Mięśniaki – pochodzenie i leczenie
Mięśniaki to rodzaj łagodnego nowotworu, najczęściej bezobjawowe. Duże i mnogie mięśniaki objawiają się: powiększeniem brzucha, obfitymi i długotrwałymi miesiączkami, zaparciami, przewlekłymi bólami krzyża, częstym oddawaniem moczu (jeśli mięśniak jest duży i powoduje ucisk na pęcherz moczowy), bolesnym współżyciem, trudnościami w zajściu w ciążę, poronieniami.
dr n. med. Witold Rogiewicz – speccjalista ginekolog połoznik, ultrasonolog , rogiewicz.pl
Co to są mięśniaki? Czy tak jak w przypadku innych chorób istnieje grupa ryzyka i kto w niej jest? Jak się mięśniaków pozbyć?
Mięśniaki macicy są nowotworami łagodnymi. Mięśniak macicy jest to rodzaj węzełków, guzków, zgrubień. W mniejszej bądź w większej formie występują u ponad połowy pacjentek – czyli więcej pacjentek je ma, niż ich nie ma.
Mięśniaki macicy – objawy
Mięśniaki wiążą się z nadmiernymi krwawieniami, czasami z utrudnieniem zajścia w ciążę – jeśli blokują ujścia jajowodów. Mięśniaki czasami rosną do monstrualnych rozmiarów wielkości głowy dorosłego człowieka utrudniając perystaltykę jelit czy uciskają pęcherz.
Mięśniaki macicy – leczenie operacyjne i nieoperacyjne
Operuje się je wówczas, gdy powodują dolegliwości. Innymi słowy: sam fakt stwierdzenia mięśniaków nie jest związany z koniecznością ich operowania czy leczenia farmakologicznego.
Metody leczenia mięśniaków
Metodą leczenia mięśniaków jest np. embolizacja czyli zamknięcie dopływu krwi do guzów lub miomektomia czyli wyłuskanie mięśniaków. Jeżeli chodzi o stosowane metody, to oprócz usuwania samych mięśniaków, usuwania trzonu macicy czy całej macicy, mamy również preparaty – w tym nowoczesne preparaty farmakologiczne zmniejszające mięśniaki macic; mamy też do dyspozycji obliterację tętnic macicy czyli zabieg który zmniejsza ukrwienie tych mięśniaków doprowadzając je do – jak mówią pacjentki – wyschnięcia.

Usuwanie macicy nie jest koniecznością!
W latach 80tych, 70% kobiet w wieku reprodukcyjnym w Stanach Zjednoczonych miało wyciętą macicę z powodu mniejszych czy większych mięśniaków – to oczywiście absurd. Ogromna część pacjentek dożywa do menopauzy, w której to mięśniaki przestają być bardzo męczące i dające dolegliwości. Spokojnie żyją wiele lat z macicą mięśniakowatą, która nie daje dolegliwości. To nie jest tak, że każde mięśniaki trzeba usunąć i tak jak wyżej wspomniałem – mięśniaki operuje się wówczas gdy dają dolegliwości a nie wówczas kiedy są.
Jak sprawdzić, czy masz guz na macicy.
Powszechnie dostępnym badaniem, które może wykryć i ocenić wielkość guzów, jest przezpochwowe USG, wykonywane w każdym gabinecie ginekologicznym. W niektórych przypadkach lekarz zleca rezonans magnetyczny.
Dodaj komentarz