Ciąża wysokiego ryzyka – macierzyństwo mimo wszystko. Dlaczego Polacy decydują się na dzieci?

Ciąża wysokiego ryzyka to taka, w której istnieje poważna możliwość, że happy endu nie będzie.

Wśród czynników ryzyka wymienia się wiek matki, jej wady anatomiczne, przewlekłe choroby, zaburzenia hormonalne. W grupie ryzyka nie znajdują się kobiety z niepełnosprawnościami.  Tym ostatnim prawa do macierzyństwa często odmawia społeczne tabu. W powszechnym wyobrażeniu dobra matka to zdrowa matka

Tekst powstał we współpracy z Fundacją Rycerze i Księżniczki

Przyrost naturalny w Polsce jest coraz niższy. Szacuje się, że w ciągu 35 lat liczba mieszkańców naszego kraju spadnie o ponad 4,5 miliona.

Jest nas coraz mniej

Optymalnym czasem na ciąże jest dla kobiety okres około 30 roku życia, wiekiem płodność się zmienia.   Polskie kobiety najczęściej decydują się na dziecko, gdy mają 28 lat. Od  2009 roku Polska notuje systematyczny spadek liczby urodzeń, a wiele par decyduje się tylko na jedno dziecko. Jeśli wierzyć statystykom, to w 2050 roku będzie zaledwie 34 mln Polaków. Nie chodzi tu tylko o niechęć do zakładania rodziny, coraz większym problemem społecznym staje się  niepłodność.Według raportu przygotowanego w 2015 r przez Koalicję Na Rzecz Kompleksowej Terapii Niepłodności Wspieramy płodność problem niepłodności dotyka już 1,5 mln polskich par.  Niepłodność dotyka co piątej pary w Polsce, dlatego coraz więcej rodaków korzysta z pomocy wyspecjalizowanych klinik czy ośrodków. Zaburzenie płodności w równym stopniu dotyczy kobiet (40%) oraz mężczyzn (40%), a 20% dotyczy wspólnych problemów – informuje Polskie Towarzystwo Medycyny Rozrodu i Embriologii. 

Ciąża wysokiego ryzyka  a ciąża zagrożona

Matka z niepełnosprawnościami
Rodzice z niepełnosprawnościami to temat pomijany, bo macierzyństwo ma nam się kojarzyć wyłącznie dobrze i przyjemnie. To jedna z wielu społecznych fikcji – rodzicielstwo w ogóle jest trudne, a rodzicielstwo gdy pokonuje się własne ograniczenia to bohaterstwo. Zwłaszcza w sytuacji, gdy społeczeństwo patzry krzywo, a państwo nie pomaga

I tu dochodzimy do sedna. Bardzo wiele Polek decyduje się na dziecko pomimo ciężkiej lub nieuleczalnej choroby. Ciąża wysokiego ryzyka to przypadek, w którym ryzyko powikłań ciąży oraz komplikacji porodu jest znacznie wyższe niż w przypadku zdrowej ciąży. Czynnikami, które sprawiają, że ciążą staje się ryzykowna, są przede wszystkim choroby przewlekłe: nadciśnienie, otyłość, niedowaga. Za ryzykowne uważa się ciągle ciąże kobiet powyżej  35. roku życia oraz dziewcząt  poniżej 17. roku życia. Co istotne, ciąża może stać się ciążą wysokiego ryzyka również w trakcie jej trwania, gdy u zdrowej kobiety pojawi stan zagrażający jej przebiegowi,  zdrowiu dziecka lub matki. Nie oznacza to jednak, że przebieg ciąży będzie nieprawidłowy i pojawią się komplikacje jak w przypadku ciąży zagrożonej. Ciąża wysokiego ryzyka  wymaga większego zaangażowania ze strony lekarzy oraz samej kobiety – częstsze badania oraz kontrole mogą ograniczyć ryzyko ewentualnych komplikacji. 

 Ciąża wysokiego ryzyka – możliwe komplikacje

Czasami nawet najlepsza opieka lekarska nie jest gwarancją bezpiecznego przebiegu ciąży i połogu. Jako istotny czynnik ryzyka wymienia się wszystkie wady serca. Choroby układu krążenia i serca, w tym arytmia, należą do najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce – odpowiadają za niemal co drugą śmierć (43% w 2016 r.). Z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego co roku umiera 91 tys. kobiet, co stanowi aż 55% wszystkich zgonów Polek. Dla wielu z nich macierzyństwo jest niezwykle trudną decyzją.

Ciąża wysokiego ryzyka – po porodzie

  Kobiety bardzo często potrzebują specjalistycznej opieki po porodzie. W podobnej sytuacji znalazła się Katarzyna Wondołowska, która w porozumieniu ze swoim lekarzem odstawiła leki na arytmię, by móc karmić synka piersią. Podczas karmienia jej serce przestało bić, co spowodowało niedotlenienie mózgu, a w konsekwencji śpiączkę. Obecnie Katarzyna uczęszcza na rehabilitację, a lekarze dają jej szansę powrotu do całkowitej sprawności. Niestety wiąże się to z ogromnymi kosztami, dlatego Fundacja stara się pomóc jej w walce o osiągnięcie samodzielności  mówi Anna Krawczyk, prezes Fundacji Rycerze i Księżniczki. 

Ciąża wysokiego ryzyka – matka w śpiączce

Osoby zapadłe w śpiączkę wymagają stałej, kompleksowej opieki. W Polsce szczególnie ważną rolę odgrywają dwa ośrodki – klinika Budzik zajmująca się przypadkami dzieci w komie  i prywatna klinika prof. Jana Talara.

Polityka prorodzinna 

Pray dramatycznej demografii ważne jest, by ustalić powody, dla których kobiety decydują się na macierzyństwo. Panel Badawczy Ariadna przeprowadził takie badanie. Według Polaków to zwiększenie płac (około 61%) jest najistotniejszym elementem długofalowej polityki prorodzinnej. Zaraz potem rodacy wymieniają regularnie wypłacane dodatki do pensji za dziecko (45%), a także stabilność rynku pracy (44%). Dla wielu osób (34%) istotne są również systemowe ułatwienia dla kobiet pracujących. Jak widać, przyszli rodzice oczekuje, że w polityce prorodzinnej będą przewidziane rozwiązania, które poprawią ich sytuację ekonomiczną, gdyż aż 74% uważa, że nie ma wystarczających warunków materialnych do tego, by powiększyć rodzinę.

Ciąża a stabilność finansowa

Wniosek z badań jest taki, że decyzję o założeniu rodziny wielu ludzi warunkuje stabilnością finansową. Stabilność finansowa oznacza bowiem nie tylko zwykłe bezpieczeństwo ekonomiczne al także dostęp do prywatnego segmentu medycyny. Nie łudźmy się – w sytuacji, gdy na wizytę u ginekologa NFZ czeka się miesiącami jedyną alternatywą staje się gabinet prywatny. Powszechnym doświadczeniem Polek jest prowadzenie ciąży przez ginekologów praktyki prywatnej. Walka z niepłodnością to ciężkie tysiące wydawane u lekarzy i w aptekach. Jeśli ciąża okazuje się ryzykowna trzeba być przygotowanym na wiele miesięcy leżenia, czyli rezygnację z z aktywności zawodowej co oznacza przecież zmniejszenie dochodów. Ciąża wysokiego ryzyka to często dodatkowe wydatki na lekarstwa, dodatkowe wizyty lekarskie i dodatkowe koszty. A gdy urodzi się chore dziecko –  koszty i wysiłek organizacyjny wypełnia już całe życie. Dlatego kobiety, które mimo choroby decydują się na macierzyństwo trzeba podziwiać za odwagę. Siła instynktu macierzyńskiego jest nieprawdopodobna.

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *