Ciemniejące miejsca intymne

Ciemniejące miejsca intymne

Melanina odpowiada za kolor naszej skóry także w miejscach intymnych. Bardzo dziwne rzeczy czasem znajdujemy na swoim ciele, a strach ma wielkie oczy. Ciemnienie miejsc intymnych ma swoje uzasadnienie naukowe.

dr n. med. Witold Rogiewicz – specjalista ginekolog położnik, ultrasonolog, rogiewicz.pl

Mam 21 lat. Moje miejsca intymne ciemnieją – czy już tak po prostu mam i tego nie zmienię, czy jest to może objaw jakiegoś problemu?”

Rozumiem, że pytanie nie dotyczy tego, że mam ciemniejsze niż koleżanka tylko, że miałam jaśniejsze i są ciemniejsze.

Ciemnienie niektórych miejsc na skórze nie jest do końca wyjaśnione. 

Jest to bardzo rzadka przypadłość związana z barwnikiem – melaniną, która jest zawarta w skórze. Nie ma związku z żadnymi chorobami, nie ma związku z przyjmowanymi lekami. O ile rozjaśnienie i pewnego rodzaju plamy, które mamy nie tylko na narządach płciowych, ale w ogóle na całym ciele mogą być związane z chorobami typu bielactwo, o tyle ciemnienie nie jest do końca wyjaśnione. Zdarza się bardzo rzadko, ale pamiętajmy, że zdarza się chociażby w ciąży, gdzie mamy tzw. kresę białą, która zamienia nam się w kresę czarną. Zadziwiające, że nikt za bardzo nie wie, na jakiej zasadzie się to odbywa. Wiemy o melanocytach, które są bardziej wysycone. Kresa tak jak szybko się pojawia, tak po paru miesiączkach po ciąży znika. Nie wiązałbym z tym zaciemnieniem żadnych niepokojących problemów. Może to być jedynie problem natury estetycznej.

Pigmentacja skóry  

Melaniny
Ciemnienie miejsc intymnych jest prawdopodobnie związane z wydzielaniem melaniny. O ile etiologia jasnych plam na skórze jest przez medycynę zbadana, o tyle z ciemniniem uczeni sobie jeszcze nie poradzili.

Melaniny – grupa pigmentów odpowiadających za pigmentację organizmów. U ludzi występują głównie w skórze właściwej i naskórku, we włosach, a także w naczyniówce, powodując, że promienie świetlne mogą padać do wnętrza oka tylko przez źrenicę. Melaniny skóry i włosów powstają pod wpływem enzymu tyrozynazy w procesie enzymatycznym melanogenezy, do której silnie pobudza promieniowanie UV. Melaniny w skórze chronią jej głębsze warstwy przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, które wchodzą w skład promieniowania słonecznego. Pod wpływem tych promieni ilość melaniny się zwiększa, powodując przejściową zmianę zabarwienia skóry (opaleniznę).

Brunetki i blondynki

Od liczby i rodzaju cząsteczek melaniny w cebulce włosa zależy jego kolor. U blondynów zawartość tego składnika jest niska, a cząsteczki mają spiralną strukturę. Noworodki rasy białej nie mają w tęczówce melaniny, dlatego ich oczy są niebieskie. Melanina w tęczówce jest wytwarzana później. U innych ras człowieka melanina pojawia się w tęczówce jeszcze przed narodzeniem. Zaburzenia w biosyntezie melanin powodują występowanie albinizmu, natomiast ich podwyższony poziom wywołuje melanizm.

Melaniny są polimerami, których skład chemiczny zależy przede wszystkim od natury substratu i warunków lokalnych w jakich te substancje powstają. Wśród melanin wyróżnia się m.in. eumelaninę, feomelaninę i neuromelaninę. Eumelanina jest barwnikiem czarnobrązowym, feomelanina jest pigmentem o zabarwieniu żółtoczerwonym. Neuromelanina jest melaniną powstałą z dopaminy, która w neuronach powstaje z DOPA pod wpływem enzymu DOPA dekarboksylazy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *