Cykl miesiączkowy – fazy cyklu, zaburzenia krwawienia

Cykl miesiączkowy kontrolowany jest przez układ hormonalny

Długość cyklu, każdej z jego faz i  intensywnośc krwawienia jest sprawa indywidualna, choc medycyna wyznaczyła tu pewne normy

dr Katarzyna Lewicka – ginekolog-położnik II stopień specjalizacji; ginekolog dziecięcy; ginekolog endokrynolog ultrasonografista, Klinika Zdrowia Duomed

Jestem po 30, czyli daleko mi do menopauzy. Ostatnio jednak miałam duże kłopoty z miesiaczka 0- najpierw nie pojawiała się dłużej niż z wykle, potem z kolei cykl był bardzo krótki. Dodam, że dwa  miesięce spędziłam w podrózy na drugiej półkuli- czy to może mieć jakiś związek z moim cyklem?

U niektórych kobiet zmiany w miesiączkowaniu mogą być wywoływane nawet przez najdrobniejsze zmiany klimatu, takie choćby jak  wyjazd z Warszawy nad morze. Zaburzenia krwawienia mogą być również efektem stresu, operacji czy poważniejszych schorzeń.

Cykl miesiączkowy – kiedy panikować? 

Zarówno u dziewczynek jak i u dorosłych kobiet sytuacja wygląda podobnie: jeżeli wystąpią skrajne problemy, takie jak krwotoki, pojawianie się następnej miesiączki po kilkudniowej zalediwe przerwie lub miesiączka trwająca dwa tygodnie – należy się wtedy niezwłocznie zgłosić do ginekologa.

Jednak w sytuacji, kiedy miesiączkowanie staje się rzadsze albo się raz nie pojawi, ale nie ma przy tym  silnych dolegliwości bólowych,  ani podejrzenia ciąży, to z wizyta u lekarza należy poczekać miesiąc bądź dwa. Należy znaleźć rozsądny środek ciężkości i dostosować swoje zachowanie do objawów.

Długotrwałe lub nadobfite krwawienie 

Jeżeli mamy do czynienia z długotrwałym krwawieniem to  należy odczekać dziesięć dni, a niekiedy dwa tygodnie. Jeżeli jest to plamienie powinnyśmy poczekać trochę dłużej. jeżeli jest to nadmiernie obfite krwawienie trzeba zgłosić się do lekarza po kilku dniach, gdyż może dojść do niedokrwistości. Do każdej sytuacji należy podejść zachowując zdrowy rozsądek.

Cykl menstruacyjny 

fazy cyklu miesiączkowego
W trakcie miesiączki kobieta traci od 35 do 80 ml krwi. Jeśłi krwawienie jest bardziej obfite warto suplementowac żelazo.Matka Natura wyposazyła kobietę w bardzo czuły mechanizm jakim jest cykl menstruacyjny. Trzeba go obserwowac i o niego dbać, bo od niego zalezy życie na naszej planecie!

Cykl menstruacyjny dzieli sie prawidłowo dzieli się na 3 fazy:  folikularną , owulacyjną i lutealną i menstruacyjną. Ich długość może się zmieniać w zależności od warunków zewnetrznych. Trzeba pamiętać, że cykl kobiety jest bardzo wrazliwy na zmiany klimatu, diety, a także na stres. Niektórzy lekarze wyrózniaja  4 fazy cyklu, samą menstruacje traktując jako osobny etap.

  • Faza folikularna

Zaczyna sie pierwszego dnia krwawienia i trwa około 14 dni. W tej fazie  błona śluzowy macicy – endometrium, intensywne narasta, śluz w szyjce macicy jest obfity i elastyczny, stopniowo z żółtawego zmienia sie w przezroczysty .  W jajnikach wzrastaja pęcherzyki Graffa. Ich wzrost pobudza hormon folikulotropowy (FSH) wydzielany przez przysadkę mózgową i odpowiedzialny także za produkcję estrogenów. Prawidłowy poziom FSH w tej fazie  powinien wynosić 2,8–11,3 mlU/ml. W większości przypadków pełny rozwój osiąga tylko jeden pęcherzyk – pękając uwalnia komórkę jajową. Jeśli dojrzeje więcej pęcharzyków, jeśłi plemnikom uda sie pokonac ich skomplikowana trase, to kobieta może zajść w ciążę mnogą. Liczne badania dowiodły, że w tej fazie  wzrastający poziom estrogenów powoduje, że kobieta czuje się w sowim ciele bardzo dobrze, a hormony dodaja promienności cerze i wysmuklaja sylwetkę.  Kobiety deklaruja także zwięksozny apetyt seksualny.

  • Faza owulacyjna

Niedojrzała komórka jajowa trafia do jajowodu, gdzie rośnie osiągając ostatecznie wilekość 0,2 mm. Komórka żyje ok. 24 godzin i nie doczekawszy się  plemnika – obumiera. W tej fazie cyklu stężenie FSH prawidłowo wynosi  5,8 – 21,0 mlU/ml. W tej fazie temperatura ciała wzrasta o 2 – 3 kresk, niektóre kobiety odczuwaja bolesność podbrzusza i tkliwośc piersi. W pochwie pojawia się przejrzysty, rozciągliwy śluz.

  • Faza lutealna

Przypada na drugą połowę cyklu miesiączkowego. W tej fazie pęvherzyk Graffa przekształca się ciałko żółte, głównego producenta progesteronu. Jeśłi komórka jajowa została zapłodniona, progesteron umożliwia jej implantacje w macicy i utrzymanie ciąży. Jeśli nie dochodzi do zapłodnienia to po ok 10 dniach od owulacji ciałko żółte zaczyna zanikać stając się skupiskiem tkanki łacznej.  Progesteron stymuluje do wzrostu endometrium. Gdy błona śluzowa staje się juz gruba i rozpulchniona, a ciałko żólte ostatecznie zaniknie  poziom progesteronu gwałtownie spada i organizm wchodzi w fazę menstruacji czyli złuszcza i usuwa błonę śluzowa przygotowując sie do powtórzenia całego cyklu. ilośc śluzu w pochwie znacznie się zmniejsza, staje się nieprzezroczysty i nieelastyczny. O  kolejnych kilka kresek rosnie temperatura ciała.

Płodność podczas cyklu miesiączkowego 

W fazie przedowulacyjnej  mamy do czynienia z niepłodnością względną. Namiętni kochankowie powinni zwrócic uwage na przymiotnik  względna – onacza to, że jeśli nie planujemy ciąży, tu uprawiajc seks powinnismy się zabezpieczać. Faza  płodna trwa od 3- 4 dni przed owulacją do 3-4 dni po iej.  Potem zaczyna się faza niepłodna, ktora trwa aż do miesiączki. Znowu jest to jednak niepłodnośc, którą także nalezy traktować jako względną, bo u każdej kobiety niepłodność  bezwzględn przypada w trochą innym czasie.

Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego

PMS traktuje sie jako jednostkę chorobową i występuje prawie u połowy wszystkich kobiet. Według badań najcięzej przecz ten okres przechodza kobiety między 30 a 40 rokiem życia. . 40-60% kobiet, a na najsilniejsze objawy narażone są Panie w wieku między 30 a 40 rokiem życia. Objawy Napięcia pojawiaja sie kilka dni przed miesiączka i ustępują zaraz po jej pojawieniu się. Powodem dyskomfortu psychicznego i fizcznego kobieyt w tym czasie jest zabrzony poziom estrogenów i porogesteronu. Na poziomie fizycznym panie mogą przybierać na wadze nawet do 4 kg, zatrzymywać wodę w organizmie, puchnąć. Odczucia fizyczne PSM sa tak indywidualne jak przebieg cyklu – zdarzają się więc zaparcia, biegunki, bóle krzyża,  bolesnośc piersi, zawroty głowy, mdłości.  Do objawów psychicznych PSM należą rozdrażnienie, płaczliwość, u niektórych kobiet łatwośc popadania w gniew, a nawet agresja, bezsennośc lub nadmierna senność. W ekstremalnych przypadkach kobiety skarża się na zaburzenia pamięci koncentracji, ataki paniki, stany depresyjne, napady głodu.  Coraz częsciej mówi się o tym, że objawy Zespołu Napięcia Przedmiesiączkowego można złagodzić odpowiednią dietą.

 

 

 

Summary
Cykl miesiączkowy - fazy cyklu, zaburzenia krwawienia
Title
Cykl miesiączkowy - fazy cyklu, zaburzenia krwawienia
Description

Zarówno u dziewczynek jak i u dorosłych kobiet sytuacja wygląda podobnie: jeżeli wystąpią skrajne problemy, takie jak krwotoki, pojawianie się następnej miesiączki po kilkudniowej zalediwe przerwie lub miesiączka trwająca dwa tygodnie - należy się wtedy niezwłocznie zgłosić do ginekologa. Jednak w sytuacji, kiedy miesiączkowanie staje się rzadsze albo się raz nie pojawi, ale nie ma przy tym silnych dolegliwości bólowych, ani podejrzenia ciąży, to z wizyta u lekarza należy poczekać miesiąc bądź dwa - mówi sdr Katarzyna Lewicka, ginekolog. Doowiedz sie jak przebiega prawidłowy cykl miesiączkowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *