HIFU – technologia dla twarzy, ciała i zdrowia intymnego. Medycyna młodości

HIFU – High Intensity Focused Ultrasound. Jest nieocenioną pomocą w leczeniu problemów erekcji, a także zapobieganiu starzeniu się skóry.

Zogniskowana fala ultradźwiękowa wnika do kolejnych warstw: skóry, tkanki tłuszczowej, mięśni, podgrzewając  je. Komórki obkurczają się, co powoduje kontrolowany proces mikrouszkodzeń. Gojenie stymuluje  produkcję włókien kolagenowych i elastyny. Prowadzi to do intensywnej produkcji włókien kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się bardziej sprężysta.

dr Urszula Brumer – lekarz medycyny estetyczne,  klinika Medycyna Młodości 

Na czym polega technologia HIFU? Na Waszym portalu jest mowa o HIFU w kontekście zaburzeń erekcji, a mnie zaproponowano tę metodę w gabinecie kosmetologicznym….

Technologia HIFU na początku była wykorzystywana w ginekologii i urologii do usuwania guzów. W miarę rozwoju  technologii, medycyny i naszych potrzeb technologia HIFU została zastosowana do napinania skóry, a także tkanki podskórnej. W odróżnieniu od technologii laserowych, technologia HIFU ma możliwość napięcia tkanki podskórnej właśnie w tych miejscach, gdzie chirurdzy podczas liftingu ciągną nam mięśnie i tkankę podskórną, nie tylko skórę. Technologia HIFU działa jednocześnie na skórę i tkankę podskórna, bez dodatkowego napinani mięśni.

Urządzenia dla urody

Aparatura emitująca ultradźwięki jest nieoceniona pomocć w walce o grubą, elastyczną skórę
Wskazania do zabiegu z wykorzystaniem ultradźwięków, czyli technologii HIFU to: intensywne odchudzanie, w wyniku którego skóra traci jędrność, wiotkość skóry po ciąży lub po kolejnych urodzinach.  Ultradźwięki wykorzystuje się także w redukcji  rozszerzonych porów i wyszczuplaniu owalu twarzy. 

Technologia HIFU wykorzystywana w medycynie estetycznej jest zamknięta w pewnych urządzeniach. Urządzenia te emitują falę ultradźwiękową, a w zależności od naszych potrzeb są do nich dołączane głowice albo cartridge, które ograniczają przestrzeń działania ultradźwięków. Na twarzy wykorzystujemy głowice, które działają na głębokość 4,5 mm oraz 3 mm. Ta głowica, która działa na głębokości 3 mm, pracuje w skórze właściwej, natomiast ta działająca na głębokości 4,5 mm, dociera  już do tkanki podskórnej. Działamy więc w dwóch obszarach: skóry i tkanki podskórnej, napinamy jedną i drugą. Efektem dodanym technologii HIFU jest efekt odchudzania, czyli usuwania niewielkich złoży tkanki tłuszczowej, co również jest wykorzystywane przy zabiegach medycyny estetycznej.Na początku technologia HIFU, czyli urządzenia emitujące skondensowaną wiązkę fal ultradźwiękowych, była wykorzystywana do odmładzania twarzy i szyi. Od jakiegoś czasu urządzenia te są stosowane na całym ciele.

HIFU w leczeniu nietrzymania moczu 

Technologia ta wróciła do ginekologii, jednak tym razem mówimy o ginekologii estetycznej, a nie tej stricte leczącej.  Osobiście uważam, że ginekologia estetyczna to także  forma leczenia pacjenta. HIFU to najbardziej skuteczny zabieg, jeżeli nie jedyny, jeśli chodzi o leczenie nietrzymania moczu kobiet, które rodziły. Jest to zabieg, który bardzo dobrze napina ścianę pochwy. Różnica między technologią HIFU, a laserami polega na tym, że HIFU działa również na tkankę podśluzówkową, na mięśniówkę pochwy, czyli na dwa obszary i ten efekt obkurczania pochwy jest dużo lepszy niż przy wykorzystaniu innych laserów stosowanych w ginekologii estetycznej.

Leczenie blizn

Kolejną rzeczą, gdzie znalazła zastosowanie technologia HIFU, czyli skondensowana fala ultradźwiękowa, w ginekologii estetycznej są blizny. Pacjentki, które rodzą w sposób naturalny mają rozciągniętą pochwę, bardzo często, nawet w 10% procentach, mają problemy z trzymaniem moczu, miały zszywane krocze po tych zabiegach i mają blizny, które bardzo często są bolesne i obniżają komfort współżycia. Technologia HIFU znalazła również zastosowanie przy leczeniu tych blizn, przy rozbijaniu ich i poprawie komfortu funkcjonowania w sferze seksualnej.

Jak to działa? 

Niezależnie od tego czy zastosujemy tę technologię na twarz czy śluzówkę pochwy mechanizm pozostaje ten sam. Emisja skondensowanych wiązek, fal ultradźwiękowych, które zatrzymują się na pewnej głębokości, doprowadzają tam do mikrouszkodzeń,  małych stanów zapalnych, które z kolei inicjują proces regeneracji. Można powiedzieć, że ten stan zapalny jest stymulacją procesu regeneracji tych tkanek. Uzyskujemy dzięki temu wzrost produkcji komórek, budząc się, zaczynają się dzielić. Jest ich coraz więcej, zaczynają produkować mediatory komórkowe, między innymi kolagen i elastynę. Poprzez stymulację tej odnowy komórkowej skóra staje się grubsza, napina się, bo ma więcej kolagenu i elastyny. Dzięki zastosowaniu technologii HIFU poprawia się również nawilżenie pochwy poprzez działanie na błonę śluzową. Jeżeli ściana pochwy jest odpowiednio napięta, to wpływa to również na poprawę kondycji kobiet cierpiących na nietrzymanie moczu.

Po zabiegu nie występuje żaden dyskomfort. Nie ma okresu rekonwalescencji, wstrzymywania się od współżycia seksualnego i nie ma tego problemu, który często pojawia się po zabiegach laserowych, z tym, że oddawanie moczu jest problemem dopóki wszystko się nie zagoi.

Artykuł sponsorowany

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *