Artykuł sponsorowany
Implant antykoncepcyjny to jednoskładnikowa, nowoczesna forma antykoncepcji długoterminowej
Implanty przeznaczone są dla młodszych kobiet. Ich skuteczność oceniana jest bardzo wysoko
dr n. med. Iryna Kozicka – specjalista ginekolog położnik, ekspert ginekologii estetycznej, Klinika medycyny estetycznej i ośrodek SPA SkinClinic, tel. 22 424 46 46 , 22 635 43 53, tel.kom. 663 40 10 10
Co to jest Implant antykoncepcyjny – jak działa, jaka jest jego skuteczność? Jak często trzeba go wymieniać? Jak się go wszczepia?
Implanty antykoncepcyjne są rodzajem antykoncepcji nie codziennej. Ich użycie polega na wszczepieniu implantu pod skórę.
Jak działa implant antyko
ncepcyjny?
Implant antykoncepcyjny zawiera tylko jeden hormon – progesteron, nie zawiera natomiast estrogenu. Wszczepia się go w pierwszej fazie cyklu, czyli zazwyczaj pomiędzy pierwszym, a piątym jego dniem. Moment aplikacji ustalono w ten sposób między innymi po to, aby wykluczyć możliwość ciąży. Implant jest wszczepiany w prawe lub lewe ramię. Jego działanie polega na hamowaniu uwalniania komórki żeńskiej oraz na oddziaływaniu na śluz szyjkowy, który zapobiega przedostawaniu się plemników do jamy macicy.
Jaka jest skuteczność implantu?

Implanty mają najwyższą skuteczność spośród wszystkich dostępnych metod antykoncepcji hormonalnej. Jeżeli porównamy typowe środki i idealne używanie implantu, to nie różnią się one od siebie. W obu przypadkach na 1000 kobiet przypada 0,5 ciąż. Natomiast w przypadku tabletek antykoncepcyjnych w stosowaniu idealnym są to 4 ciąże na 1000 kobiet, a w prawdziwym życiu od 40 do 60 ciąż.
Kto może stosować implanty antykoncepcyjne?
Implanty antykoncepcyjne stosuje się u kobiet, które nie chcą bądź nie mogą przyjmować tabletki dwuskładnikowej, która zawiera estrogen. Jest to szczególnie ważne w przypadku pacjentek, które palą papierosy lub należą do starszej grupy wiekowej. W wymienionych grupach pacjentek stosowanie syntetycznych estrogenów nie jest wskazane.
Implanty antykoncepcyjne mogą być stosowane w każdej grupie wiekowej, jednak zgodnie z rekomendacjami Amerykańskiego Towarzystwa Ginekologicznego są polecane głównie dla młodszej grupy wiekowej, w celu eliminacji pomyłki przy braniu tabletek.
Jak często implanty należy wymieniać ?
Implanty antykoncepcyjne są wszczepiane podskórnie na 3 lata, niemniej jednak u pacjentek otyłych może on być usunięty nieco wcześniej. Implant w większości wypadków hamuje miesiączkowanie, ale czasami powoduje dodatkowo krwawienia z dróg rodnych.
Implant może być wszczepiony w znieczuleniu miejscowym lub bez niego. Jest to procedura bardzo krótka, przeprowadzana od 2 do 5 dnia cyklu miesiączkowego. Implant usuwa się po trzech latach poprzez niewielkie nacięcie z reguły w miejscu założenia implantu. Po usunięciu implantu płodność wraca praktycznie natychmiast.
Implant antykoncepcyjny zawiera tylko jeden hormon - progesteron, nie zawiera natomiast estrogenu. Wszczepia się go w pierwszej fazie cyklu, czyli zazwyczaj pomiędzy pierwszym, a piątym jego dniem. Jest wszczepiany w wewnętrzną część prawego lub lewego ramienia. Jego działanie polega na hamowaniu uwalniania komórki żeńskiej oraz na oddziaływaniu na śluz szyjkowy, który zapobiega przedostawaniu się plemników do jamy macicy. O tym jak działa implant antykoncepcyjny i jak często należy go wymieniać, mówi dr Iryna Kozicka z warszawskiej kliniki SkinClinic
Dodaj komentarz