Masaż pleców i kręgosłupa może zrelaksować rodzącą, zmniejszyć jej ból i ułatwić akcje porodową. Dotyk leczy.
Ból podczas porodu
Mariusz Grzybowski – Centrum Usług Edukacyjno – Położniczych Dom Narodzin, tens@domnarodzin.pl
Co daje kobiecie masaż podczas porodu? Kto i jak powinien go przeprowadzać?
Masaż jest jedną z naturalnych metod łagodzenia bólu. Może być z powodzeniem wykonywany podczas porodu.
Masaż w pierwszej fazie porodu
Istnieje kilka odmian masażu stosowanego podczas porodu. Z reguły wykonywany jest on przez osobę towarzyszącą lub położną, a nie lekarza. Stosuje się go w pierwszej fazie porodu, a więc lekarz nie jest zazwyczaj wtedy obecny przy rodzącej. Można w tej fazie zastosować pewnego rodzaju uciski i pewien rodzaj masażu, a wszystko zależy od momentu i tego co chcemy uzyskać.
Uciski receptorów dla zmniejszenia bólu
Jednym z elementów masażu są odpowiednie uciski konkretnych miejsc na ciele rodzącej. Ma to dać efekt bramkowania bólu, czyli zastąpić impulsy bólowe czuciowymi.

Chodzi tutaj o intensywny, stały ucisk na kość krzyżową wykonywany przez partnera w trakcie trwania skurczu. Daje to bardzo dobry efekt, gdyż w tym właśnie miejscu nerw sromowy wprowadza swoje korzenie do rdzenia kręgowego. Ucisk tych okolic powoduje obniżenie odczuwania bólu.
Masaż miednicy
Możliwy jest też masaż miednicy, wykonywany poprzez ucisk miednicy, gdy rodząca znajduje się w klęku podpartym. Podczas porodu wydzielane są hormony rozluźniające układ więzadłowy, a masaż dodatkowo wspomaga proces rozwarcia miednicy. W takim przypadku partner musi aktywnie uczestniczy.c w procesie porodu.
Masaż między skurczami porodowymi
Masaż można wykonywać również w trakcie odpoczynku, kiedy skurcz ustał i chcemy zmniejszyć napięcie mięśniowe u kobiety. Wykonujemy wtedy różnego rodzaju ruchy głaskające oraz rozcierające w okolicy kości krzyżowej. Ten rodzaj masażu można wykonywać przed lub w trakcie porodu. Osoba masująca musi być odpowiednio przeszkolona . Wykonywanie go bez przygotowania może skończyć się dla rodzącej fatalnie.
Przeciwwskazania do masażu
O przeciwskazaniach do masażu informuje lekarz prowadzący ginekolog. Zazwyczaj są to różnego rodzaju problemy związane z układem rozrodczym lub inne nieprawidłowości położnicze. Jednak w przypadku zdrowej osoby, która planuje poród naturalny i nie ma żadnych problemów zdrowotnych związanych z ciążą odpowiednio wykonany masaż jest bezpieczny.

Co to jest ból?
Międzynarodowa Organizacja zajmująca się badaniem bólu – ISAP (International Association for the Study of Pain) stworzyła definicję bólu, zgodnie z którą to nieprzyjemne doznaniem czuciowe i emocjonalne, związane z aktualnym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek. Ból jest odczuwany gdy nasilenie bodźców przekracza fizjologiczne granice organizmu.
Rdzeń kręgowy
Za odczuwanie bólu odpowiedzialny jest rdzeń kręgowy – część ośrodkowego układu nerwowego. Jego ważną rolą jest przewodzenie bodźców między mózgiem a obwodowym układem nerwowym. Obwodowy układ nerwowy to ta część układu nerwowego, która przekazuje informacje pomiędzy ośrodkowym układem nerwowym a poszczególnymi narządami. Naukowcy twierdzą, że w odczuwaniu bólu role odgrywa wcześniejsze doświadczenie z nim związane. Ból nie jest więc tylko odczuciem fizjologicznym ale także pewnym procesem psychicznym.To tłumaczy dlaczego ludzie reagują na ból różnie, w zależności od sytuacji.
Ból jest pożyteczny dla organizmu, bo ostrzega o przed- uszkodzeniem tkanek w wyniku urazu. Ból jest przecież odpowiedzią organizmu na odczyn zapalny w tkankach otaczających struktury nerwowe.
Ból porodowy
Ból porodowy spowodowany jest kurczeniem i rozkurczaniem mięśni macicy.Skurcze powodują ucisk nerwów i utrudniają dopływ krwi z tlenem do tej części organizmu. Im mniej sa one przygotowane do tej akcji, tym doznanie jest silniejsze. Bolesne jest także rozciągnie szyjki macicy. Dodatkowy ból sprawia kobiecie odcinek krzyżowy kręgosłupa wywołany uciskiem głowy dziecka na nerwy.
Na stronie Fundacji Rodzić po Ludzku można szczegółowo dowiedzieć się dlaczego ból porodowy jest ważny. Otóż ból:
- pełni ważną funkcję informacyjną. Jego natężenie i rodzaj podczas kolejnych etapów porodu informuje Cię, o tym, co dzieje się w Twoim ciele i na jakim etapie porodu jesteś;
- motywuje Cię do instynktownych zachowań (np. pozycja, oddech, wydawanie dźwięków), które dynamizują przebieg porodu i czynią go bezpiecznym dla Ciebie i dziecka;
- uruchamia wydzielanie hormonów, w szczególności endorfin, które w porodzie pełnią rolę znieczulacza, a po narodzinach są odpowiedzialne za tworzenie się więzi między matką a dzieckiem.
Trzeba jednak pamiętać, że ból, który jest dla rodzącej nadmierny może zakłócić przebieg porodu.
Dodaj komentarz