Leczenie endometriozy możliwe jest na dwa sposoby – operacyjnie i farmakologicznie.
Współcześnie medycyna przychyla się do operacyjnych metod leczenia przerostu endometrium.
dr Piotr Żołnierczyk – specjalista II stopnia w zakresie ginekologii i położnictwa
Czy endometriozę można całkowicie wyleczyć? Ile trwa leczenie? czy jest bolesne?
Nowe trendy medyczne wskazują na operacyjne metody leczenia endometriozy.
Hormonalne metody leczenia endometriozy
Na czym polegać może leczenie hormonalne, leczenie zachowawcze? Wiemy, że po menopauzie, kiedy przestają działać hormony płciowe, nie ma dobrej produkcji estrogenów – endometrioza nie występuje. Zmiany chorobowe ulegają recesji, zminimalizowaniu, w końcu zanikają. Biorąc pod uwagę to zjawisko w leczeniu endometriozy metodami hormonalnymi u pacjentki stan sztucznej menopauzy.
Wywołanie sztucznej menopauzy
Blokuje się cykl miesiączkowy kobiety, wprowadza się ją w stan sztucznej menopauzy, co ma swoje konsekwencje dla całokształtu samopoczucia, zdrowia i kondycji. Jeżeli zablokujemy miesiączkę, zablokujemy czynność estrogenną, wyłączymy działanie podstawowego hormonu szczęścia kobiety, to ma to kolosalne znaczenie dla calości jej funkcjonowania społecznego, rodzinnego, dla życia seksualnego. Dochodzi do zmian takich jak wysuszenie pochwy, nieprawidłowe zwilżanie, skłonność do mikrourazów. Da się także zaobserwować zmiany zanikowe i zmiany psychiczne, ze stanami depresyjnymi włącznie. Stany depresyjne powodują pogorszenia samopoczucia ogólnego, zaniżenia poczucia własnej wartości. Dlatego blokowanie menstruacji na dłuższy czas jest ryzykowne, a żeby uzyskać efekt terapeutyczny kobieta musi poddać się przynajmniej półrocznemu lub rocznemu leczeniu.
Operacyjne leczenie endometriozy
Pól roku, czy rok leczenia to nie jest mało, przez ten czas kobieta wyłączona z funkcji hormonalnej czuje się niepełnowartościowa, więc jeśli to leczenie można zastąpić usuwając zmiany chirurgicznie metodą mało inwazyjną dzięki laparoskopii, to odbywa się to z korzyścią dla pacjentki.
Oczywiście, najgorsze są przypadki zmian rozsianych, penetrujących głęboko do różnych narządów. Bardzo przykra jest endometrioza w przegrodzie odbytniczo-pochwowej, wtedy bolesne bywają nawet wypróżnienia. Pojawia się dyspareunia, czyli silna bolesność przy współżyciu. Są to przypadki trudne, staramy się je leczyć chirurgicznie, natomiast zakres i stopień trudności tych zabiegów jest dosyć wysoki. Działamy w bezpośrednim sąsiedztwie kiszki stolcowej, z drugiej strony jest pęcherz moczowy, są to duże naczynia, także takie operacje mogą mieć pewne ryzyko powikłań.
Ryzyko operowania endometriozy
Endometrioza nie jest chorobą nowotworową, ale konsekwencje nacieku dla tkanki są nieco zbliżone do nacieku nowotworowego, czyli tkanka ta jest bardziej krucha. Operowanie, szycie, preparowanie w obrębie tkanki chorej z naciekami endometriozy jest ryzykowne i nie we wszystkich przypadkach takie leczenie jest skuteczne i możliwe. Wtedy musimy odwoływać się do jakichś metod leczenia farmakologicznego.
Endometrioza nie jest chorobą nowotworową, ale konsekwencje nacieku dla tkanki są nieco zbliżone do nacieku nowotworowego, czyli tkanka ta jest bardziej krucha. Operowanie, szycie, preparowanie w obrębie tkanki chorej z naciekami endometriozy jest ryzykowne i nie we wszystkich przypadkach takie leczenie jest skuteczne i możliwe mówi ginekolog dr Piotr Żołnierczyk
Dodaj komentarz