Hormon beta HCG

Hormon beta HCG, którego poziom gwałtownie rośnie po zapłodnieniu to podstawa wiarygodnych testów ciążowych.

Test ciążowy wykrywa obecność hormonu HCG czyli ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej w organizmie już tydzień po owulacji. 

Choć domowy test ciążowy jest pierwszym informatorem o poziomie hormonu HCG w organizmie, to całkowitą pewność ciąży daje dopiero test poziomu Bhcg z krwi. Dzięki temu badaniu można ustalić dokładny poziom tego hormonu i określić wiek ciąży.

poziom beta HCG - czy jesteś w ciązy?
Normy beta hCG w kolejnych tygodniach od owulacji wynoszą : 3/4. tyg:  9 – 130 U/ml; 4/5. tyg.: 75 – 2600 U/ml;  5/6. tyg.:  850 – 20,800 U/ml;  6/7. tyg: 4,000 – 100,200 U/ml; 7/12. tyg: 11,500 – 289,000 U/ml;  12/16. tyg:  18,300 – 137,000 16 U/ml;   29 tyg: 1,400 – 53,000 29 U/ml; 41. tyg: 940 – 60,000 U/ml

Co to jest beta HCG czyli  gonadotropina kosmówkowa

Gonadotropina kosmówkowa to hormon wydzielany przez kosmówkę łożyska po zagnieżdżeniu się w niej zarodka.  Kosmówka to zewnętrzna błona płodowa osłaniająca ciało zarodka,  owodnię, omocznię i pęcherzyk żółtkowy; powstaje w 2 po zapłodnieniu z połączenia trofoblastu z mezodermą pozazarodkową. Około 10 tygodnia dzieli się na kosmówkę gładką i kosmatą, ta ostatnia współtworzy łożysko.

Poziom HCG rośnie kilka dni po zapłodnieniu, a dodatkowo  wzrasta po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Hormon HCG składa się z dwóch podjednostek: alfa- i beta-.  Podjednostka alfa jest wspólna dla hormonów HCG, TSH i LH, a beta jest charakterystyczna wyłącznie dla hormonu HCG.  I właśnie dlatego aby potwierdzić ciążę w badaniu krwi szuka się  zwłaszcza jednostki  beta. Hormon ten utrzymuje ciążę i wpływa na rozwój płodu.

Poziom gonadotropiny kosmówkowej w przebiegu ciąży

Gonadotropina kosmówkowa stymuluje wytwarzanie progesteronu przez ciałko żółte w jajniku. Jej poziom znacznie wzrasta po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy, a  więc już 6-12 dni od momentu owulacji; już wtedy  można  wykryć hormon HCG w moczu za pomocą domowych testów ciążowychTest najlepiej wykonać 10-12 dni po owulacji. Ilość jednostek HCG stale wzrasta i podwaja się co 2 -3 dni (patrz obrazek).

Maksymalny poziom beta HCG osiąga około 7-12 tygodnia ciąży i pozostaje podwyższony (ale może nieco spadać) aż do końca ciąży i ok. 3 tygodnie po porodzie.

Funkcje beta HCG  podczas ciąży

Hormon stymuluje pracę rozwijającej się przysadki mózgowej płodu i zwiększa liczbę hormonów tarczycy. U chłopców dodatkowo pobudza produkcję testosteronu w jądrach. W organizmie matki gonadotropina hamuje układ odpornościowy, dzięki czemu płód nie jest przez niego odrzucany jako ciało obce. HCG wpływa również na skład i ilość substancji odżywczych dostarczanych dziecku.

Nieprawidłowy, czyli zbyt niski poziom lub niedostateczny wzrost stężenia hormonu HCG u kobiety ciężarnej może pojawić się w przypadku ciąży pozamacicznej, przy ryzyku poronienia, niewydolności łożyska lub obumarciu płodu. Spadek poziomu HCG  oznacza duże prawdopodobieństwo poronienia. Jest to jednak bardzo rzadka sytuacja. Zbyt wysoki poziom gonadotropiny może, z kolei, wskazywać na ciążę bliźniaczą.

Hormon HCG brany jest również pod uwagę w badaniach przesiewowych mających na celu wykrywanie wad wrodzonych u dziecka. Na jego podstawie oraz wieku matki i innych czynników stwierdzane jest prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka m. in. zespołu Downa.

Gonadotropina kosmówkowa gdy nie jesteś w ciąży

U kobiet nie będących w ciąży oraz zdrowych mężczyzn poziom HCG we krwi wynosi mniej niż 5,0 mIU/ml.

Jeśli  jest on znacznie podwyższony, to może być objawem raka jąder lub raka jajników, a także innych typów nowotworu: żołądka, trzustki, jelita grubego, wątroby lub płuc. Komórki nowotworowe powodują wytwarzanie tego hormonu i wówczas  staje się on markerem nowotworowym.

Więcej czytaj na stronachfamilie-pl

 

 

Summary
Hormon Beta HCG
Article Name
Hormon Beta HCG
Description
Hormon beta HCG, którego poziom gwałtownie rośnie po zapłodnieniu to podstawa wiarygodnych testów ciążowych. Dobry i czuły test ciążowy wykrywa obecność hormonu HCG czyli ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej w organizmie już tydzień po owulacji. Dlaczego właśnie ten hormon ma tak istotne znaczenia dla zdrowia płodu?
Author
Publisher Name
Portal Zdrowia Seksualnego
Publisher Logo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *