TENS – przezskórna stymulacja nerwów prądem o niskim natężeniu.
Prąd o niskiej częstotliwości wywołuje w mózgu reakcję podobną do tej, jaką daje intensywny wysiłek fizyczny. Poród już nie musi tak bardzo boleć.
Mariusz Grzybowski – Centrum Usług Edukacyjno – Położniczych Dom Narodzin, tens@domnarodzin.pl
Czy prąd wykorzystywany w alternatywnych technikach łagodzenia bólu jest bezpieczny? Jakie jest jego natężenie i czy jest bezpieczny dla dziecka?
Prądy TENS używane w fizjoterapii od wielu lat występują w wielu rodzajach.

Częstotliwość niska i częstotliwość wysoka
Urządzenia wykorzystywane do łagodzenia bólu porodowego powszechnie wykorzystują prądy o dwóch częstotliwościach: niskiej mieszanej (4-7Hz)oraz wysokiej (80-120Hz). Jest to prąd o kształcie prostokątnym bądź mieszanym. Każda częstotliwość oddziałuje na zupełnie inne receptory na naszej skórze i ma całkowicie inne zadanie.
Prąd mieszany
Prąd mieszany odpowiada za oddziaływanie na nerwy poruszające mięśniami czyli mięśnie motoryczne. Jest wykorzystywany także w urządzeniach reklamowanych jako wspomagające budowę tkanki mięśniowej. Pomimo, że dzięki tym urządzeniom nie jesteśmy w stanie wyrzeźbić idealnej sylwetki, to niewątpliwie powodują one, że bez świadomego udziału nasze mięśnie delikatnie kurczą się i rozkurczają. Kobiety w ciąży nie są w stanie zaobserwować efektu tych skurczów, gdyż nie mogą mieć elektrod przyklejonych do brzucha. U tych kobiet elektrody mocuje się na kręgosłupie, a konkretnie na prostowniku grzbietu co powoduje lekkie mrowienie. Jednak ich mózg odbiera impulsy wysyłane przez urządzenie i odczytuje je jako aktywność fizyczną. W pewien sposób wykorzystujemy więc zasoby naszego organizmu.
Endorfiny – hormony szczęścia
Nasz mózg odbiera ten sygnał tak, jak dzieje się podczas biegania lub wykonywania ćwiczeń. Natychmiast uruchamia się proces wydzielania hormonów, między innymi endorfin. Ich poziom we krwi po 40 minutach stymulacji wzrasta nawet o 80%, dając poczucie ulgi. Endorfiny, czyli nasze endogenne hormony, podobnie do morfiny powodują rozproszenie odczuwania bólu i przede wszystkim lepszy nastrój. Stymulując swoje nerwy motoryczne urządzeniem do TENS przez dłuższy czas jesteśmy w stanie podnieść poziom endorfin od poziomu bazowego nawet o 340%.
Prąd o niskiej częstotliwości i prostokątnym impulsie wywołuje tężycowe napięcie mięśni i w rezultacie powoduje spadek napięcia mięśniowego. Taki prąd wykorzystywany w urządzeniach TENS przynosi ulgę rodzącym - tłumaczy ekspert TENS Mariusz Grzybowski.
Dodaj komentarz