Implanty piersi a karmienie piersią

Implanty piersi a ciąża i karmienie.

Implanty silikonowe nie są zagrożeniem dla ciężarnej, a karmienie piersią nie uszkadza implantów.

dr Agnieszka Sura – lekarz specjalista medycyny estetycznej; Centrum Medyczne Boston Clinic.

Czy planując ciążę i karmienie piersią powinnam usunąć implanty piersi?

Kilka lat temu znana wokalistka, właścicielka imponujących implantów ogłosiła, że ponieważ planuje dziecko pozbywa się wkładek. Na razie jedno i drugie zostało w sferze planów, ale problem jest ciekawy: czy implanty piersi mają szkodliwy wpływ na ciążę i czy uniemożliwiają karmienie piersią?

Nie ma ograniczeń wiekowych dla implantów piersi.

Implanty piersi są przeznaczone i zarejestrowane dla Pań w różnym wieku: od osiemnastolatek począwszy, a skończywszy na kobietach w wieku bardzo dojrzałym. Nie ma tutaj ograniczeń i nie ma przeciwwskazań u pacjentek, które jeszcze nie rodziły.

Nawet po wszczepieniu implantów pacjentka, która zajdzie w ciążę może po porodzie karmić piersią. Może się też zajmować dzieckiem bez żadnych ograniczeń.

Implanty to standardy współczesności: wiadomo, że pacjentki zachodzą w ciążę coraz później, a w swoich najlepszych latach chcą wyglądać jak najlepiej i czuć się atrakcyjnie. Żaden implant, który ma odpowiednią rejestrację, a najbardziej restrykcyjna jest rejestracja FVA nie jest przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę i karmienia piersią.

implanty silikonowe piersi a ciąża i akrmienie
Implanty silikonowe wszczepiane są pod mięsień i omijają przewody mlekowe – jeśli wkładki są certyfikowane, a zabieg robiony w renomowanej klinice młode matki mogą być spokojne. Oczywiście – nie powiększamy biustu będąc już w ciąży.

Przebieg zabiegu powiększania biustu. 

Powiększenia piersi dokonuje się poprzez wszczepienie implantów piersiowych. Obecnie stosuje się implanty wypełnione solą fizjologiczną (solne) lub żelem silikonowym (silikonowe), mogą one mieć różną wielość i kształt, np. mogą być okrągłe lub naturalne jak kropla. Ich wielkość rodzaj i kształt dobierany jest w zależności od kształtu piersi pacjentki przed zabiegiem, budowy klatki piersiowej oraz życzenia pacjentki.

Podczas powiększania piersi implanty umieszcza się pod gruczołem piersiowym lub pod mięśniem takie umiejscowienie implantów pozwala na prawidłową pracę gruczołu piersiowego w czasie ciąży i karmienia. Wszczepienie implantów odbywa się poprzez dwa cięcia długości kilku centymetrów umiejscowione w fałdach podsutkowych, które są niewidoczne w normalnych warunkach. Inna lokalizacja cięć to okolica pachy lub na granicy otoczki brodawki sutkowej. Zabieg trwa około 1,5 godziny.

Powiększanie piersi a karmienie piersią
Jeśli i wkładki mają rejestrację FVA to są bezpieczne dla matki i dziecka.

Po zabiegu zakładane są opatrunki z bandaża elastycznego oraz wymagane jest noszenie specjalistycznych staników. W tym okresie wskazane jest ograniczenie aktywności fizycznej. Przez 6 tygodni zabronione jest pływanie i unoszenie ramion do góry. Konsekwencjami zabiegu są bolesność, obrzęk, osłabienie. Normalny wygląd piersi uzyskuje się po kilku tygodniach, całkowite gojenie trwa około 2 miesiące, uprawianie sportów wskazane jest dopiero po 3 miesiącach.

Możliwe powikłania

Powikłania i złe wyniki zdarzają się niezwykle rzadko, czasami jednak mogą się pojawiać. Najczęściej spotykane to: powikłania wczesne (krwiak, infekcja, zropienie rany – powikłania te mogą spowodować przedłużone gojenie, sączące rany, nieestetyczne blizny a w przyszłości konieczność wykonania operacji korekcyjnej) oraz powikłania późne (powstanie wokół protezy torebki włóknistej powodującej stwardnienie piersi).

Czy wiecie, że...
Z badań przeprowadzonych specjalnie dla Portalu Zdrowia Seksualnego wynika, że mężczyźni lubią kobiety z dużymi piersiami. Jeśli twierdzą co innego najprawdopodobniej kłamią.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *