Menopauza to czas spadku poziomu estrogenów w organizmie kobiety.
Estrogeny odpowiadaja między innymi za popęd seksualny, progesteron reguluje pracę jajnikó. Gwałtowny spadek poziomu tych hormonów odbija się na kondycji i samopoczuciu kobiety.
dr Katarzyna Lewicka – ginekolog-położnik II stopień specjalizacji; ginekolog dziecięcy; ginekolog endokrynolog ultrasonografista, Klinika Zdrowia Duomed
Dlaczego menopauza jest dla kobiet taka dokuczliwa? jakie procesy zachodzą w organizmie. Co konkretnie powoduje, że większość kobiet w czasie przekwitania bardzo źle się czuje?
Estrogeny i progesteron
Progesteron to hormon, który często nazywany jest hormonem ciążowym. Uczestniczy w owulacji, przy zagnieżdżaniu zarodka po zapłodnieniu i podczas ciąży. Estrogeny są odpowiedzialne za stabilność emocjonalną oraz popęd seksualny.
Spadek poziomu progesteronu – cykle bezowulacyjne, obfite krwawienie

Wszystkie objawy występujące podczas menopauzy są objawami obniżonego poziomu estrogenów. Zanim do tego dojdzie, to w jajnikach spada produkcja progesteronu. Uważa się – tak pokazuje doświadczenie, że po 40 roku życia, jeżeli kobieta nie jest w ciąży, zaczynają pojawiać się cykle bezowulacyjne, a wraz z nimi obfitsze krwawienia będące wynikiem spadku poziomu progesteronu. Estrogeny są odpowiedzialne za wzrastanie błony śluzowej – endometrium. Jeżeli nie mamy odpowiedniego poziomu progesteronu, to błona śluzowa narasta nadmiernie i podczas jej złuszczania mogą występować krwotoki.
Zaburzenie równowagi hormonalnej – ryzyko mięśniaków
W okresie menopauzy powstaje większe ryzyko powstania mięśniaków. Ten proces także jest wynikiem braku równowagi pomiędzy estrogenem, a progesteronem.
Spadek poziomu estrogenów – wahania nastroju, zaburzenia snu
Statystycznie okres między 40 a 50 rokiem życia charakteryzuje się zmniejszeniem liczby cyklów owulacyjnych, częstszymi krwawieniami, obfitymi krwotokami i pojawianiem się mięśniaków. W okresie, kiedy zaczyna spadać poziom estrogenów, czyli w okolicach 50-tego roku życia, zaczyna pojawiać się drażliwość emocjonalna, zaburzenia snu, uderzenia gorąca oraz wszelkie inne nieprzyjemne i trudne do zniesienia objawy. Istnieją pewne sposoby ich neutralizowania i leczenia, jednak podczas stosowania tych metod należy regularnie się badać i być pod stałą kontrolą lekarza. Wtedy są one bezpieczne, ponieważ nawet jeżeli wykryjemy nieprawidłowość, to będzie ona leczona na tak wczesnym etapie, że nie stanowi zagrożenia.
Poziom progesteronu zmienia się wraz z wiekiem kobiety. W okresie menopauzalnym mocno spada powodując zmiany w cyklu miesiączkowym, kołatania serca, chwiejność nastroju, uderzenia gorąca.Istnieją pewne sposoby ich neutralizowania i leczenia, jednak podczas stosowania tych metod należy regularnie się badać i być pod stałą kontrolą lekarza. Istnieją pewne sposoby ich neutralizowania i leczenia, jednak podczas stosowania tych metod należy regularnie się badać i być pod stałą kontrolą lekarza - mówi Katarzyna Lewicka, ginekolog endokrynolog
Dodaj komentarz