Miesiączka po 50-tym roku życia

Miesiączka po 50-tce u współczesnej kobiety nie jest niczym niezwykłym

Menstruacja u kobiet dojrzałych. Kobiety po pięćdziesiątce, które regularnie miesiączkują są tym…. zaniepokojone. Ich koleżanki są w trakcie lub po menopauziei, a one kwitną. Uspokajamy: nie ma w tym nic niezwykłego. Cieszyć się trzeba!

dr Jacek Tulimowski – specjalista ginekolog położnik

Miesiączka i wiek biologiczny to kwestia genetyki.

Bardzo często kobiety, które miesiączkują po 50-tym roku życia, albo się tego wstydzą, albo się tym denerwują, bo dookoła koleżanki już od kilku lat nie mają menstruacji. Drogie panie, nic bardziej błędnego. Po pierwsze trzeba spojrzeć na swój życiorys, do którego roku życia miesiączkowała Wasza mama, ciocia czy kuzynka. Jeżeli okaże się, że w Waszej rodzinie kobiety miesiączkowały do pięćdziesiątego któregoś roku życia wiadomo, że ta miesiączka będzie typowo fizjologiczna.

Miesiaczka po 50-tym roku życia
Miesiączka – wiek biologiczny dziedziczymy. Styl życia i rozwój medycyny wydłużają dziś młodość kobietom, ale w “tych” sprawach geny mają zasadnicze znaczenie.

Dlaczego niektóre kobiety miesiączkuję dłużej niż inne?

Późna miesiączka, późne zakończenie miesiączki wynika z odpowiedniej pracy układu hormonalnego i to jest bardzo indywidualne. Jeżeli panie się tym przejmują, stanowi to dla pań problem diagnostyczny należy udać się na konsultację do lekarza ginekologa, wykonać kilka badań typu USG, badania hormonalne i stwierdzić dlaczego te miesiączki występują. Gdy okaże się, że organizm nadal produkuje odpowiednią ilość hormonów estrogenów i progesteron, a obraz diagnostyczny z USG jest prawidłowy nie mamy się czym przejmować, zostawiamy to w obserwacji i czekamy aż fizjologicznie miesiączka zaniknie.

 

Estrogeny – grupa hormonów płciowych wydzielanych przez przysadke mózgową, do których zalicza się estradiol, estron i estriol. Wytwarzane sa z cholesterolu, a syntetyzowane w jajnikach. Estron jest ponadto wytwarzany przez komórki tkanki tłuszczowej ( dobra wiadomość – nie wolno się za bardzo odchudzić!) Estrogeny odpowiadają za wytworzenie żeńskich narządów płciowych I piersi, typowa budowę ciała I owłosienie, a także za popęd płciowy. Mają znaczny wpływ na psychikę ( co wie każda kobieta przechodząca menopauzę). Estrogeny regulują cykl miesiączkowy, reguluja gospodarkę wapniową (dlatego spadek ich poziomu grozi osteoporozą), zwiększa krzepliwość krwi. Niedobór estrogenów wywołuje zaburzenia miesiączkowania, niepłodność. Z kolei nadmiar także zaburza miesiaczkowanie, prawdopodobienstwo zakrzepów, obrzęki, przybieranie na wadze, powiększenie piersi, migreny, obniżenie samopoczucia.

Progesteron (luteina) – hormon wytwarzany m.in. przez łożysko. Umożliwa zagnieżdżenie zarodka w błonie śłuzowej macicy I podtrzymanie ciązy. Ponadto progesteron ułatwia owulację.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *