Endometrioza czyli gruczolistość; definicja, przyczyny, objawy, stopnie

Endoemtrioza, czyli gruczolistość to choroba jeszcze nie do końca poznana przez medycynę.Jest bardzo bolesna, męcząca i stoi na przeszkodzie płodności. Ginekolodzy cały czas pracują nad metodami diagnostycznymi i możłiwością jej całkowitego wyleczenia.

dr Piotr Żołnierczyk – specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa

Endometrioza, czyli inaczej gruczolistość jest to choroba cały czas mocno tajemnicza. Jej etiologia jest nadal zagadkowa. Są oczywiście różne teorie mówiące o pochodzeniu tych zmian, ale jednoznacznie udowodnione, udokumentowane pochodzenie endometriozy nie jest nam znane.

Definicja endometriozy 

endometrioza-jajnika
Na endometriozę choruje przynajmniej 180 mln kobiet. Opisano przypadki znalezienia komórek endometrialnych  w układzie moczowym, przewodzie pokarmowym, wątrobie, nerkach, oku, płucach, mózgu, naskórku i innych miejscach. Endometrioza jest jedną z częstszych przyczyn hospitalizacji  i drugą, po mięśniakach przyczyną histerektomii.

Jest to choroba polegająca na tym, że błona śluzowa jamy macicy, czyli endometrium występuje poza macicą. Miejscem typowym dla występowania endometrium jest tylko jama macicy. Każda inna lokalizacja poza tą jest nieprawidłowością, chorobą.

Występowanie fragmentów błony śluzowej w obrębie innych narządów, czy na ich powierzchni, w jamie otrzewnej, w jamie brzusznej, to jest właśnie endometrioza. Może ona przyjmować postać albo drobnych wszczepów, występujących na powierzchni błony otrzewnej, która pokrywa różne narządy w obrębie jamy brzusznej, może też występować głębiej, śródmiąższowo w tkance np. pęcherza moczowego lub głębiej w otrzewnej czy pod otrzewną.

Przyczyny endometriozy

Trudno powiedzieć skąd dokładnie bierze się ta choroba. Niektóre teorie mówią o tym, że już w życiu zarodkowym zawiązki endometrium trafiają w nieprawidłowe miejsca i potem, w dorosłym życiu zaczynają reagować w okresie prokreacyjnym, kiedy dochodzi do miesiączek. Tak jak w jamie macicy złuszcza się błona śluzowa z powodu konfiguracji hormonalnych i w pewnym momencie dochodzi do miesiączkowania, tak samo te drobne zmiany, drobne wszczepy krwawią. Krwawią tak, jakby były częścią macicy, tylko położoną ekotopowo, czyli w nietypowym miejscu.

Objawy endometriozy

Występowanie endometriozy poza jamą macicy powoduje przede wszystkim dolegliwości bólowe. Rzadko zdarzają się bezobjawowe przypadki endometriozy. Najczęściej miesiączki są bardzo bolesne, generalnie ten czas okołomiesiączkowy jest bardzo bolesny, czasem zwykłe środki przeciwbólowe nie są wystarczające, by ten ból uśmierzyć – kobiety bardzo cierpią. Zakres dolegliwości bólowych wiąże się z tym jak mocno endometrioza jest zaawansowana.

Stopnie zaawansowania 

Są różne stopnie klinicznego  zaawansowania endometriozy – od drobnych, pojedynczych wszczepów wielkości główki od szpilki, aż po całe obszary wytapetowania tymi zmianami przestrzeni tkankowych. Często endometrioza ogranicza się np. do samego jajnika. Ponieważ w każdym cyklu dochodzi do krwawienia, wszczepiona do jajnika błona śluzowa krwawiąc rozpycha ten jajnik, wytwarza taką jakby pseudotorbiel. Podczas każdej miesiączki krew jest jakby dolewana do tej torbieli jajnika z całą zawartością krwi dając w rezultacie obfitsze krwawienie.

 

 

Summary
Description

Na endometriozę choruje przynajmniej 180 mln kobiet. Opisano przypadki znalezienia komórek endometrialnych w układzie moczowym, przewodzie pokarmowym, wątrobie, nerkach, oku, płucach, mózgu, naskórku i innych miejscach. Endometrioza jest jedną z częstszych przyczyn hospitalizacji i drugą, po mięśniakach przyczyną histerektomii. O chorobie mówi ginekolog dr Piotr Żołnierczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *