Ciąża po czterdziestce

Ciąża po czterdziestce to duże wyzwanie – część cykli jest nieowulacyjna. 

40 letnia para ma 5-8% szans na ciążę. Niedawno jeszcze 40letnia mama była wyjątkiem, dziś jest normą. Kobiety decydują się na macierzyństwo po osiągnięciu stabilizacji zawodowej, materialnej, emocjonalnej. Wiele kobiet leczy niepłodność i sukces osiągają po 40 urodzinach. Dotychczas uważano, że pierwsza ciąża po czterdziestce to duże ryzyko dla płodu i kobiety. Na stare pierwiastki patrzono z politowaniem, a dziecku przepowiadano Zespół Downa i niedorozwój umysłowy. Dzisiaj takie myślenie uważane jest za przesąd. Ginekolog mówi na co czterdziestoletnia matka powinna zwrócić szczególną uwagę.

dr  n. med. Witold Rogiewicz – specjalista ginekolog położnik, ultrasonologwww.rogiewicz.pl

Jakie są rokowania dla ciąży po 40 roku życia? Czy należy wykonywać jakieś szczególne badania?

Coraz więcej pacjentek zachodzi w ciążę  późno, co oznacza, że pierwsza ciąża jest w czterdziestym roku życia lub później. Oczywiście, z taką ciążą wiąże się szereg komplikacji.

Dlaczego trudniej zajść w ciążę po 40 tce?

Pierwsza jest taka, że niełatwo zajść w ciążę w czterdziestym roku życia ponieważ część cykli jest nieowulacyjna. Należy robić szereg badań, które pokażą czy mamy szanse, żeby w ogóle myśleć o ciąży. 40 letnia para ma 5-8% szans na ciążę – jest to związane właśnie z pogorszeniem owulacji, gorszą jakością komórek jajowych, ze współistniejącymi chorobami.

Ciąża po 40  to również wyzwanie dla lekarzy wielu specjalności. Trzeba ustabilizować współistniejące choroby jak na przykład choroby tarczycy, nadciśnienie, choroby serca. Pacjentki biorące leki np. nadciśnieniowe muszą przejść na preparaty, które są w ciąży dozwolone. Czyli ciąża w tym wieku oznacza wiele dodatkowych badan.

Czy ciąża po 40 wiąże się z ryzykiem? Tak.

Po 35 roku życia kobiety  rośnie ryzyko wad płodu, przede wszystkim trisomii, czyli zespołu Downa, Jacobsa i Patau. Ryzyko trisomii po 35 roku życia ocenia się jako 1/300 ciąż. Im później tym ryzyko chorób genetycznych jest wyższe. Dlatego pacjentki po 30 roku życia dokładnie badamy, wykonujemy  testy takie jak chociażby test zintegrowany czyli połączenie testu Pappa z USG, testy oceniające genetykę  płodu na podstawie badania krwi matki – mamy w Polsce dostępne już dwa takie testy, lub testy inwazyjne: amniopunkcja, biopsja trofoblastu czy Kordocenteza. Ciąża w późniejszym wieku wiąże się z szeregiem dodatkowych badań, ale bez paniki. Cały świat zachodzi teraz w ciąże późno – coraz częściej widzimy mamy 40 + zamiast ma 17 letnich. I myślę, że to jest dobrze.

Hale Berry - ciąża po 4o
Hale Berry i Olivier Martinez zostali rodzicami gdy aktorka miała 46 lat. Dziecko urodziło się zdrowe.

Wady genetyczne płodu 

Zespół Jacobsa-(Zespół XYY)  – choroba genetyczna, efekt aberracji chromosomów płci.  Objawia się: wzrostem średnio  o 7 cm wyższy niż oczekiwany,  ilorazem inteligencji obniżonym o 10–15 punktów względem rodzeństwa, trudnościami w nauce i opóźnieniami w rozwoju mowy.

Zespół Patau – najrzadziej występujący rodzaj  trisomii diagnozowany u ca 1 na 12.000 dzieci. Chorobe można zdiagnozować już w trzecim trymestrze ciąży. Jest to zespół wad, do których należą niska masa urodzeniowa, obniżenie napięcia mięśniowego, ubytek skóry głowy,  holoprozencefalia (niedokonany podział przodomózgowia), ciężkie wady narządu wzroku, nieprawidłowo wykształcony nos, rozszczep wargi i/lub podniebienia, liczne wady małżowin usznych, wady w budowie nóg i rąk.Ponadto można zdiagnozować wady serca, nerek, wady rozwojowe mózgowia i cewy nerwowej, u chłopców wnętrostwo, a u dziewczynek wady rozwojowe macicy.  Wady nie muszą występować jednoczesnie.

Test Pappa – badanie prenatalne wykonywane między 10 a 14 tygodniem ciąży ma wykluczyć ryzyko chorób genetycznych płodu. Jest to badanie biochemiczne krwi matki, w którym oznacza się w nim białko PAPP-A oraz hormon beta-HCG. W ciąży prawidłowej poziom wolnej podjednostki beta-HCG we krwi matki zmniejsza się wraz czasem trwania ciąży, natomiast w ciążach z zespołem Downa stężenie to jest zwiększone. Poziom PAPP-A w ciąży prawidłowej rośnie wraz z wiekiem ciążowym, natomiast w przypadku zespołu Downa jest obniżony. Oznaczenie tych parametrów w połączeniu z badaniem USG umożliwia bardziej precyzyjną ocenę ryzyka aberracji chromosomalnych.  Połączenie badania USG, w którym ocenia się przezierność karku i kości nosowe z oznaczeniem poziomów białka PAPP-A i i beta-HCG pozwala osiągnąć 95% współczynnik wykrywalności aberracji chromosomalnych.

Kordocenteza – inwazyjne badanie prenatalne polegające na pobraniu krwi z żyły pępowinowej po nakłuciu pępowiny przez powłoki brzuszne pod kontrolą USG od ok. 18 tygodnia ciąży. Krwinki białe płodu poddaje się badaniu cytogenetycznemu, we krwi płodu można również wykonać inne badania: ocenić grupę krwi płodu, morfologię, równowagę kwasowo-zasadową lub wykonać diagnostykę wrodzonych infekcji.

Biopsja trofoblastu (kosmówki) polega na pobraniu fragmentu kosmówki pod kontrolą USG. Możliwe jest pobieranie kosmówki drogą przez brzuszną (przez nakłucie igłą powłok brzusznych) lub przez pochwową (przez cewnik wprowadzany przez szyjkę do macicy). Wstępny wynik biopsji trofoblastu jest znany po ok. dwóch dobach, a wynik ostateczny po kilku dniach. Biopsję wykonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *