Ciąża po odstawieniu wieloletniej antykoncepcji musi być przemyślana: należy zadbać o dobry stan zdrowia, przeprowadzić badania laboratoryjne. Po latach zabezpieczania się przed zajściem w ciąże spotykasz tego jednego, jedynego i nagle: Bach!!!! Chcecie się razem zestarzeć i chcecie mieć dziecko….
dr Jacek Tulimowski – specjalista ginekologii i położnictwa
Jaki czas po odstawieniu pigułek mogę starać się o dziecko?
Pierwsze próby zajścia w ciążę
Bardzo częste pytanie: kończymy brać antykoncepcję hormonalną i zaczynamy myśleć o macierzyństwie
czyli ciąża po antykoncepcji.
Czy po odstawieniu ostatniej tabletki powinnyśmy czekać tydzień, miesiąc rok?
Odstawiamy tabletki, czekamy na pierwszą miesiączkę, a potem na drugą i sprawdzamy, czy wystąpiła zgodnie z “harmonogramem” czyli 28/30 dni po poprzedniej miesiączce, czy jest prawidłowa czyli nie nazbyt obfita. Jeżeli stwierdzimy, że wszystko jest w normie to w następnym cyklu możemy już planować ciążę.
Proszę pamiętać, że do tego jest potrzebne przygotowanie do ciąży czyli zdrowy tryb życia, prawidłowe badania laboratoryjne, brak infekcji pęcherza, brak infekcji pochwy, brak infekcji układu moczowego czyli nerek.
W ciągu miesiąca od zakończenia antykoncepcji owulacja jest odblokowana, cykl pracuje prawidłowo, owulacja jest w środku cyklu czyli +/- 14 dni przed następną miesiączką i zajście w ciążę powinno być prawdopodobne. Jeżeli mimo starań przez następne 6 miesięcy ciąża po zaprzestaniu przyjmowania antykoncepcji się nie pojawia wskazany jest kontakt z lekarzem. On sprawdzi co mogło się stać, że ciąży nie ma. Może okazać się, że problem nie leży po stronie kobiety!
Produkcja plemników.
Plemnik, po angielsku spermatozoon (od słowa spermatogeneza) to męska komórka rozrodcza.
Plemniki po raz pierwszy zaobserwował w 1677 roku Antoni van Leevenheuk – twórca mikroskopu. U zdrowego mężczyzny zwykle podczas ejakulacji est od 100 do 500 milionów plemników.
Plemnik składa się z główki, w której zawarty jest materiał genetyczny, wstawki i witki która wprawia go w ruch. We wstawce znajdują się mitochondria, co także związane jest z poruszaniem się (ludzkie plemniki poruszają się z szybkością ok. 0,1mm/s).
Plemniki powstają w jądrach w wyniku spermogenezy, po czym dojrzewają w najądrzu. Jeden cykl spermatogenezy trwa około 16 dni. Do wytworzenia w całości dojrzałej spermy potrzebne jest około 5 cykli, czyli ponad 2 miesiące. Choroby przebyte podczas pierwszego cyklu: infekcje z gorączka, urazy jąder i prącia, zapalenie nerek, niedobór żelaza, chemioterapia, leki na nadciśnienie, ale także zaburzenia miażdżycowe, metaboliczne i hormonalne (np niedobór testosteronu) mogą wpłynąć na dojrzałą spermę i pogorszyć jej jakość.
Plemniki a stres i alkohol
Badania nad płodnością naszego gatunku wykazały, że nie tylko płodność kobiety jest cykliczna. Mężczyźni także mają cykle płodności.
O cyklach kobiecych dowiadujemy się od dzieciństwa: nasze matki miewały trudne dni, nasze siostry krzyczały, żeby nie wchodzić im do łazienki; starsi koledzy rozmawiali o miesiączkach swoich dziewczyn. Za to nie każdy wie, że mężczyzna też ma swój cykl, przy czym ten cykl jest mocno rozciągnięty w czasie.
Proszę sobie wyobrazić linię produkcyjną, na której cały czas coś powstaje, ale żeby coś powstało, to poszczególne elementy muszą być modelowane, sklejane, skręcane; i tak jest właśnie z plemnikami.
Mam wielu pacjentów, którym uświadamiam, że w rozrodzie znaczenie ma wszystko. Szczególnie, że mają milion lub dwa miliony plemników, które mają być gotowe do do zapłodnienia pobranej właśnie od żony (dla procedury in vitro) komórki jajowej. Pacjentom przypominam, że nawet miesiąc wcześniej nie wolno im iść na popijawę z chłopakami, palić ziół etc. Panowie nie mają świadomości, że każde ich działanie odbija się na jakości nasienia. Efektem zapomnienia jest sytuacja, w której mężczyzna w dniu zabiegu musi dostarczyć plemniki, a ich albo nie ma, albo są bardzo złej jakości.
Plemnik a komórka jajowa.
Do powstania komórki jajowej wystarczy kilkanaście dni. Żeby powstał plemnik, który znajduje się w nasieniu potrzeba około trzech miesięcy. Tyle właśnie trwa przekształcanie pierwotnej komórki w jądrze w formę plemnika, w dodatku komórki, która może przeżyć poza organizmem mężczyzny, ale w drogach rodnych kobiety 24, a najwyżej 72 godziny.
Ten cykl jest długi, w związku z tym może być zaburzony różnymi elementami: chorobami, urazami, szokami termicznymi, jakąś imprezą :”światło i dźwięk” w naszej firmie, o której nawet już nie pamiętamy. Jak na twardym dysku wszystko się zaznacza w tym procesie produkcji plemników i stąd zmienność w badaniu nasienia.
Bierzesz pigułki a budzi się w Tobie instynkt macierzyński? W ciągu miesiąca od zakończenia antykoncepcji przez kobietę owulacja jest odblokowana, cykl pracuje prawidłowo, owulacja jest w środku cyklu czyli +/- 14 dni przed następną miesiączką i zajście w ciążę powinno być prawdopodobne - wyjaśnia dr Jacek Tulimowski, ginekolog położnik
Dodaj komentarz