Małe piersi – czy można je pobudzić do naturalnego wzrostu?

Małe piersi są przedmiotem rozpaczy nastolatek i dojrzałych kobiet.

Nie wiadomo dlaczego przyjęło się, że kobieta powinna mieć duży biust. Prawdopodobnie ma to związek z dawnymi wizerunkami Bogini Płodności i męskimi fantazjami. W powszechnej świadomości funkcjonuje więc wiele poglądów na to, jak piersi pobudzić do wzrostu – jedna z recept to jedzenie szpinaku i zupy pomidorowej. A co na to lekarz?

dr Katarzyna Lewicka – Ginekolog-położnik II stopień specjalizacji; ginekolog dziecięcy; ginekolog endokrynolog ultrasonografista, Klinika Zdrowia Duomed

Mam bardzo mały biust, a marzę o dużym i pełnym. Chcę więc zapytać kiedy piersi przestają rosnąć i czy można je “zmusić”, żeby były większe? Może są jakieś środki hormonalne?

Nie można wpływać na wielkość piersi poprzez podawanie hormonów. Oczywiście, mogą się one poprzez rozmaite terapie hormonalne delikatnie powiększyć, ale jest to skutek uboczny, bo rozmiar biustu jest uwarunkowany genetycznie.

Piersi – cecha osobnicza 

U każdej zdrowej kobiety piersi są cechą osobniczą i dopasowują się do jej wyglądu, budowy szkieletu.
Kobiety cierpiące na nadprodukcję hormonów płciowych męskich charakteryzują się męską sylwetką, nasilonymi zmianami trądzikowymi oraz hirsutyzmem (nadmiernym owłosieniem). Jest to jednak zaburzenie. W takiej sytuacji piersi rzeczywiście nie są odpowiednio wykształcone i przypominają męskie, a jeżeli uda się obniżyć poziom hormonów piersi mogą urosnąć.

Anatomia piersi 

Pierś, czyli gruczoł piersiowy to parzysty narząd i największy gruczoł skórny. Gruczoł ten w pełni rozwija się u kobiet, u mężczyzn nigdy nie osiąga stadium pełnego rozwoju. Piersi są ułożone symetrycznie na przedniej ścianie klatki piersiowej pomiędzy trzecim a szóstym/siódmym żebrem. Ich granice wyznaczają brzeg mostka i linia pachowa.

Anatomia piersi

Kiedy i jak piersi rosną? 

Wzrost piersi rozpoczyna się w okresie pokwitania, gdy jajniki zaczynają produkować estrogen. Ostatecznie rozmiar piersi związany jest z genetyczną wrażliwością na ten hormon. Piersi rozwijają się z tzw. zawiązków apokrynowych, czyli kulistych zgrubień naskórka wrastających w głąb podłoża już od 4. miesiąca życia płodowego.

Pierś  zbudowana jest z:

  • tkanki gruczołowej – ciała sutka (corpus mammae) i otaczającego je ciała tłuszczowego (corpus adiposum mammae).
  • brodawki sutkowej (papilla mammae), zajmująca środek okrągłego, pigmentowanego pola, zwanego otoczką brodawki sutkowej (areola mammae). Brodawka i jej otoczka mają ciemniejsze zabarwienie  wskutek nagromadzenia się melaniny w naskórku. W okresie ciąży i karmienia piersią zabarwienie staje się wyraźniejsze, a pigmentacja  nigdy nie wraca do stanu sprzed ciąży.
  • gruczołów otoczki, czyli wielkich gruczołów kłębkowatych oraz gruczołów łojowych i potowych. W otoczce przebiegają promieniste włókna mięśniówki gładkiej, powiązane z mięśniówką brodawki
  • otaczającej tkanki tłuszczowej
  • sieci naczyń krwionośnych, limfatycznych i nerwów

Cała pierś  składa się z 15-20 płatów gruczołów pęcherzykowych, z których uchodzą przewody mleczne, rozszerzające się na brodawce w zatokę mleczną. Podczas ciąży przewody mleczne rozrastają się, a w okresie przekwitania tkanka gruczołowa zanika.

Od czego zależy rozmiar piersi ? 

Wielkość gruczołu piersiowego zależy głównie od wrażliwości organizmu na estrogen i grubości tkanki tłuszczowej. Nie ma tu żadnego związku z możliwościami laktacyjnymi.  Wielkość tkanki tłuszczowej zmienia się w czasie – gdy kobieta chudnie maleje także jej biust, gdy tyje – biust powiększa się.

Piersi starzeją się najszybciej 

U młodych dziewcząt piersi są bardzo jędrne, bo ilość tkanki gruczołowej przewyższa ilość tkanki tłuszczowej. Już po trzydziestce, odpowiadającego za elastyczność skóry, kolagenu ubywa i biust troszkę opada. Uwaga! Nikotyna przyspiesza utratę kolagenu! Nieustannie narażone na działanie hormonów, tycie i chudnięcie, piersi starzeją się kilka lat szybciej niż inne części ciała – dlatego bardzo istotne jest dbanie o skórę piersi, dobór odpowiedniego biustonosza – ma być nie tylko seksowny, ale przede wszystkim wygodny i odpowiednio amortyzujący bodźce.

Podczas menopauzy piersi przechodzą najgwałtowniejszą przemianę, tracąc kształt i resztki jędrności. W efekcie spadku produkcji hormonów żeńskich, więzadła sutków rozciągają się. Często piersi stają się nadwrażliwe i tkliwe na dotyk.

 Po co kobietom piersi? 

duży biust
Duży biust bywa przekleństwem. Na przykład trudniej go ubrać – choć mężczyźni i kobiety kochają większe piersi, projektanci mody uważają, że nie zasługują one na uwagę. Duży biust utrudnia uprawianie sportu, obciąża kręgosłup, jest trudniejszy do samobadania i szybko się starzeje. Dlaczego więc powiększanie piersi jest najczęściej przeprowadzanym zabiegiem chirurgii plastycznej?

Szeroka, płaska i owłosiona klatka piersiowa mężczyzny stanowi wyraźny kontrast wobec wypukłej i gładkiej piersi kobiety. Antropolodzy dowodzą, że różnicę tę zawdzięczamy ewolucji, a konkretnie podziałowi pracy między płciami. Mężczyźni polujący potrzebowali efektywniejszego oddychania, a to z kolei wymagało szerszej klatki piersiowej. W błędzie jest ten, kto sądzi, że budowa kobiecej piersi ma wyłącznie związek z karmieniem potomstwa. Inne naczelne mają piersi raczej płaskie, choć nieco uwypuklają się w okresie karmienia. Takie płaskie piersi – o ironio! – są łatwiejsze do ssania dla oseska. Kobiety maja wysklepione klatki piersiowe nawet wtedy, gdy nie produkują mleka i – jak twierdzą uczeni – ma to wyłącznie związek z manifestacją płci. Podczas laktacji objętość i ciężar piersi zwiększa się zaledwie o jedną trzecią, co oznacza, że dwie trzecie wielkości piersi nie ma żadnego związku z karmieniem. Słynny badacz mowy ciała ludzkiego – Desmond Morris twierdzi, że półkolisty kształt piersi kobiecej ma związek z sygnalizacją seksualną. Jego zdaniem półkoliste kształty są w przyrodzie silnym bodźcem seksualnym stymulującym samce do podążania za samicą. Kobiece piersi oddziałują najpierw jako bodźce wizualne, a w drugiej kolejności dotykowe.

Piersi – sprawa publiczna 

W związku z tą swoją funkcją kobiece piersi stawały się często sprawą publiczną – purytanie i Hiszpanie z czasów inkwizycji wymagali od kobiet spłaszczania piersi za pomocą ciasnych tkanin lub… ołowianych płytek. W innych epokach dopuszczano wprawdzie myśl, że kobiety mają biusty, jednak nakazywano dokładnie ich zasłanianie. W naszym “liberalnym” XXI wieku kobiety mogą nosić dekolty do pasa, za to publiczne karmienie piersią jest już traktowane jako wykroczenie przeciwko normie społecznej.

 

Summary
Małe piersi - czy można je pobudzić do naturalnego wzrostu?
Title
Małe piersi - czy można je pobudzić do naturalnego wzrostu?
Description

Rozmiar piersi jest sprawą genetyki. Piersi zmieniają objętość w trakcie cyklu i życia, reagują na poziom hormonów i tkanki tłuszczowej, ale nie wpływa to zasadniczo na ich rozmiar. O piersiach mówi ginekolog i endokrynolog, Katarzyna Lewicka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *