Antykoncepcja czy magia: karmienie piersią, seks w wannie, współżycie podczas menstruacji

Antykoncepcja owiana jest legendą

Karmienie piersią, kąpiel, współżycie podczas menstruacji jako metody antykoncepcyjne. Zanim obejrzysz film załóż się sama ze sobą: działa, czy nie działa.

dr Jacek Tulimowski – specjalista ginekolog położnik 

Koleżanka powiedziała mi, że seks w wannie jest absolutnie bezpieczny, bo gorąca woda zabija plemniki. Czy to prawda? Czy to prawda, że podczas miesiączki nie można zajść w ciążę? 

Karmienie piersią jako metoda antykoncepcyjna
Ciekawe, że w XXI wieku, kiedy potrafimy sklonować owcę, a na wakacje niedługo pojedziemy na Marsa – krąży tyle mitów. Najbardziej rozpowszechniony to ten, że miesiączka i laktacja zabezpieczają przed ciążą.Oj – mieliby radość bracia Grimm. Prawda jest taka, że po trzech miesiącach antykoncepcja w postaci laktacji nie jest metodą skuteczną! Seks w czasie menstruacji nie jest bezpieczny nigdy.

Antykoncepcja rozumiana jako karmienie piersią nie jest antykoncepcją.

Wydaje nam się, że w momencie urodzenia dziecka karmienie piersią zapewni nam spokój i planowanie macierzyństwa. Rzeczywiście, przez pierwsze trzy miesiące od momentu urodzenia dziecka, karmiąc więcej niż 6-7 razy na dobę, możemy się spodziewać tego, że poziom prolaktyny, który jest wtedy bardzo wysoki, będzie działał wtedy antykoncepcyjnie i blokował owulację.

Po trzech miesiącach karmienia piersią, regularnie, musimy wprowadzić jakąś dodatkową metodę antykoncepcji. Tych metod jest wiele. Może to być metoda barierowa, chemiczna czy też środki plemnikobójcze. Mogą być to tabletki antykoncepcyjne zawierające jeden hormon, czysty progesteron, mogą to być wkładki antykoncepcyjne albo implanty z progesteronem. Natomiast rzeczywiście po trzech miesiącach antykoncepcja w postaci laktacji nie jest metodą skuteczną i zgodzą się panie ze mną, że nie jedna z pań po wizycie patronażowej za kilka miesięcy dowiedziała się, że jest ponownie w ciąży.

Karmienie piersią nie jest antykoncepcją!

Prolaktyna (PRL) to hormon produkowany przez przedni płat przysadki mózgowej. Odpowiada za prawidłowy rozwój młodych kobiet, a także stymuluje ciałko żółte do produkcji progesteronu (hormonu niezwykle ważnego do prawidłowego rozwoju ciąży). Odpowiedzialny jest za karmienie piersią, gdyż kontroluje wytwarzanie mleka przez gruczoły piersiowe. Normalnie jest go niewiele u mężczyzn, jak i kobiet, które nie są w ciąży. Wysoki poziom prolaktyny zaburza wydzielanie gonadotropin, co z kolei powoduje brak owulacji, a więc niemożność zajścia w ciążę.

Seks w wannie jako antykoncepcja

Wszystkie metody antykoncepcji, nazwijmy to, po stosunku, które polegałyby na zastosowaniu wysokiej temperatury, gorącej wody, alkoholu są metodami które zupełnie nie działają.

Proszę pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy: każdy seks bez jakichkolwiek zabezpieczeń niesie ze sobą ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę. Jaki procent? Nie jestem w stanie na to pytanie dokładnie odpowiedzieć, natomiast jeżeli pacjentka mówi o tym, że uprawiała seks bez zabezpieczenia to istnieje oczywiście ryzyko zajścia w ciążę.

Współżycie podczas menstruacji

Współżycie w czasie menstruacji. Mówiono Ci, że seks w czasie miesiączki jest absolutnie bezpieczny i nie może skończyć się ciążą? Nie wierz w to.

Wg wielu pacjentek i internautek okres menstruacji jest okresem całkowicie bezpiecznym antykoncepcyjnie. Niestety jest to typowy mit. Proszę pamiętać, że rzeczywiście bezpieczeństwo jest dość wysokie, ale nie sięgające 100%. ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że mimo menstruacji i stosunku w czasie menstruacji, które przez większość par jest uznawany za stosunek bezpieczny, to jednak niewielka ilość par – od kilku do 10% może zajść w ciążę.

Wynika to z odmiennego u każdej pacjentki cyklu hormonalnego, poziomu hormonów; mimo że te poziomy hormonów są porównywalne; mimo, że hormony w cyklu są te same,  to jednak każda z pacjentek ma troszeczkę inny system poziomu hormonalnego i owulacja może wystąpić.

Proszę też pamiętać, że plemniki nie funkcjonują kilka godzin, a 72 godziny; w związku z powyższym jeśli dzień po stosunku dojdzie do owulacji  to kobieta może zajść w ciążę, mimo że nie planowała tej ciąży, a uprawiając seks w czasie menstruacji uważała, że jest całkowicie zabezpieczona. Nic bardziej mylnego.

Pamiętajmy: menstruacja przed ciążą nas nie broni.

 

Dość często w naszym Portalu otrzymujemy pytania dotyczące antykoncepcji o charakterze „ludowym”. Metody rzekomo skutecznej „antykoncepcji”  wspomniane w pytaniach bywają pozbawione jakiegokolwiek sensu, a konsekwencją ich stosowania może być nie tylko ciąża, ale poważny uszczerbek na zdrowiu, czasami zagrożenie życia. Pocztą pantoflowa metody te rozpowszechniane są szeroko.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *