Choroba Hashimoto – należy do grupy chorób autoimmunologicznych o niewyjaśnionej etiologii
Układ odpornościowy zamiast bronić organizmu wytwarza stan zapalny we własnych tkankach. Wśród możliwych przyczyn Chorobo Hashimoto wymienia się predyspozycje genetyczne i stres. Wszelkie teorie o “Uaktywnianiu” choroby przez wirusy nie zostały potwierdzone.
dr Katarzyna Lewicka – Ginekolog-położnik II stopień specjalizacji; ginekolog dziecięcy; inekolog endokrynolog ultrasonografista, Klinika Zdrowia Duomed
Ciągle się czuję zmęczona, mam szarą cerę, marne włosy paznokcie,. Słyszałam, że podobne objawy może wywoływać choroba Hashimoto. Na czym ona polega, jakie ma objawy i jak się ją leczy?

W ostatnim czasie wiele osób słyszy diagnozę: choroba Hashimoto. W skrócie rzecz ujmując jest to niedoczynność tarczycy związana z tym, że nasze własne ciało produkuje przeciwciała przeciwko tarczycy.
Choroba autoimmunologiczna czyli autoagresywna
Choroba Hashimoto należy do chorób autoimmunologicznych i wynika z nieznanych nam dzisiaj jeszcze przyczyn. Choroba ta prowadzi do stopniowego zaniku tarczycy i co za tym idzie niedoboru hormonów tarczycy oraz jego konsekwencji.
Choroba dietozależna?
Wielu badaczy łączy tę chorobę z nietolerancją glutenu i laktozy, gdyż okazuje się, że niektórzy pacjenci cierpiący na chorobę Hashimoto i przyjmujący duże dawki leków, z chwilą kiedy zaczną stosować diety całkowicie bezglutenowe i częściowo bezlaktozowe mają znacznie lepsze wyniki badań. Zdarzają się nawet pojedyncze przypadki, kiedy pacjenci utrzymujący taką właśnie dietę mogą odstawić leki. Wydaje się więc, że Choroba Hashimoto łączy się z dietą i nawykami żywieniowymi. Nie jest to jednak udowodnione ponad wszelką wątpliwość i trwają badania w tym zakresie. W obecnej chwili leczenie choroby Hashimoto polega przede wszystkim na uzupełnianiu niedoborów hormonów, jednak wiele osób stosuje także dietę i czuje się po niej lepiej.
Pierwsze objawy choroby
Pierwszymi objawami choroby Hashimoto są zmęczenie, niechęć do życia, sucha skóra, łamliwość włosów. Ten zespól objawów często przypisywane jest przemęczeniu i dopiero, kiedy zrobimy badania okazuje się, że nasze samopoczucie jest związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Choroba Hashimoto stała się szeroko rozpoznawalna dzięki mediom i wielu pacjentów bada tarczyce, zdając sobie sprawę, że zmiany w samopoczuciu mogą być objawem choroby tego gruczołu. Często jednak okazuje się, że tarczyca jest zdrowa i faktycznie, dopada nas przemęczenie
Diagnozowanie Choroby Hashimoto
Aby umożliwić lekarzowi postawienie właściwej diagnozy zostaniemy poproszeni o dostarczenie t.zw. pakietu tarczycowego czyli oznaczenie poziomu hormonów: TSH, fT3, fT4, PRL,TPO, TG. Następnie robione jest USG tarczycy.
TSH – hormon przysadki mózgowej: norma – 0,27 – 4,2 – µlU/ml
P-ciała anty TPO – (podwyższone, powyżej 35 IU/ml)
P-ciała anty TG – (podwyższone, powyżej 115 IU/ml
wolne hormony tarczycowe fT3 i fT4
T3 – trójjodotyronina wolna – norma 2,00 – 4,40 pg/ml
fT4 – tyroksyna wolna – norma 0,93 – 1,70 ng/dl
Wpływ choroby Hashimoto na płodność
Choroba Hashimoto powoduje zaburzenia poziomu hormonów. W niektórych przypadkach można więc mówić o trudnościach z dojrzewaniem i zagnieżdżaniem się komórki jajowej w błonie macicy, zdarzają się zaburzenia miesiączkowania i spadek poziomu libido. Kobiety z Choroba Hashimoto są w grupie ryzyka poronieniem. Jeśli choroba jest odpowiednio wcześnie zdiagnozowana, a kobieta znajdują się pod opieka lekarza, to jej płodności i ciąży nic nie zagraża.
"Wielu badaczy łączy tę chorobę z nietolerancją glutenu i laktozy, gdyż okazuje się, że niektórzy pacjenci cierpiący na chorobę Hashimoto i przyjmujący duże dawki leków, z chwilą kiedy zaczną stosować diety całkowicie bezglutenowe i częściowo bezlaktozowe mają znacznie lepsze wyniki badań". - mówi dr Katarzyna Lewicka, ginekolog endokrynolog
Dodaj komentarz