Gwałt i Pokojowa Nagroda Nobla 2018

Gwałt  to broń używana podczas wojny. Gwałt to przemoc seksualna obecna w czasie  pokoju. Gwałt to straszna zbrodnia  Jedna  z najpowszechniejszych na świecie

dr Denis Mukwege i Nadia Murad są laureatami pokojowej  Nagrody Nobla 2018. Zostali uhonorowani za walkę z przemocą seksualną wobec kobiet. Kongijski ginekolog od lat pomaga zgwałconym ofiarom wojny domowej, Irakijka, sama wielokrotnie gwałcona, walczy by świat usłyszał o losie jebuzytek – kobiet z jej kraju.

Wojna to krew, głód i strach. Wojna, każda wojna to także dziesiątki, setki i tysiące gwałtów na kobietach, dziewczynkach i chłopcach.  Zdobywca, okupant, zaznacza swoje terytorium przywłaszczając sobie wszystko co na nim jest, także ludzi.  Gwałt na wojnie jest normą, bo po pierwsze sieje strach, po drugie jest symbolem posiadania, po trzecie, najstraszniejsze, jest potrzebą wygłodniałego mężczyzny. Gwałcili Rzymianie, naziści, Sowieci. Gwałcą  strony konfliktów wojen domowych, terroryści, puczyści.

dr Denis Mukwege 

Pistolet, granat, rakieta mogą zabić człowieka. A gwałt? Jego działania odkładają się w czasie. Efekty przemocy seksualnej trwają przez wiele lat . W Kongu od wielu lat trwa

25 października 2012 r. roku Parlament Europejski i Rada Europejska przyjęły dyrektywę  definiującą  gwałt jako przemoc na tle płciowym. Zobowiązuje ona panstwa członkowskie  do stworzenia  wsparcia dla ofiar i traktowania ich z szacunkiem na każdym etapie. Prawa ofiar zgwałcenia ma gwarantować  Konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Polska podpisała dokument 18 grudnia 2012 r. i ratyfikowała w 2015.

wojna. Eksperci wskazują, że jedną z najpoważniejszych broni używanych w jej czasie jest przemoc seksualna. Świat nie zdaje sobie sprawy, jak poważne to zjawisko –  mówił w 2014 rok gość Polskiego Radia, kongijski ginekolog dr Denis Mukwege  Dziennikarzom  czekającym na pierwsze oświadczenie noblisty mówi: Jak mógłbym o tym milczeć? W każdej zgwałconej kobiecie widzę własną matkę albo siostrę, a w każdym zgwałconym dziecku – własne dziecko. Krytykuje przy okazji rząd Konga za niedostateczne wysiłki w ściganiu i karaniu sprawców przemocy seksualnej. Dr Denis Mukwege od lat leczy bezpłatnie wojenne ofiary gwałtów i przemocy seksualnej. Pomógł już  blisko 14 tys. kobiet. W październiku 2014 roku został uhonorowany Nagrodą Sacharowa, cztery lata później jest laureatem pokojowej Nagrody Nobla.

Nadia Murad 

W roku akcji  metoo świat dostrzegł kobiety. Zaczęlo się od celebrytek, aktorek i aktoreczek. Efekt domina spowodował, że świat pochylil się nad tragedią tych, które nie mają swoich rzeczniczek. A może jednak mają – wspólalureatką Nagrody Nobla zostala Nadia Murad. Młoda Jebuzytka, czyli wyznawczyni nieortodoskyjnej religii wschodniej, padła wielokrotnie ofiarą przemocy seksualnej ze strony żołneirzy, wojowników ISIS. Nie ma jeszcze 30 lat, a prawo do ciała, intymności i godności odbierano jej już dziesiatki razy. Jest nie tylko ofiarą wojny, ale także fanatyzmu religijnego i przesądów, które każą mężczyznom dżihadu wierzyć, że ich penis ma moc nawracania na słuszną wiare.  Nadia Murad  uciekła z Mosulu  i zamiat zaszyć sie w ciemności, przeżywając  co dzien na nowo swoją hańbę jeździ po świecie i krzyczy o losie dręczonych kobiet. Jej postawę docenić trzeba tym bardziej, że w kulturze islamu kobiety rzadko wybijają sie na niepodległość, mówią własnym głosem. Te nieliczne sa napiętnowane przez społeczeństwo. Zresztą, czy tylko w kulturze islamu?

Prawo zwycięzcy 

Jako uzasadnienie werdyktu Komitet Noblowski  przedstawił wysiłki na rzecz zakończenia stosowania przemocy seksualnej jako broni używanej w trakcie wojny i konfliktów zbrojnych. Oboje laureaci mocno przyczynili się to zwrócenia uwagi i zwalczania wojennych zbrodni. Mukwege poświęcił życie w obronie ofiar. Murad jest świadkiem, który opowiada o nadużyciach popełnionych wobec niej i innych. Każde z nich we własny sposób pomogło naświetlić problem wojennej przemocy seksualnej. Murad sama jest ofiarą zbrodni wojennych. Nie zaakceptowała społecznych zasad wymagających od kobiety milczenia i wstydu. Pokazała niecodzienną odwagę w relacjonowaniu własnych cierpień i przemawianiu w imieniu innych ofiar. 

Gwałt i zgwałcenie – najpowszechniejsza zbrodnia świata 

Słowo gwałt oznacza przemoc, zgwałcenie to wg. prawniczej definicji zmuszenie drugiej osoby do obcowania płciowego, poddania się innej czynności seksualnej lub wykonania takiej czynności przez jedną lub wiele osób, posługujących się siłą fizyczną, przymusem, nadużyciem władzy, podstępem lub wykorzystujących niemożność wyrażenia świadomej zgody przez daną osobę. Sprawca zgwałcenia nazywany jest gwałcicielem. Zgwałcenie, wbrew reakcji wielu rechoczących przy piwku nieświadomych skali problemu Europejczyków, to jedna z najgłębszych traum. Najczęściej ofiarą zgwałcenia padają kobiety.

W dniu ogłoszenia werdyktu Komieteu Noblowskiego śwait obiegła informacja, że idol piłkarskiego świata Ronaldo zgwałcił w przeszłości kobiete, po czym zapłacił jej za milczenie 300 tysicy dolarów. Kobieta swohja godnośc wyceniła najwyraxniej w inny sposób, boe zdecydowała sie opwoiedziec o tym, co ją spotkało.

Gwałt a zespól stresu pourazowego 

80% ofiar gwałtu cierpi na zespół stresu pourazowego (post-traumatic stress disorder – PTSD).

Sylwia Kluczyńska w roku 2002 w numerze 1 czasopisma Niebieska Linia omówiła dokładnie to zjawisko:

Najistotniejszą cechą tego zespołu jest pojawienie się charakterystycznych objawów w następstwie obciążającego psychicznie wydarzenia, które amerykańska klasyfikacja DSM-III-R określa jako “wykraczające poza zakres zwykłych ludzkich doświadczeń”. Charakterystyczne objawy PTSD to:

 • Powtórne przeżywanie stresującego wydarzenia
 • natarczywe wspomnienia,
 • powracające koszmarne sny o wydarzeniu,
 • nagłe uczucie, jakby wydarzenie znów miało miejsce,
 • silne napięcie wywołane każdym wspomnieniem o wydarzeniu, czy też przedmiotem, który się z tą rzeczą kojarzy.
 • Uporczywe unikanie bodźców związanych z wydarzeniem lub ogólna utrata wrażliwości na bodźce
 • unikanie myśli lub uczuć związanych z gwałtem,
 • unikanie działań lub sytuacji, które mogłyby wywołać dramatyczne wspomnienie,
 • niepamięć wydarzenia,
 • utrata zainteresowań ważnymi czynnościami, np. pracą, szkołą,
 • uczucie obojętności lub chłodu,
 • poczucie braku perspektyw na przyszłość.
 • Utrzymujące się objawy zwiększonego pobudzenia
 • trudności z zasypianiem lub snem,
 • drażliwość lub wybuchy gniewu,
 • trudności w koncentrowaniu się,
 • nadmierna czujność,
 • przesadne reakcje na bodźce.

O PTSD można mówić, gdy powyższe objawy trwają przynajmniej jeden miesiąc. Traktuje się je jako normalny adaptacyjny proces reakcji na nienormalną sytuację.

 

Psychiatrzy mówią, że gwałt pozostawia trwały ślad w psychice ofiary  na wiele lat, często prowadzi do izolacji i dezintegracji. Może stać sie przyczyną wielu zaburzeń, a wśród nich wymienia się nawracające depresję, myśli samobójcze, nerwice natręctw,  bóle psychosomatyczne. Ofiary gwałtu często mają  głebokie poczucoie winy, zaniżoną samoocenę. Psychiatria odnotowuje też  częste u zgwałconych ataki paniki, zaburzenia snu, odżywiania i koncentracji, zaburzenia lękowe.

Kultura gwałtu

Niektórzy naukowcy mówią o istnieniu kultury gwałtu. Jest to taka sytuacja społeczna, w której zgwałcone osoby obiwnia się o  prowokowanie gwałciciela, tym samym akceptując przemoc seksualną.  Martha Burt  z The Urban Institute, Washington D.C.   w opracowaniu p.t Cultural Myths and Supports for Rape  przedstawiła  rodzaj kwestionariusza, który pokazuje w jakich sytuacjach gwałt staje się społecznie akceptowalny. Im więcej osób w danej społeczności zgodzi się z poniższymi twierdzeniami, tym kultura gwałtu jest mocniej rozwinięta:

 1. Kobieta, która na pierwszej randce odwiedza mężczyznę w domu, pokazuje w ten sposób, że zgadza się na kontakty seksualne.
 2. Nie każda kobieta może zostać zgwałcona.
 3. Czasami kobiety kłamią donosząc o gwałcie, aby zwrócić na siebie uwagę.
 4. Każda zdrowa kobieta może się oprzeć gwałcicielowi, jeśli naprawdę tego chce.
 5. Kiedy kobiety chodzą bez stanika, w szortach lub obcisłej bluzce, prowokują w ten sposób do gwałtu.
 6. W przypadku większości gwałtów ofiara ma złą opinię i skłonność do wielu partnerów seksualnych.
 7. Jeżeli dziewczyna pozwala na pocałunki i pieszczoty, to tylko jej wina, gdy sprawy wymkną się spod kontroli i partner wymusi na niej stosunek seksualny.
 8. Jeżeli autostopowiczka zostanie zgwałcona, ma to, na co zasłużyła, gdyż nie powinno się wsiadać do nieznanych samochodów.
 9. Jeżeli kobieta zadziera nosa i uważa, że to poniżej jej poziomu odzywać się do facetów na ulicy, to powinna dostać nauczkę.
 10. Wiele kobiet nieświadomie pragnie gwałtu i może bezwiednie tak pokierować sytuacją, że do niego dojdzie.
 11. Jeżeli kobieta upije się na imprezie i ma stosunek z napotkanym tam mężczyzną, inni mężczyźni mają prawo myśleć, że im też się to należy.
 12. Wiele kobiet donoszących o gwałcie kłamie, aby się odegrać na oskarżanym mężczyźnie.
 13. Wiele, a może nawet większość gwałtów to wymysł kobiet, które stwierdziły, że są w ciąży.

Brzmi dziwnie znajomo, prawda?

Statystyki  gwałtów i zgwałceń w Polsce 

Statystyki gwałtów są niepełne – wiele ofiar nie zgłasza się na policję. Ich motywacje sa przeróżne – strach, wstyd, wyparcie, dobro rodziny, brak wiary w organa ścigania i wymiar sprawiedliwości. Polskie statystyki sa przerażające. Fundacja na Rzecz Równości i Emancypacji STER – zebrała dane, z których wynika  co następuje:

 •  67 proc. spraw dotyczących gwałtów, rozpatrywanych przez prokuratury, nie trafia do sądów;
 • W 17 spośród prokuratur rejonowych średnia zawiadomień o zgwałceniu, wobec których nie wszczęto śledztwa lub je umorzono wyniosła ponad 90 proc;
 • Są prokuratury, które żadnej ze spraw o gwałt nie zakończyły aktem oskarżenia;

Według statystyk z 2016 roku ofiarą gwałtów pada rocznie 30 tys Polek, duzy odsetek to t. zw. gwałty domowe, czyli brutalne egzekwowanie  obowiązku małżeńskiego.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *