Hormonalna Terapia Zastępcza – czy to dobry sposób na menopauzę?

Hormonalna Terapia Zastępcza, HTZ owiana jest legendą – mówi sie o wzrastającym ryzyku chorób nowotworowych i innych negatywnych skutkach dla organizmu

Trzeba jednak pamiętać, że wraz z rozwojem medycyny otrzymujemy coraz doskonalsze leki. Terapia hormonalna może byc dzisiaj idealnie dopasowana do potrzeb pacjentki

dr Katarzyna Lewicka – ginekolog-położnik II stopień specjalizacji; ginekolog dziecięcy; ginekolog endokrynolog ultrasonografista, Klinika Zdrowia Duomed

Czy to prawda, że hormonalna terapia zastępcza choć łagodzi objawy menopauzy, to jest bardzo szkodliwa dla organizmu?

Należy zdawać sobie sprawę z korzyści zastępczej terapii hormonalnej (HTZ), ale także z zagrożeń jakie niesie.

Jak stosować terapię hormonalną

Hormonalna Terapia Zastępcza - wskazania i stosowanie
Strach ma wielkie oczy. Zamiast bać się HTZ, zamiast słuchać sąsiadek i przemądrych koleżanek lepiej sie po prostu przebadać. Na podstawie badań lekarz dobierze taki zestaw hormonów, który będzie optymalny dla Ciebie.

Aby stosować hormonoterapię zastępczą trzeba przede wszystkim regularnie przeprowadzać różnorodne badania: USG piersi, mammografię, tomografię komputerową, cytologię, USG narządów wewnętrznych, regularne wizyty u ginekologa, badania krwi. Należy także sprawdzić parametry krzepnięcia krwi, choroby trzustki i wątroby oraz wziąć pod uwagę palenie papierosów. Hormonalna terapia zastępcza jest dla kobiety  bardzo korzystna – dopóki nie pojawią się jej skutki uboczne.

Ryzyko zakrzepów 

Regularne badania są bardzo ważne ze względu na to, że hormony zwiększają gotowość zatorowo-zakrzepową, oznacza to zwiększone ryzyko zatoru lub zakrzepu. Także palenie papierosów przez kobiety powyżej 35 roku życia podwyższa to ryzyko. Jeżeli dodatkowo mamy obciążenia genetyczne w tym kierunku może się okazać, że nie warto  stosować hormonoterapii zastępczej.

Wskazania do stosowania hormonalnej terapii zastępczej 

 

Bardzo ważnym aspektem są również wskazania do stosowania HTZ. Niektóre kobiety miesiączkują regularnie, a podczas przekwitania po prostu przestają miesiączkować, czują się dobrze,i  jedynie od czasu do czasu doświadczając delikatnych objawów menopauzy i zapominają o pomocy ginekologicznej. Jednak część kobiet cierpi podczas menopauzy na krwotoki, nieregularne miesiączki, silne uderzenia gorąca, niestabilność emocjonalną i nie są w stanie normalnie funkcjonować. W takich wypadkach warto zastanowić się wspólnie z ginekologiem nad zastosowaniem HTZ omawiając dokładnie korzyści i wady.

Ryzyko chorób nowotowrowych 

Ryzyko chorób nowotworowych narządu rodnego przy hormonoterapii zastępczej faktycznie minimalnie wzrasta, dlatego bardzo ważne są regularne badania.

Uważam, że największą krzywdą jaką kobieta może sobie wyrządzić jest stosowanie HTZ bez odpowiedniej konsultacji z lekarzem. Regularne badania kontrolne wyrównują podwyższone ryzyko zachorowań podczas terapii i pozwalają kobietom źle przechodzącym menopauzę normalnie funkcjonować. Oczywiście nie każda kobieta może, powinna i chce stosować hormonalna terapię zastępczą.

Summary
Hormonalna Terapia Zastępcza - czy to dobry sposób na menopauzę?
Title
Hormonalna Terapia Zastępcza - czy to dobry sposób na menopauzę?
Description

Hormonalna Terapia Zastępcza może przynieść ulgę w menopauzie. Zanim się na nią zdecydujemy trzeba się dokładnie przebadać i omówić z ginekologiem ryzyko skutków ubocznych. Jeśli kobieta pali, to ryzyko staje się wyższe. Mówi Katarzyna Lewicka - ginekolog endokrynolog

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *