub okołowątrobowym, to wówczas szukając przyczyn tych dolegliwości natrafiamy na wieloletnią infekcję chlamydia trachomatis.

Powikłania u noworodka

Chlamydie są również bardzo groźne dla dzieci. Jeżeli przez zakażone kanały rodne przechodzi dziecko, to powikłania u noworodka mogą być bardzo groźne, np. zapalenia płuc. Dlatego chlamydia winny być rutynowo diagnozowane i leczone.

kontrole ginekologiczne
Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleciło by u młodych kobiet w okresie rozrodczym wykonywać regularne przesiewowe badania w kierunku chlamydii. NFZ badań nie refunduje.

Powikłania infekcji HPV

Warto podkreślić jeszcze, że chlamydia jako powikłanie infekcji HPV są również bardzo groźne. Jeśli mówimy o wirusie HPV, czyli wirusie brodawczaka ludzkiego, to może mieć on charakter incydentalny, czyli przeminąć, bo organizm sam go zwalczy. Natomiast jeśli taka infekcja jest powikłana chlamydią trachomatis, to z infekcji incydentalnej może się zrobić infekcja przetrwała prowadząca do choroby. A jeżeli mamy do czynienia z wysokoonkogennym wirusem HPV to wówczas takim powikłaniem będzie choroba nowotworowa – najczęściej rak szyjki macicy.

Summary
Chlamydia trachomatis
Title
Chlamydia trachomatis
Description

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleciło by u młodych kobiet w okresie rozrodczym wykonywać regularne przesiewowe badania w kierunku chlamydii. NFZ badań nie refunduje.A chlamydia to poważne zagrożenie dla płodności, zdrowia płodu i całego organizmu. Czym jest chlamydia i dlaczego jest taka groźna mówi ginekolog, dr Maciej Lewandowski

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *