Jak bezpiecznie dbać o urodę podczas ciąży?

Jak zadbać o cerę i włosy w ciąży?

Jak  dbać o skórę, włosy i paznokcie podczas ciąży.  Dermatolog odpowiada na często zadawane przez młode matki pytanie. Sprawę utrudnia przecież  fakt, że ciężarne kobiety mają wiele ograniczeń – np. zakazana jest im całkowicie ulubiona przez skórę witamina A!

dr Jowita Dejewska – specjalista w dziedzinie dermatologii, wenerologii i medycyny estetycznej; DERMADERMIS Gabinet Dermatologii i Medycyny Estetycznej; ul. Jakubowska 22/1, Warszawa Tel: 695 333 695. 

Jak dbać o skórę, włosy i paznokcie podczas ciąży? Czy ta pielęgnacja zmienia się się  z kolejnymi trymestrami?

Jak dbać o skórę twarzy w ciąży?

Po pierwsze warto wspomnieć, że podczas ciąży skóra wygląda dużo ładniej niż przed nią, włosy mniej wypadają i generalnie kobiety raczej kwitną i promienieją. Trzeba mieć dużego pecha, żeby w ciąży wyglądać niekorzystnie. Hormony, głównie estrogeny, które buzują podczas ciąży, powodują, że skóra jest bardziej miękka, lepiej ukrwiona. Jest też trochę delikatniejsza i bardziej podatna na różne infekcje , ale ogólnie wygląda lepiej.

Jak dbać o… włosy w ciąży?

Podobnie jest z włosami, które za to intensywnie wypadają kilka miesięcy po porodzie. Jeśli nie przestaną wypadać, to powinnyśmy zgłosić się do ginekologa lub internisty i sprawdzić poziom hormonów tarczycy lub hormonów płciowych, bo te mogą się wahać po porodzie.

Jak dbać o siebie w ciąży?

Po pierwsze przeciwdziałamy rozstępom czyli staramy się stosować pilingi, delikatne kremy nawilżające zwiększające elastyczność skóry. Stosujemy preparaty z apteki, sprawdzone i przeznaczone dla kobiet w ciąży. Im mniej zapachów i substancji dodatkowych – konserwujących, barwiących – tym lepiej. Nie chcemy w ciąży podrażnień i alergii, bo w tym okresie jest kłopot z leczeniem stanów zapalnych i alergii. Przypominam, że noworodki też nie lubią intensywnych zapachów, więc młode mamy unikają ich także po porodzie.

W “strategicznych” miejscach: na brzuchu, piersiach, pośladkach stosujemy kremy nawilżające, uelastyczniające skórę. Mogą one zawierać substancje zapobiegające rozstępom, ale nie muszą. Ważne, by nawilżały.

Ochrona przed słońcem

Bardzo ważna jest ochrona przed słońcem. Kobiety w ciąży NIE POWINNY wystawiać się na silne słońce. Powikłaniem może być melasma ostuda, czyli bardzo ciemne, nieregularne plamy na czole i na górze policzków, które są trudne do usunięcia.

Suplementy diety

Unikajmy także suplementów diety, które nie są przewidziane dla ciężarnych. Wiele z nich zawiera witaminę A, która źle wpływa na rozwój płodu. Dostępne preparaty dla kobiet w ciąży  zawierają niezbędne mikroelementy, które dobrze wpłyną na włosy i paznokcie.

Witamina A – Jej obecność staje się kluczowa w zachowaniu zdrowia wszelkich miękkich tkanek organizmu jak: skóra, paznokcie, oczy, błony śluzowe czy włosy. Witamina ta jest magazynowana w organizmie, więc nie ma konieczności codziennego jej uzupełniania. Skutki jej braku znane były już w starożytności i nazywane były kurzą ślepotą.

Witamina A

Witamina A reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek tkanki nabłonkowej, odpowiada za stan skóry, włosów i paznokci, reguluje aktywność tkanki kostnej w tym zębów,obniża poziom cholesterolu we krwi i wspomaga funkcjonowanie układu krwionośnego, uczestniczy w powstawaniu komórek rozrodczych i odbieraniu bodźców wzrokowych.

Niedobór witaminy A  powoduje kruchość paznokci, łuszczycę, rogowacenie skóry dłoni i stóp, wysypki), suchość i łamliwość włosów, łysienie plackowate, kurzą ślepotę, biegunki, zanik apetytu, kłopoty z zębami.  Efekty niedoboru witaminy A są odczuwalne po kilku miesiącach, bo jej spory zapas znajduje się w wątrobie.

Przedawkowanie witaminy A może skutkować zatruciem przewlekłym. Pierwsze objawy przedawkowania to: drażliwość, brak apetytu, swędzenie. Kolejny etap to wypadanie włosów, bóle kostne i stawowe, zaburzenia wątroby,

U kobiet w ciąży hiperwitaminoza może skutkować wadami wrodzonymi  dzieci. Odnotowano przypadki śmiertelne.

Źródła witaminy A

Główne źródło to produkty mleczne, natka pietruszki, szpinak, dynia, jajka, sałata i pomidor. Dzienna dawka witaminy A to 1,5 mg.

Warto wiedzieć, że bogate w witaminę A są wątroby zwierzęce, a wątroba niedźwiedzia polarnego zawiera jej śmiertelną dawkę.

Skóra

Jak dbać o skórę w ciąży?
Ludzka skóra

 

Skóra największy narząd powłoki wspólnej (łac. integumentum commune) kręgowców o złożonej budowie i wielorakich funkcjach; powłoka właściwa. Jej podstawowe funkcje  to:  osłona i obrona organizmu głównie przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, termoregulacja, udział w gospodarce wodno-elektrolitowej (gruczoły potowe), odbiór bodźców zewnętrznych (dotyk, ból, ciepło, zimno), ochrona organizmu przed promieniami UV, wchłanianie etc.

Ogólna powierzchnia skóry u człowieka wynosi 1,5-2 m², a grubość wynosi 1,5-5 mm. Składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Naskórek tworzy kilka warstw: podstawną, kolczystą, ziarnistą i rogową. W naskórku znajdują się komórki barwnikowe — melanocyty, komórki odpowiedzialne za reakcje immunologiczne i komórki układu nerwowego. W skórze właściwej utworzonej z tkanki łącznej znajdują się włókna kolagenowe, elastyna, fibroblasty, mastocyt, komórki krwi, naczynia i nerwy. Tkankę podskórną tworzy tkanka tłuszczowa i łączna. W skórze znajdują się : gruczoły potowe, gruczoły łojowe, paznokcie i włosy.

 

Summary
Jak bezpiecznie dbać o urodę podczas ciąży?
Title
Jak bezpiecznie dbać o urodę podczas ciąży?
Description

U kobiet w ciąży hiperwitaminoza może skutkować wadami wrodzonymi dzieci, zakazana jest tez suplementacja witaminą A. Tymczasem wiele dobroczynnych dla skóry kosmetyków jest pełne witaminy A - co zrobić, by nie zagrozić dziecku nie tracąc przy tym na urodzie mówi dermatolog dr Jowita dejewska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *