Endometrium to błona śluzowa macicy, której grubość zmienia się wraz z cyklem miesięcznym i wiekiem.
Endometrium to jedna z tych części organizmu, o których istnieniu dowiadujemy się dopiero gdy dzieje się coś niedobrego
dr Maciej Lewandowski – specjalista ginekolog położnik, www.lew-lew.com.pl
Gdzie właściwie znajduje się endometrium, jak wygląda, czy należy je badać? Jak często?
Wiele terminów z łaciny weszło na stałe do języka polskiego, uległo spolszczeniu – takim klasycznym przykładem będzie anemia: wszyscy wiedzą o co chodzi, tymczasem jest to łacińska nazwa oznaczająca niedokrwistość. Jeżeli mówimy prostata, to wiadomo o jaki narząd męski chodzi – jest to termin łaciński, którego polski odpowiednik to stercz. Tak samo jest z endometrium.
Endometrium – błona śluzowa trzonu macicy
Nazwa ta określa błonę śluzową trzonu macicy. Ponieważ lekarze ginekolodzy często stosują ten termin bo jest im wygodniej, w związku z tym często wyniki badań USG są opisane właśnie tą nazwą.
Endometrium jest to naturalna, anatomiczna część macicy, konkretnie ta wewnętrzna powierzchnia, błona śluzowa, która wyścieła jamę macicy i która ulega w swojej warstwie czynnościowej zmianom cyklicznym w cyklu menstruacyjnym.
Choroby błony śłuzowejtrzonu macicy
Ta część może również zachorować: mogą pojawiać się stany zapalne endometrium i tu znowu trzeba wspomnieć o Chlamydiach, mykoplazmach, ureaplazmach, a także zwykłych bakteriach czyli infekcjach wstępujących.
Mogą też występować choroby niezapalne, polipy endometrium (vide grafika obok) no i wreszcie rak endometrium popularnie zwany rakiem trzonu macicy.
Macica – anatomia

Chociaż anatomicznie macica tworzy jeden narząd, to składa się z dwóch części, które zupełnie się od siebie różnią. Jest to szyjka macicy, której część jest dostępna od strony pochwy, tzw. część pochwowa szyjki macicy i to jest miejsce, z którego pobieramy cytologię w ramach profilaktyki raka szyjki macicy. Szyjka macicy jest hormononiezależna.

Dalej mamy trzon macicy, który znajduje się w brzuchu i którego podstawową rolą jest opiekowanie się potomstwem w trakcie jego rozwoju wewnątrzmacicznego.
Trzon macicy jest hormonozależny.
Wewnętrzną część w stosunku do objętości macicy mała – główną stanowi przecież ściana macicy zbudowana z tkanki mięśniowej – to jest właśnie endometrium.
Rak endometrium
Rak trzonu macicy to jest właśnie rak endometrium – niestety kobiety chorują na ten nowotwór i jest to dość częste schorzenie i wymaga zupełnie innego postępowania niż w przypadku nowotworów szyjki macicy.
Szyjka macicy jest zagrożona przede wszystkim przez wirusy HPV czyli brodawczaka ludzkiego i one są odpowiedzialne niemal w 100% za raka szyjki macicy.
Natomiast za raka endometrium odpowiedzialne są różnego rodzaju inne procesy, a przede wszystkim zaburzenia hormonalne, mowa tu m.in. o otyłości.
Tkanka tłuszczowa jest producentem estrogenu, estronu – takiego najmniej pochlebnego estrogenu, który produkuje się u kobiety pomenopauzalnej i stymulacja estronem może powodować również powstanie raka endometrium.
Grubość endometrium – norma
- U dziewcząt przed okresem dojrzewania endometrium ma grubość od 0,3 do 0,5 mm.
- U kobiet miesiączkujących:
w okresie okołoowulacyjnym przeciętnie jest to 7–9 mm, a w drugiej fazie cyklu do 15 mm - W okresie pomenopauzalnym norma to 5 – 8 mm ( w przypadku stosowania HTZ)
Endometrioza
Choroba polegająca na obecności błony śluzowej macicy – endometrium – poza jamą macicy. Wszczepy endometrium umiejscawiają się najczęściej w obrębie jamy brzusznej – obejmując jajniki, jajowody, więzadła podtrzymujące macicę, przestrzeń pomiędzy pochwą a odbytnicą, zewnętrzną część macicy oraz otrzewną miednicy mniejszej. Nierzadko wszczepy lokalizowane są w bliznach po cesarskim cięciu, na jelitach, na pęcherzu moczowym, w pochwie, czy na szyjce macicy. Każde ognisko endometriozy podlega cyklicznym zmianom hormonalnym, co miesiąc złuszcza się w nich śluzówka, jednak nie ma gdzie odpłynąć i nie jest wydalana. Prowadzi to do wewnętrznego krwawienia, rozkładu krwi, stanu zapalnego okolicznych narządów i tworzenia się tkanki bliznowej – zrostów.
Przyczyna powstawania endometriozy jest nadal nieznana. Naukowcy starają się odkryć, co powoduje że tkanka zagnieżdża się u niektórych kobiet, a u innych nie. Czy to wynik niepoprawnie funkcjonującego systemu odpornościowego, czy może układu hormonalnego. Inna teoria szuka przyczyny w genach. Choroba może być dziedziczona lub może być skutkiem błędów genetycznych. (Polskie Stowarzyszenie Endometrioza)
Dodaj komentarz