Fibromialgia – choroba ciała czy umysłu?

Fibromialgia to jedna z tych chorób, w których istnienie prawie nikt nie wierzy. Dla tych, którzy  mieli nieszczęście na nie zachorować jest źródłem cierpienia fizycznego i psychicznego

Status tej rzadkiej choroby utrudnia bardzo diagnozę i właściwe leczenie. Zanim światły lekarz zidentyfikuje zespól objawów mogą minąć nawet lata

Fibromialgia ( FMS) daje o sobie znać jako przewlekły, uogólniony ból mięśni i stawów. Inny charakterystyczny objaw to  występowanie punktów tkliwych czyli miejsc nadwrażliwych na dotyk.  Chorzy poza bólem skarżą się na przewlekłe zmęczenie, uczucie sztywności ciała, zaburzenia snu i nastroju, mogą też występować u nich objawy sugerujące chorobę narządów wewnętrznych.

Fibromialgia – lekarze są ciągle podzieleni

Fibromialgia dopiero niedawno została uznana za odrębną chorobę, choć nie wszyscy lekarze przyjmują do wiadomości jej istnienie. Ponieważ objawy tej choroby są niecharakterystyczne i mogą sugerować inne schorzenia, pacjent odbywa z reguły długą wędrówkę po różnych specjalistach. Dlatego fibromialgia często jest rozpoznawana z dużym opóźnieniem, co utrudnia jej skuteczne leczenie.

Choroby współwystępujące

Syndrom niespokojnych nóg, nadreaktywny pęcherz, zespół jelita drażliwego to, podobnie jak sama fibromialgia, zespoły objawów,  których kilkadziesiąt lat temu nikt nie traktował jako zaburzenie, nie opisywał i nie leczył. Dziś twierdzi się, że te zaburzenia często współwystępują z fibromialgią. Być może choroby i zespoły objawów, które odkryto w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat to efekt zmian  cywilizacyjnych lub tylko rozwoju medycyny i jej możliwości diagnostycznych, co pozwala rozpoznac i opisać różne schorzenia.

Zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg ( RLS – Restless Legs Syndrome) to, ogólnie rzecz ujmując, uczucie mrowienia, pieczenia i swędzenia kończyn dolnych. Osoby dotknięte takim syndromem mówią czasem o wrażeniu mrówek chodzących pod skórą lub o uczuciu pienienia się krwi w żyłach. Charakterystyczne  jest to, że objawy łagodnieją  lub całkowicie ustępują pod wpływem ruchu. RLS bardzo często nasila się nocą. Skutkiem mogą być problemy z zasypianiem i w końcu bezsenność. Choroba może ujawniać się w każdym wieku, ale najczęściej występuje u osób starszych.

Zespół pęcherza nadreaktywnego

Zespół nadreaktywnego pęcherza (OAB – Overactive Bladder) – to, jak sama nazwa wskazuje,  częste odczucie  parcia na pęcherz. Czasem chory lub chora częściowo traci kontrolę nad trzymaniem moczu.  Problem występuje w jednakowym stopniu  u kobiet i u mężczyzn, choć u mężczyzn dodatkowo odnotowuje się zaburzenia erekcji. U panów natomiast podstawowym objawom mogą towarzyszyć inne problemy, m.in. zaburzenia erekcji.

Zespół jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego (IBS – Irritable Bowel Syndrom) to przewlekła choroba jelit cienkiego i grubego objawiająca się najczęściej skurczem jelit, bólami brzucha, częstym uczuciem wzdęcia, zaparciami i/lub biegunkami. Dolegliwości bólowe mają bezpośredni związek ze zmieniającym się rytmem wypróżnień.  Co ważne, dolegliwości te nie są związane ze zmianami organicznymi ani biochemicznymi. U niektórych osób da się natomiast zauważyć związek pomiędzy spożywanymi pokarmami, a wystąpieniem bądź nasileniem symptomów.

Ostatnie badania wykazały że opisane powyżej zespoły dolegliwości występują u chorych na fibromialgię zdecydowanie częściej niż w pozostałej części populacji.

