Hormon beta HCG, którego poziom gwałtownie rośnie po zapłodnieniu to podstawa wiarygodnych testów ciążowych.
Test ciążowy wykrywa obecność hormonu HCG czyli ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej w organizmie już tydzień po owulacji.
Choć domowy test ciążowy jest pierwszym informatorem o poziomie hormonu HCG w organizmie, to całkowitą pewność ciąży daje dopiero test poziomu Bhcg z krwi. Dzięki temu badaniu można ustalić dokładny poziom tego hormonu i określić wiek ciąży.

Co to jest beta HCG czyli gonadotropina kosmówkowa
Gonadotropina kosmówkowa to hormon wydzielany przez kosmówkę łożyska po zagnieżdżeniu się w niej zarodka. Kosmówka to zewnętrzna błona płodowa osłaniająca ciało zarodka, owodnię, omocznię i pęcherzyk żółtkowy; powstaje w 2 po zapłodnieniu z połączenia trofoblastu z mezodermą pozazarodkową. Około 10 tygodnia dzieli się na kosmówkę gładką i kosmatą, ta ostatnia współtworzy łożysko.
Poziom HCG rośnie kilka dni po zapłodnieniu, a dodatkowo wzrasta po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy. Hormon HCG składa się z dwóch podjednostek: alfa- i beta-. Podjednostka alfa jest wspólna dla hormonów HCG, TSH i LH, a beta jest charakterystyczna wyłącznie dla hormonu HCG. I właśnie dlatego aby potwierdzić ciążę w badaniu krwi szuka się zwłaszcza jednostki beta. Hormon ten utrzymuje ciążę i wpływa na rozwój płodu.
Poziom gonadotropiny kosmówkowej w przebiegu ciąży
Gonadotropina kosmówkowa stymuluje wytwarzanie progesteronu przez ciałko żółte w jajniku. Jej poziom znacznie wzrasta po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy, a więc już 6-12 dni od momentu owulacji; już wtedy można wykryć hormon HCG w moczu za pomocą domowych testów ciążowych. Test najlepiej wykonać 10-12 dni po owulacji. Ilość jednostek HCG stale wzrasta i podwaja się co 2 -3 dni (patrz obrazek).
Maksymalny poziom beta HCG osiąga około 7-12 tygodnia ciąży i pozostaje podwyższony (ale może nieco spadać) aż do końca ciąży i ok. 3 tygodnie po porodzie.
Funkcje beta HCG podczas ciąży
Hormon stymuluje pracę rozwijającej się przysadki mózgowej płodu i zwiększa liczbę hormonów tarczycy. U chłopców dodatkowo pobudza produkcję testosteronu w jądrach. W organizmie matki gonadotropina hamuje układ odpornościowy, dzięki czemu płód nie jest przez niego odrzucany jako ciało obce. HCG wpływa również na skład i ilość substancji odżywczych dostarczanych dziecku.
Nieprawidłowy, czyli zbyt niski poziom lub niedostateczny wzrost stężenia hormonu HCG u kobiety ciężarnej może pojawić się w przypadku ciąży pozamacicznej, przy ryzyku poronienia, niewydolności łożyska lub obumarciu płodu. Spadek poziomu HCG oznacza duże prawdopodobieństwo poronienia. Jest to jednak bardzo rzadka sytuacja. Zbyt wysoki poziom gonadotropiny może, z kolei, wskazywać na ciążę bliźniaczą.
Hormon HCG brany jest również pod uwagę w badaniach przesiewowych mających na celu wykrywanie wad wrodzonych u dziecka. Na jego podstawie oraz wieku matki i innych czynników stwierdzane jest prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka m. in. zespołu Downa.
Gonadotropina kosmówkowa gdy nie jesteś w ciąży
U kobiet nie będących w ciąży oraz zdrowych mężczyzn poziom HCG we krwi wynosi mniej niż 5,0 mIU/ml.
Jeśli jest on znacznie podwyższony, to może być objawem raka jąder lub raka jajników, a także innych typów nowotworu: żołądka, trzustki, jelita grubego, wątroby lub płuc. Komórki nowotworowe powodują wytwarzanie tego hormonu i wówczas staje się on markerem nowotworowym.
Więcej czytaj na stronach


Dodaj komentarz