Fibromialgia – pozostałe objawy

Badania pacjentów z fibromialgią wykryły  nieprawidłowe stężenia w układzie nerwowym  substancji biorących udział w odczuwaniu bólu, m.in. zaniżony poziom serotoniny.  Ponadto stwierdzono zaburzenia snu głębokiego, czego efektem jest zmęczenie w ciągu dnia. Nie ustalono żadnych zmian chorobowych w mięśniach i stawach , które mogłyby być źródłem bólu. Uważa się więc że nadwrażliwość na ból jest efektem zaburzeń w działaniu układu nerwowego. Poród możliwych przyczyn tego stanu wymienia się czynniki genetyczne i przebyte 
zakażenia boreliozą lub  wirusami HIV, HCV, HBV,
Fibromialgii nie można potwierdzić badaniami krwi ani histologicznymi.  

Fibromialgia to przewlekły zespół chorobowy, który charakteryzuje się z licznymi, rozlanymi bólami kostno-mięśniowymi, tkliwością tkanek miękkich,  ogólnym nieuzasadnionym  zmęczeniem i zaburzeniami snu. Osoby chorujące na fibromialgię doznają całego szeregu bardzo rozmaitych objawów o różnym stopniu intensywności. Wiele z nich jest charakterystycznych dla innych schorzeń (np. boreliozy), tym trudniej zidentyfikować tę chorobę

Nakładanie się objawów – odkrycie Johna Juhla

John H. Juhl osteopata z Nowego Jorku zanalizował dostępne dane statystyczne i zobrazował wzajemne nakładanie się fibromialgii oraz innych chorób.

Jak wynika z jego opracowania, syndrom jelita drażliwego dotyka ok. 10% populacji, ale aż 60% chorych na fibromialgię skarży się jednocześnie na drażliwe jelito. Zespół niespokojnych nóg występuje u 2% ludzi, ale aż u 30% pacjentów ze stwierdzoną fibromialgią. Szacuje się, że problem z pęcherzem nadreaktywnym dotyczy mniej niż 0,5% całej populacji, ale rozmaite problemy z pęcherzem wskazuje 15% chorych na fibromialgię. Pacjentki z fibromialgią częściej też skarżą się na przewlekłe bóle głowy, endometriozę, czy też bolesne miesiączkowanie.

Fibromialgia – zaburzenia neuroprzekaźników

W przebiegu fibromialgii stwierdza się wiele innych chorób i objawów. Schorzenia te mogą występować niezależnie od fibromialgii, ale faktem jest, że stwierdza się je znacznie częściej właśnie u osób z fibromialgią. Dzieje się tak, ponieważ w tej chorobie dochodzi do szeregu zaburzeń regulacyjnych w obrębie wielu neuroprzekaźników, podobnie jak w innych zespołach chorobowych. Jeśli zaburzenia dotyczą tych samych neuroprzekaźników, to objawy mogą być podobne, a częstość ich występowania większa niż w całej populacji – mówi dr Andrzej Lasota z firmy Phytomedica.

Pole do pops dla medycyny

Wszystkie opisane powyżej choroby i zespoły objawów łączy to, że medycyna nie ustaliła jeszcze ich przyczyn. W wielu przypadkach wskazuje się na związek z niewłaściwą dietą, na rynku pojawiają się się dedykowane suplementy.   Jeden ze srdoków został opracowany na Uniwersytecie Kalifornii w Irvine pod koniec lat 90-tych. Dostarcza on organizmowi składników,  które pobudzają własną zdolność organizmu do skutecznego uśmierzania objawów związanych z fibromialgią.  Tego typu suplementy zawierają tryptofan i taurynę.

Tauryna I tryptofan

W naturze bogate źródła tauryny znajdziemy w ostrygach, mięsie, rybach, serwatce i niektórych roślinach strączkowych, jak groch czy soczewica. Taurynę znajdziemy również w mleku matki – mówi dr Andrzej Lasota.Natomiast tryptofan jest zawarty w wielu pokarmach białkowych. Jest go szczególnie dużo w czekoladzie, owsie, suszonych daktylach, mleku i produktach mlecznych, jajach, rybach, mięsie, spirulinie , orzeszkach ziemnych, pestkach dyni – wyjaśnia.

Tauryna i tryptofan wpływają na układ nerwowy zmniejszając ból i sztywność mięśni, poprawiają jakość snu.

Lekarstwo na dolegliwości – relaks

Specjaliści poza dietą zalecają  mniejszy pośpiech w życiu codziennym, naukę radzenia sobie ze stresem , przynajmniej umiarkowaną aktywność fizyczną.   Osoby, które dbają o ruch, prowadzą aktywne życie, a przy tym unikają długotrwałego stresu i dbają o prawidłową dietę, chorują rzadziej.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *